World of Phaos

tool

Член
Зачленет/а
10 ноември 2011
Мислења
70
Реакции
14
Бесплатна опен сорс скрипта за онлајн (browser based) RPG игра.
http://worldofphaos.com/
Еве како изгледа инсталирана - http://worldofphaos.com/rpg/

Лесна е за користење, инсталирање и подесување. Потребно ви е само поголемо знаење на Англиски, малку креативност и добар графички дизајнер за да направите добра, интересна МК броузер игра. Оваа би била прва МК игра од ваков жарн. Сликите не ни мора да се менуваат, а за преведување ќе биде потешко но не мора да значи - бидејќи повеќето имиња во играта се измислени и за повеќето нема превод, можете и вие да си измислите. Нема што повеќе да пишувам, да не се врткам се околу истото :) Разгледајте повеќе на официјалната страна и разгледајте ја играта, после тоа си знаете
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Ако некој мисле да ја користе оваа скрипта, слободен сум за соработка... ( околу графички дизајн )
 

CofD

Активен член
Зачленет/а
5 декември 2011
Мислења
202
Реакции
26
Веб-страница
lolding.com
Не гледам линк за симнување o_O
 

tool

Член
Зачленет/а
10 ноември 2011
Мислења
70
Реакции
14
И јас би можел нешто да помогнам во врска со преведувањето, измислување приказни и слично, но сепак кога веќе би почнувал некој ваков проект, би му требале професионалци и добар буџет ако планира да му успее и да заработува од него. Не можеш некои рандом деца од интернет да најдеш за да ти работат на страната :)
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Пример: Mafia.mk.
Преведена скрипта(и нешто графички работена), али дечките се развивачи, а не бизнис аналитичари или барем да имаа малку бизнис идеа. Зошто? Во пикот страната имаше премногу играчи, но...тие имаа трошкови а немаа идеа како да добијат пари од играта. Јас да ја поседував Mafia.mk кога беше најака, ќе се напунев пари. :D
Вакво нешто е видено, и реално нема да имате играчи. Совет - Воопшто не се ни замарајте.
Ако сакате пари работете нешто друго. Ако сте developers а имате слободно време работете на некој open source проект, ако сте дизајнери тогаш deviant art, а ако не сте во ниедна од овие групи има илјадници начини на трошење на времето и заработка(бар интернет маркетинг не е нешто што неможе да се свати, но ви треба посветеност што и да работите).

Се најубаво. :D
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
@stefan_v Подобро времето да го „губат“ на фриленс сајтови од кои шо се заработува пари одколку девиантарт... таму не гледам ништо освен бескорисно губење време... знам ногу деца шо се бават со 3д моделирање, фотошоп и триста дрангалашки, на девиантарт ги стават креациите, а нејкат да се потрудат бар да пролистат некој фриленс сајт како 99дизајнс и слични... јас 400$ како на шала зема од таму, зошто да не и тие ?
 

CofD

Активен член
Зачленет/а
5 декември 2011
Мислења
202
Реакции
26
Веб-страница
lolding.com
Незнам зошто сакате на македонски, ако би правел нешто со скриптава тоа би било сајт на англиски, зошто таргет е цел свет, а не само 1 држава. Плус ќе има трафик од УСА,УК,Канада и други држави каде што трафикот вреди, а не безвреден како македонскиов. Ако веќе правам на македонски тоа ќе биде мк.домензаигра.ком па да биде на 2 јазици, а само на македонски е губење време и живци.
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
@stefan_v Подобро времето да го „губат“ на фриленс сајтови од кои шо се заработува пари одколку девиантарт... таму не гледам ништо освен бескорисно губење време... знам ногу деца шо се бават со 3д моделирање, фотошоп и триста дрангалашки, на девиантарт ги стават креациите, а нејкат да се потрудат бар да пролистат некој фриленс сајт како 99дизајнс и слични... јас 400$ како на шала зема од таму, зошто да не и тие ?
Тоа е ако сакаат да го губат времето бидејќи го имаат на претек. А ако сакаат да заработат - пишав. Секој си го бира својот пат по кој чекори.
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Па чуј... 1 контест у месецо да победеш од 200$ е доволно за еден млад човек, не женет... може само сметката за телфон да си ја плаќа ако не е на припејд :D
 

tool

Член
Зачленет/а
10 ноември 2011
Мислења
70
Реакции
14
некој да направи МК броузер бејсд игра со помалку труд со ова :D
 
На врв Дно