Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Заработка со реклами?

Дискусија во форумот 'Различни методи на заработка' започната од POWER, 6 Јануари 2012.

 1. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  Поздрав,
  имам едно прашање, и веднаш ќе почнам.
  Одамна се имав регистрирано на Google Adsense. За некој месец бев баниран. Сега повторно сакам да се регистрирам но гледам дека тоа не е возможно.
  Па да ве прашам, доколку знаете некоја страница слична на Adsense, односно да можам да се регистрирам, и секако да можам да примам исплата во МАКЕДОНИЈА.

  Очекувам одговор, поздрав.

  ___________________________
  едит:
  И да веќе знам за ХТТПООЛ ама некако многу ретко се појавуваат рекламите дали и еднаш дневно доаѓаат и воопшто немам заработка :(
   
 2. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Bidvertiser - BidVertiser - Pay Per Click Advertising On Sites Of Your Choice.
  Исто како AdSense значи ги покажува рекламите во вид на текст, еден од популарните AdSense алтернативи е овој сајт. Исто така можеш да ги средуваш рекламите со алатката знам кога имав блог порано можеше да се менува позадина на боја и ред друго многу едноставно.

  AdBrite - http://www.adbrite.com
  Постојат повеќе видови на реклами исплатата ја вршат преку чек само како што прочитав на нивниот Faq но мислам дека се чека околу 60 дена за прифаќање и повлекување на заработката.

  Овие две мислам се солидни, баш ме заинтересира со httpool и ќе видам што е со нив, инаку знам пријател кој заработи доста со рекламите но имаше проблеми со повлекувањето на парите, не му ги рачунаа кликовите ова она но како што знам на крај го исплатија. Доколку го имаш користено сподели искуства.

  Edit: Овој сајт го забележав на Точка во една статија за автомобили и еден збор беше линкуван. http://www.supermedia.mk нуди покрај стандардните банер рекламирања и контекстуални хиперлинк огласи како што е на сликата.
  Сега за сега во Македонија се две фирми httpool и supermedia, искрено немам прочитано никаков фидбек за користењето на овие два сајтови.
   
 3. Nikola

  Nikola Нов член

  Зачленет:
  19 Декември 2011
  Мислења:
  64
  Допаѓања:
  1
  Професија:
  WEB Designer, HTML& CSS, Joomla & WordPress
  Знам дека баш не е тука место али ептем ме интересираше во врска со овие нашиве колку се рални и дали исплаќаат навреме??? Доколку има заинтересирани за ова мислам да се отвори дискусија повеќе и да се кажат искуства во врска со овие сервиси.
   
 4. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Веќе им пишав на твитер профилот на httpool па очекувам да ми вратат. Исто така контактирав неколку сајтови кои ги користеле услугите на httpool па ќе видиме што ќе одговорат.

  Имав пријател кој одамна имаше реклами од httpool на неговиот сајт кој беше доста популарен во Македонија кај помладата популација, како што кажуваше тој кога дошло време да биде исплатен имал мали проблеми со httpool. Како што ми кажа тој од httpool не му ги рачунале сите кликови т.е неговата статистика и статистиката на httpool била многу различна па така да на крај дошло до некоја мала сума...

  Доколку има потреба секако ќе се отвори тема :)
   
 5. Nikola

  Nikola Нов член

  Зачленет:
  19 Декември 2011
  Мислења:
  64
  Допаѓања:
  1
  Професија:
  WEB Designer, HTML& CSS, Joomla & WordPress
  Па ништо чудно што можиш да очекуваш од македонче, само да те заеби ништо друго. Ајде кога ќе добиеш одговор сподели!
   
  На AcikA му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Еден од сајтовите кои ги контактирав ми одговорија. Немале никакви проблеми со httpool и исплатата била се во ред. Останува да видиме дали ќе одговорат од httpool.
   
 7. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  Ги имам поставено рекламите од httpool на мојов сајт, ама многу ретко се појавуваат?
   
 8. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  јас требаше да земам од keepaneye али кога требаше да се исплати ги нема, кога требаше рекламата да се стави и на мобилен ми вртеа, така да бегајте подалеку од нив

  исто и и на mafia.mk (или некој друг сајт на твитер имаше не ми текнува) не им исплатиле

  така да заработка со реклами подалеку од нив, башка рекламата кај мене беше од вип, а вип им исплатиле :ninja: (гарант)
   
 9. makedon4e

  makedon4e Член

  Зачленет:
  21 Ноември 2011
  Мислења:
  117
  Допаѓања:
  2
  Како функционира платформата на httpool?

  Откако ќе се регистрираш, компаниите кои сакаат да се рекламираат одлучуваат кај кој од медиумите ќе се огласуваат или како се одвива сето тоа?

  Би било добро некој кој има поголемо искуство околу ова да ми објасни подетално.
   
 10. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  За httpool незнам многу, ама ова Bidvertiser е 100 пати подобро од нашиве, уште веднаш ти доаѓаат рекламите и немораш да чекаш. Има само основни правила, да не кликаш сам на рекламите, и да не им викаш да кликаат. Предобро е, од сега ова ке го користам =)
   
 11. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  Дополнување (неможам да едитнам)
  На ова Bidvertiser нешто ми е матно, имам до сеа 5000 посети и ниту ЕДЕН КЛИК, барем 1, значи барем 1 има кликнато во што сум уверен а овде ниту еден не пишува :/
   
 12. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Колку време е така? кога ги стави рекламите? Баш ме интересира каква е позицијата на рекламите на сајтот па доколку можеш испрати ми ПП со линк.
  Еве ти мал пример како би било добро да бидат поставени..
  [​IMG]
   
 13. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  Ги откажувам Bidvertiser, сега ке ги пробам и другите ако не биде ништо, у К***Ц!
   
 14. makedon4e

  makedon4e Член

  Зачленет:
  21 Ноември 2011
  Мислења:
  117
  Допаѓања:
  2
  Дали некој знае нешто повеќе околу овој сајт OpenX ?

  Видов дека на Курир имаат поставено реклами од него.
   
 15. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
 16. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  ireklama води до линк за најава, прв пат ја сретнувам странава но како што вели stefan_v можно е да се дел од OpenX. Како изгледаат рекламите може да споделите слика од некој .мк сајт?
   
 17. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Аце, Kurir.mk - Најнови вести
   
 18. makedon4e

  makedon4e Член

  Зачленет:
  21 Ноември 2011
  Мислења:
  117
  Допаѓања:
  2
 19. spancevski

  spancevski Нов член

  Зачленет:
  3 Октомври 2012
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  4
  Сакам да прашам...има некој искуство со http://bannerplay.com/ ? има еден мал проблем како во горе наведените постови..да речеме..банерот е кликнат 11 пати а кога проверам во Clicks , ми покажува 5 или 6 клика..да не е фејк странава или има некоја грешка ? и ќе ве замолам ако имате некоја друга страна за реклами .. споделете ја тука..фала однапред :)
  --- Надополнето, 19 Април 2013, Дата на објавување: 19 Април 2013 ---
  Дополнувам..пошто заборавив и нешто друго да прашам.. http://www.supermedia.mk ..сеуште е функционална , исплаќаат на време? ... итн..
   
  На AcikA му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: