Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

WordPress или Joomla ?

Дискусија во форумот 'Веб дизајн' започната од Oliver, 13 Ноември 2014.

 1. Oliver

  Oliver Нов член

  Зачленет:
  21 Октомври 2014
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  0
  Професија:
  Student
  Ме интересира која е разликата помеѓу изработка на веб страна во WordPress и во Joomla (Дизајн, кодирање, СЕО) ?
  Која од овие програми има повеќе plugin-i, и некои други додатоци ?
   
 2. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Во принцип и со двата ЦМС-и се постигнува истото. Wordpress е полесен за работа и има повеќе плагини, интерфејсот за работа е подобар од Joomla. Ако си почетник во Web Dev ти препорачувам WordPress. Разгледај по Google - http://goo.gl/Na71Z8
   
 3. Oliver

  Oliver Нов член

  Зачленет:
  21 Октомври 2014
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  0
  Професија:
  Student
  Можи да е полесен за работа меѓутоа мислам дека многу подобри темплејти (за дизајн) има за Joomla одколку за WordPress.
  Бидејќи сакам да правам сајт за забава подобро ќе биди да одберам јоомла или ворд прес темплејт ?
   
 4. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Ако правиш сериозна страна, направи си сам тема каква што сакаш. Тимплејтите има лудница и за Wordpress, гледај како ке ти биде најлесно за работа, дизајн ко дизајн, се модифицира. Ако страната би била голема препорачувам Drupal.
   
 5. Artweb

  Artweb Член

  Зачленет:
  12 Февруари 2013
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  18
  Tи препорачувам Џумла, стабилна е, лесна е за работа, за неа има могу модули и на квалитет и на квантитет, има голем избор на темплејти како фри така и комерцијални, ако заглавиш на нешто лесно можеш да најдеш решение на нивниот официјален форум, имаат силна заедница од пхп девелопери кои секогаш се пријателски расположени да помогнат.
   
  Последно изменето: 13 Ноември 2014
 6. kalco

  kalco Член

  Зачленет:
  28 Август 2013
  Мислења:
  64
  Допаѓања:
  19
  Професија:
  Experienced Web Developer
  Drupal пa Wordpress пa Joomla зa билoштo
   
 7. NenadS

  NenadS Член

  Зачленет:
  9 Април 2013
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  13
  Професија:
  Web Developer
  Мојот глас оди за WordPress. Го користам последните неколку години за сајтовите што ги изработувам и можам да кажам дека за WP важат сите оние работи што ги кажа Аrtweb за Јооmla - лесен е за користење/развивање како за девелопери така и за оние кои подоцна ќе управуваат со содржините во админ панелот, голем број на плагини и теми за имплементирање на секакви решенија..Исто така многу битно е и тоа што има голема заедница кога ќе заглавиш на нешто или ти треба совет за некое решение. Јооmla имам користено пред неколку години и не би можел да дадам најпрецизна споредба (vs WordPress) за овој период зашто малку се оддалечив од овој CMS. WP пред некој период беше повеќе блог платформа но слободно може да се каже дека стана едно од најдобрите платформи за изработка на секаков вид web сајтови. Овој податок укажува на тоа:
   
 8. Naneski

  Naneski Нов член

  Зачленет:
  18 Април 2014
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  12
  И јас би рекол WordPress, едноставен и лесен за употреба. А за стабилност/лоадирање/сигурност - безбедност, се зависи од хостингот, како ти е оптимизирана страната ии за крај не постои 100% безбедност и заштита за страната. (Има секојдневни exploit-и баш за се!)
   
 9. Professor

  Professor VIP

  Зачленет:
  10 Февруари 2014
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  30
  http://w3techs.com/technologies/overview/content_management/all
  Еве и линк за подетални информации :)
   
 10. Oliver

  Oliver Нов член

  Зачленет:
  21 Октомври 2014
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  0
  Професија:
  Student
  А дали има разлика во СЕО-то ?
  пр. Дали ако е странта изработена во wordpress ќе има поголем рејтинг кај google во споредба со страна изработена во joomla.
  Значи ако и двете страни се добро оптимизарани и двете имаат јак keyword и сл. ?
   
 11. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  нема врска во што ти е изработен битно е да е добро оптимизиран, и да има квалитетна содржина.
   
  На Artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Oliver

  Oliver Нов член

  Зачленет:
  21 Октомври 2014
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  0
  Професија:
  Student
  Дали е добар овај keyword според овие параметри ?
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 13. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Јас неможам да ги видам сликите.
   
 14. Oliver

  Oliver Нов член

  Зачленет:
  21 Октомври 2014
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  0
  Професија:
  Student
  [​IMG]
  Search: 8100
  CPC: $0.81
  PPC: 27
  SEO: 40

  [​IMG]

  А сега како е :D ?
   
 15. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Сега е добро само неможам да ги сфатам параметрите
  PPC: 27
  SEO: 40
  какво значење имаат? Ако за овој киворд нема конкуренција, односно може лесно да се рангира тогаш е одличен. Уште пак ако се 8100 само од УСА уште подобро :)
   
 16. elfo

  elfo Нов член

  Зачленет:
  5 Декември 2014
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  mislam deka joomla go opteretuva poveke hostingot
  + kolku so imam procitano wordpress e podobar za SEO
   
 17. Artweb

  Artweb Член

  Зачленет:
  12 Февруари 2013
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  18
  Со што повеќе го оптеретува хостингот?
  И едниот и другиот не го оптеретуваат хостингот, односно дали ќе го оптеретат зависи од мајсторот не од ЦМС-от.
  Предности и мани имаат и Џумла и Вордпресс. Поважно е да најде добар девелопер отколку дали е Водрпрес или Џумла.
   
  На Oliver му/ѝ се допаѓа ова.
 18. elfo

  elfo Нов член

  Зачленет:
  5 Декември 2014
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  neznam ja tolku mn
  eden drugar mi kaza deka go opteretuva hostingot (on raboti online veke 9 godini,ja sega pocnuvam da cepkam so free hostovi :p )
  vika deka staticen sajt e najdobar za marketing
  --- Надополнето, 5 Декември 2014, Дата на објавување: 5 Декември 2014 ---
  neznam ja tolku mn
  eden drugar mi kaza deka go opteretuva hostingot (on raboti online veke 9 godini,ja sega pocnuvam da cepkam so free hostovi :p )
  vika deka staticen sajt e najdobar za marketing
  --- Надополнето, 5 Декември 2014 ---
  zoso vaka mi ispadna duplo postot?
  pretpostavuvam deka mi secna netot
   

Сподели: