Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Заработка со гостински постови

Дискусија во форумот 'Различни методи на заработка' започната од Zeratul, 22 Јуни 2012.

?

Дали би се нафатиле да работите 6 месеци без заработка?

 1. Да.

  25.0%
 2. Не!

  16.7%
 3. Можеби, но прво сакам да дознаам повеќе!

  58.3%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. Zeratul

  Zeratul Член

  Зачленет:
  15 Март 2012
  Мислења:
  91
  Допаѓања:
  16
  Професија:
  Интернет Маркетинг и СЕО
  Постојат стотина начини како да се заработат пари преку нет, но една од најстабилните е заработката со гостински постови односно продажба на линкови од пост.

  Во што се состои заработката со продавање на гостински постови?

  Едноставно доколку имате блог на определена тема, нудите блог постови на сопственици на веб страни во истото ниче. Сопствениците на овие веб страни (или нивните СЕО-вци) пишуваат блог пост во кој фалат, објаснуваат или нудат нешто што се продава или го има на нивните веб страни. Се разбира ова е напишано во прво лице еднина односно како да сте го напишале ВИЕ. Може исто така некој во улога на експерт да напише нешто (во негово име) и да ја посочи неговата веб страна за повеќе.
  Обично вакви постови се наплаќаат во зависност од рангот на вашиот блог и ничето, но генерално доколку некој сака да ви гостува на блогот можете слободно да му побарате не помалку од 10 долари. Сепак доколку вашиот блог добро рангира (ПР4, ПР5 или повеќе) можете слободно да побарате и 50 доларчиња од еден блог пост. Значи се е просто, едноставно и културно.

  Предности:
  Не може никој да ве банира, да не ви плати, да ве зезни и слични глупости.
  Блогот е ваш и вие одредувате што и како. Никој не ве замара со глупости.

  Негативности:
  Пред се ова не е бизнис за оние што сакаат да се збогатат денес. Треба да имате етаблиран блог на определено ниче со добар ПР (најмалку 3), а тоа се постигнува со повеќемесечна работа.
  Доколку некој од гугл ве намириса може да ви го деиндексира блогот, но ова многу тешко се случува и тешко се докажува. Во последниве 3-4 месеци се деиндексирани неколку блог мрежи, но во прашање беа стотици (илјадници) блогови исповрзани помеѓу себе. И да го постигнете ова и гугл да ве деиндексира - сепак прво ќе заработите некое милионче пред тоа да се случи.
   
 2. UnlockBoot

  UnlockBoot Нов член

  Зачленет:
  3 Февруари 2012
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Може некој пример од мрежа/блог/вебсајт да видиме како функционира таму. поз
   
 3. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Dimemk веќе има неколку сајтови, се што треба му е PR :)
  За ова треба малце време, и не е за оние кои сакаат брзипари.
   
 4. Zeratul

  Zeratul Член

  Зачленет:
  15 Март 2012
  Мислења:
  91
  Допаѓања:
  16
  Професија:
  Интернет Маркетинг и СЕО
  па пример cars-10.com
  --- Надополнето, 10 Мај 2013, Дата на објавување: 25 Јуни 2012 ---
  Па скоро сите блогови - објавуваат спонзорирани постови.
   
 5. RicoSoto

  RicoSoto Интернет Маркетер

  Зачленет:
  18 Април 2012
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  7
  Професија:
  SEO Consultant
  Идејата ти е топ! Можеш да ги стимулираш со тоа што како на articlesnatch, им даваш do-follow линк ако имаат 10 или повеќе артикли.
  Тука најдобар начин на заработка е Адсенс и спонзорирани постови.
  Треба малце време и работа додека да се издигне сајтот ама би требало да има доста заработка.
   

Сподели: