Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

World of Phaos

Дискусија во форумот 'Скрипти' започната од tool, 5 Август 2012.

 1. tool

  tool Член

  Зачленет:
  10 Ноември 2011
  Мислења:
  70
  Допаѓања:
  14
  Бесплатна опен сорс скрипта за онлајн (browser based) RPG игра.
  http://worldofphaos.com/
  Еве како изгледа инсталирана - http://worldofphaos.com/rpg/

  Лесна е за користење, инсталирање и подесување. Потребно ви е само поголемо знаење на Англиски, малку креативност и добар графички дизајнер за да направите добра, интересна МК броузер игра. Оваа би била прва МК игра од ваков жарн. Сликите не ни мора да се менуваат, а за преведување ќе биде потешко но не мора да значи - бидејќи повеќето имиња во играта се измислени и за повеќето нема превод, можете и вие да си измислите. Нема што повеќе да пишувам, да не се врткам се околу истото :) Разгледајте повеќе на официјалната страна и разгледајте ја играта, после тоа си знаете
   
  На Filip му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Ако некој мисле да ја користе оваа скрипта, слободен сум за соработка... ( околу графички дизајн )
   
 3. CofD

  CofD Активен член

  Зачленет:
  5 Декември 2011
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  28
  Не гледам линк за симнување o_O
   
 4. besy

  besy Истакнат член

  Зачленет:
  7 Јануари 2012
  Мислења:
  312
  Допаѓања:
  121
 5. tool

  tool Член

  Зачленет:
  10 Ноември 2011
  Мислења:
  70
  Допаѓања:
  14
  И јас би можел нешто да помогнам во врска со преведувањето, измислување приказни и слично, но сепак кога веќе би почнувал некој ваков проект, би му требале професионалци и добар буџет ако планира да му успее и да заработува од него. Не можеш некои рандом деца од интернет да најдеш за да ти работат на страната :)
   
 6. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Пример: Mafia.mk.
  Преведена скрипта(и нешто графички работена), али дечките се развивачи, а не бизнис аналитичари или барем да имаа малку бизнис идеа. Зошто? Во пикот страната имаше премногу играчи, но...тие имаа трошкови а немаа идеа како да добијат пари од играта. Јас да ја поседував Mafia.mk кога беше најака, ќе се напунев пари. :D
  Вакво нешто е видено, и реално нема да имате играчи. Совет - Воопшто не се ни замарајте.
  Ако сакате пари работете нешто друго. Ако сте developers а имате слободно време работете на некој open source проект, ако сте дизајнери тогаш deviant art, а ако не сте во ниедна од овие групи има илјадници начини на трошење на времето и заработка(бар интернет маркетинг не е нешто што неможе да се свати, но ви треба посветеност што и да работите).

  Се најубаво. :D
   
 7. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  @stefan_v Подобро времето да го „губат“ на фриленс сајтови од кои шо се заработува пари одколку девиантарт... таму не гледам ништо освен бескорисно губење време... знам ногу деца шо се бават со 3д моделирање, фотошоп и триста дрангалашки, на девиантарт ги стават креациите, а нејкат да се потрудат бар да пролистат некој фриленс сајт како 99дизајнс и слични... јас 400$ како на шала зема од таму, зошто да не и тие ?
   
 8. CofD

  CofD Активен член

  Зачленет:
  5 Декември 2011
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  28
  Незнам зошто сакате на македонски, ако би правел нешто со скриптава тоа би било сајт на англиски, зошто таргет е цел свет, а не само 1 држава. Плус ќе има трафик од УСА,УК,Канада и други држави каде што трафикот вреди, а не безвреден како македонскиов. Ако веќе правам на македонски тоа ќе биде мк.домензаигра.ком па да биде на 2 јазици, а само на македонски е губење време и живци.
   
 9. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Тоа е ако сакаат да го губат времето бидејќи го имаат на претек. А ако сакаат да заработат - пишав. Секој си го бира својот пат по кој чекори.
   
 10. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Па чуј... 1 контест у месецо да победеш од 200$ е доволно за еден млад човек, не женет... може само сметката за телфон да си ја плаќа ако не е на припејд :D
   
 11. tool

  tool Член

  Зачленет:
  10 Ноември 2011
  Мислења:
  70
  Допаѓања:
  14
 12. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Кажи шо ти треба ?
   
 13. tool

  tool Член

  Зачленет:
  10 Ноември 2011
  Мислења:
  70
  Допаѓања:
  14
  некој да направи МК броузер бејсд игра со помалку труд со ова :D
   

Сподели: