Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Започнувам со Google Adsense... имам прашања? :)

Дискусија во форумот 'PPC' започната од ^^GoRiLLaZ^^, 9 Февруари 2014.

 1. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^ Член

  Зачленет:
  8 Септември 2013
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  13
  Дечки, вака сега, имам работено со Google Adsense ама тогаш беше одамна... и што е најјако, ми исплатија на WAREZ сајт, но подоцна... нормално ме укинаа, па менуваа дизајни, па бла бла... поминаа едно 4 години, и еве сум пак.

  Овој пат планирам да започнам нешто ново, т.е. нов сајт. Но вака сега, ме интересира... дали забавен сајт, со слики, видеа, флеш игри, ги одобруваат гугљ?

  Нешто слично да речеме како ова: www.acidcow.com ; www.izismile.com

  Дали ги прекршува поточно авторски правила? Бидејќи сепак, тие видеа, слики, флеш игри се превземени нели од интернет.

  И да, уште нешто... видеата се планираат да се стават на сајт нормално кој ќе носи пари со views (не е youtube), дали и ова може да влијае врз Google Adsense?

  Фала однапред!
  Поздрав дечки, ви се восхитувам кога ве читам... продолжете така! :)
   
 2. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  За слики да, мозеби и би имал проблем, видеа? ако се на YT немаш проблем, но секое останато видео со CopyRights би имал проблем, можеби адсенсе нема да ти прави проблем на старт пошто немаат механизам за тоа, но најстрашно е што може сопственикот да те тужи.

  За флеш игрици немаш проблем, мислам дека има и бесплатни игрици кои можеш да ги користиш.
   
 3. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^ Член

  Зачленет:
  8 Септември 2013
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  13
  Аман бе, па све веќе имаш на нет... се тоа се врти, шо copyright ебаго.

  Ај да сфатам видеа што се аплоадирани низ vimeo ; dailymotion... ама за сликите -.-
   
  На kon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  не смееш да користип слики освен ако не е дозволено, имаш на google images advanced search тамо можеш да сетирап да ти прикажува слики кои се слободни за користење, модифицирање, дури и комерциално.
   
 5. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^ Член

  Зачленет:
  8 Септември 2013
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  13
  Тое, а за флеш игри не е исто? Зар нема авторски права и за нив?
   

Сподели: