Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Wordpress Плугини

Дискусија во форумот 'Wordpress' започната од Ilishev, 13 Мај 2014.

 1. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Здраво момци!
  Во последните 2-3 дена ми се случи нешто што никогаш не помислував а не пак да очекувам. Преку wordpress плугин ми го хакираа хостингот и имаа пристап до сите мои страни т.е сите фајлови ги менеа и поставуваа разни глупости. Некој плагин доделувал пермисии 777 на сите фајлови на хостингот... Во иднина кој работи со wordpress, му препорачувам да не инсталира плагини кој немаат feedback!

  Поздрав!
   
  На FilipD, stefan_v и Goranski им се допаѓа ова.
 2. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  па не го провери плагинот пред да го инсталираш?
   
 3. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Не се сеќавам шо како беше... Али толку од мене, не користам Wordpress...
   
  На dorco му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  ке праиш кастом скрипта?
   
 5. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Не, имам направено 3-4 Landing Pages па нив ќе си ги редизајнирам :)
   
 6. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Епа затоа користи само неколку и тоа проверени, и стави некој плангин за секјурити.
   
 7. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,020
  Допаѓања:
  848
  За кој плагин се работи? И дали го симна од Wordpress.org или го најде некаде "nulled".
   
 8. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Не открив кој плагин е, инаку плагините директно преку вордпрес ги наоѓам.
   
 9. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  епа од кај знаеш дека е плагин?
   
 10. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Од Хостинг Супортот така ми рекоа :)
   
 11. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,020
  Допаѓања:
  848
  Добро тие за да ја префрлат вината ќе кажат дека е до скриптата или плагин.
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 12. conArtist

  conArtist Член

  Зачленет:
  1 Февруари 2014
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  37
  Чуваш некој од "заразените" фајлови, да видам какви глупости поставувале?
   
 13. Heidi

  Heidi Нов член

  Зачленет:
  30 Јули 2017
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  0
  Сакам да се заштитам од злонамерни кликачи на реклами од Македонија па пробував да блокирам цели држави преку iQ Block Country плагинот.
  Прашањето ми е дали со тоа ќе се блокира и мојата IP адреса бидејќи и јас пристапувам од Македонија? И како можам да се заштитам, а притоа јас да можам да го отворам сајтот без проблем.
   
 14. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Сигурно има опција Allow Ip или преку .htaccess види опција да дозволиш пристап до одредени IP адреси
   
 15. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  za kakvi reklami stanuva zbor? Ako e za adsense, ondak nema sto da se zamaras so blokiranje, si gi detektira false-clicks, baska sega Adsense bo globala banira samo page-ovi.
   
 16. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Самиот плангин има опција да не блокира логирани корисници(ако е твој сајтот ќе се логираш од backend-от и пак ќе го гледаш иако си од Македонија, додека за другите од Македонија ќе им вади грешка).
  Имаш листа на земји за frontend, и листа на земји за backend.
   

Сподели: