Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Заработувајте со SFI компанија

Дискусија во форумот 'Други Affiliate програми' започната од Atanas, 11 Август 2013.

 1. Atanas

  Atanas Нов член

  Зачленет:
  2 Август 2013
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  3
  На почетокот пред да започнам да работам за SFI компанијата морам да признаам дека и јас бев малку скептичен мислејќи дека претставува некој инстант аffiliate проект, кои денеска реално кажано ги има многу на интернет пазарот, па само тие што ќе се зачленат на почетокот ќе заработат нешто а останатите обично влегуваат во загуба...Па така спонтано, онака чисто информативно решив да разгледам со што се бави компанијата и пред се дали е стабилна на интернет пазарот.По малото истражување дојдов до следниве сознанија кои ќе ви ги пренесам...
  Најпрвин што е тоа SFI?
  -SFI е скратененица од името на компанијата која го носи името -StrongFutureInternacional.Тоа е интернационална компанија со седиште во Небраска,САД.Компанијата на интернет пазарот постои од 1998 година па од тука заклучив дека се работи за успешна и стабилна компанија.Моментално за компанијата работат десетици илјади членови од преку 190 земји во светот,нормално вклучувајќи ја и Македонија од каде што на мое изненадување работат навистина солиден број на Македонци.
  Како работи SFI компанијата?
  -Во склоп на компанијата постои и он-лајн продавница-TripleClicks,нешто слично на многу познатата Амазон.Моментално на оваа он -лајн продавница можат да се најдат над 90 000 производи(физички и електонски).Ваша работа е да промовирате производи од оваа прoдавница,по ваш избор или целиот shop.Битно е да се спомене дека на нас останува само да ги донесеме нашите клиенти и да го купат производот или производите кои ги рекламираме.Понатаму целиот процес на наплата и техничките работи ги води компанијата и ние немате ништо со тоа.
  Сигурно се прашувате што добиваме ние за тоа?
  -Ние добиваме 45% од цената на производот кој сме го рекламирале.
  Како заработуваме ние и што добиваме ние како работници во компанијата?
  -Погоре наведов само еден од начините на кои заработуваме но тоа не е се.Продавницата Triplecliks ви нуди можност како членови на SFI компанијата и да продавате ваши производи,како половни артикли.Значи покрај нови,продавницата продава и половни продукти.Покрај тоа можете и да купувате производи од продавницата па како член на компанијата ќе имате и големи попусти,но тоа не е задолжително.
  Продавницата TripleClicks организира и аукции односно лицитации на потполно нови производи.Овие лицитации се посебно интересни за мене заради тоа што се нудат производи како smartphone телефони ,потоа телевизори,ipad-ови…кои можете да ги добиете за цена од дури 80-90% помала од нивната вистинска вредност.На лицитациите можете да учествувате доколку имате TC кредити кои можете да ги добивате и бесплатно како членови на SFI компанијата но и нормално можете да ги купувате.Овие т.н. Penny aукции се доста популарни и исто така и нив можете да ги рекламирате па доколку вашиот клиент добие некој производ од дадената аукција вие добивате процент.
  Друга поволност е тоа што компанијата има и profitshareprogram.
  Како функционира тоа?
  Сите работници во компанијата кои ќе остварат статус ЕА(ЕxecutiveAffiliate, а тоа се стекнува доколку успеете да соберете 1 500 поени во месецот), ќе делат 40% од вкупниот промет на компанијата за тековниот месец.За да соберете 1 500 поени не е задолжително да купувате производи од продавницата туку потребно е да работите.Кога ќе се стекнете со статус ЕА вие добивате можност и да вчленувате други ченови кои што стануваат ваши PSA а со тоа добивате поени но исто така добивате и процент доколку и тие купат некој производ од продавницата.Колку повеќе нови членови ќе вчлените толку ќе биде поголема и вашата заработка.Тоа е познатиот метод на дупликации, кој нема граници. Овој метод на дупликации е доста профитабилен и многу луѓе вадат една просечна плата работејќи го добро само овој начин на работа.А замислете доколку би биле добри во сите методи...Компанијата организира и наградни игри за своите најдобри работници така што доколку сте најдобар во својата класа(група на луѓе кои се вчлениле во истиот ден како и вас) добивате награда вредна 100 000$.Тоа е малку потешко но не и невозможно :)...
  Тоа е на кратко околу начините (кои ги има повеќе) со кои заработуваме како членови на компанијата.Доколку имате проблеми како да се рекламирате или да ги рекламирате "вашите" производи копманијата ви нуди и бесплатен курс кој се состои од околу 90 лекции и сето тоа бесплатно.Ваквите курсеви се купуваат на интернет и нивната цена изнесува околу 20$ и нагоре.Покрај тоа вашето регистрирање во компанијата е исто така бесплатно а тоа можете да го направите уште сега преку следниов линк: http://www.sfi1.biz/12944116

  Кога го увидов ова бев во благо неверување и не бев баш најсигурен дали системот функционира онака како што е опишан, мислејќи дека нешто не е во ред но мојот спонзор кој ми го преопорача овој бизнис (иначе е од Србија) ме зачлена и во фејсбук групата SFI BALKAN, каде што моментално има над 2 000 луѓе главно од Србија,Хрватска,Македонија и БИХ.Тука луѓето прашуваат све што не им е јасно околу работата имаат подготвено "материјал за помош" околу работата, споделуваат искуства и т.н.Покрај тоа администраторите организираат секоја недела вебинари на кои што можете многу да научите.Со тоа сфатив и се уверив дека системот функционира.Заработката која ќе ја остварите во текот на месецот ја добивате на 10-ти идниот месец а за повлекување на парите постојат повеќе методи а најдобро е преку PayoneerMastercard картичката.
  И на крајот најважното колку се заработува?
  -Тука нема граница, се зависи нас.Можете и ништо да не заработите но нема и горна граница :) .
  Што е потрeбно за да успеете во овој бизнис?
  -Како и во секоја работа потребно е да жртвувате време учејќи како да станете добар интернет маркетар а за тоа претходно спомнав дека постои бесплатна обука.Но уште поважно е да бидете упорни.Упорноста е клуч за било каков успех воопшто.
  Дали е потребно вложување?
  -Вложувањето за да успеете во овој бизнис не е неопходно, тоа само може малку да ви ја олесни работата меѓутоа све се сведува на работа.Доколку не работите, колку и да вложувате ќе пропаднете како и во секој бизнис.
  Толку од мене се надевам дека добро ви ја објаснив работата и се надевам дека ќе ja искористите оваа можност...За повеќе информации можете да ме исконтактирате на мојата е-маил адреса или пак подобро пишејте ми порака во инбокс преку форумов.

  Поздрав и се најдобро...
   
  На StalkeR, FilipD и kiko им се допаѓа ова.
 2. Copka1987

  Copka1987 Нов член

  Зачленет:
  31 Мај 2013
  Мислења:
  42
  Допаѓања:
  7
  ако идам на трипл кликс и таму да праам споделување на производите ќе добијам некој денар така?
   
 3. Atanas

  Atanas Нов член

  Зачленет:
  2 Август 2013
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  3
  Најпрвин треба да си член на SFI за да вршиш промоција, а ако успееш преку промовирањето да најдеш клиент кој ќе купи некаков производ,тогаш да ќе заработиш...заработката е 45% од цената на производот кој твојот клиент го купил
   
 4. Lupce

  Lupce Нов член

  Зачленет:
  27 Февруари 2013
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  1
  Би сакал да прашам, доколку промовираш и никој не го купи производот и има многу прегледи дали ке заработиш нешто од тоа?
   
 5. Atanas

  Atanas Нов член

  Зачленет:
  2 Август 2013
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  3
  Не ништо од тоа...Меѓутоа ако се случи еднаш да купи клиентот,тој останува ваш клиент доживотно.Како што напишав тоа е еден од начините на заработка, доста профитабилно е и ако изградите свој тим односно да ги поканите вашите пријатели да работат за SFI, па доколку навистина работат, една просечна плата ви е загарантирана...
   
 6. muartyn

  muartyn Нов член

  Зачленет:
  29 Март 2016
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  ако не успеам да соберам свој тим тогаш како ке заработам нешто !?!?
   
 7. MindHunter

  MindHunter Активен член

  Зачленет:
  14 Декември 2013
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  28
  Сум пробал многу начини на интернет заработка некој успшни некој не, моментално сум на ЦПА/ППД и чат-пат Фивер.
  SFI никако не ме заитнересирал, а сакам да пробам и да видам што се дешава, онака ми делува како многу губење време а малку успех/напредок, можеби грешам незнам имам еден куп нејасни прашања тука, ќе поставам почетните кои сите ги интересира...

  1.) Истото прашање од погорниот член:
  - Ако не соберам тим како ќе заработувам?
  2.) Ако пак соберам само тим дали треба и други работи да правам или тоа е доволно ако мојот тим работи?
  3.) Колку луѓе треба да работат за мене вистински за да се дојде до просечна плата која е таа сума?
  4.) И прашање до (Atanas) кој ја отвори темата колку ти имаш заработено и заработуваш месечно искрено, ако не е тајна?
  (или си сеуште во потрага на тим...)


  Поздрав
   
  Последно изменето: 29 Март 2016
 8. jassum20

  jassum20 Нов член

  Зачленет:
  17 Март 2014
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  7
  Што е со оваа работа, работи некој, се исплати?
  Некој да ги одговори прашањата на MindHunter?
   

Сподели: