• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

WordPress или Joomla ?

Oliver

Нов член
Зачленет/а
21 октомври 2014
Мислења
19
Реакции
0
Веб-страница
www.facebook.com
Ме интересира која е разликата помеѓу изработка на веб страна во WordPress и во Joomla (Дизајн, кодирање, СЕО) ?
Која од овие програми има повеќе plugin-i, и некои други додатоци ?
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Во принцип и со двата ЦМС-и се постигнува истото. Wordpress е полесен за работа и има повеќе плагини, интерфејсот за работа е подобар од Joomla. Ако си почетник во Web Dev ти препорачувам WordPress. Разгледај по Google - http://goo.gl/Na71Z8
 

Oliver

Нов член
Зачленет/а
21 октомври 2014
Мислења
19
Реакции
0
Веб-страница
www.facebook.com
Можи да е полесен за работа меѓутоа мислам дека многу подобри темплејти (за дизајн) има за Joomla одколку за WordPress.
Бидејќи сакам да правам сајт за забава подобро ќе биди да одберам јоомла или ворд прес темплејт ?
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Можи да е полесен за работа меѓутоа мислам дека многу подобри темплејти (за дизајн) има за Joomla одколку за WordPress.
Бидејќи сакам да правам сајт за забава подобро ќе биди да одберам јоомла или ворд прес темплејт ?
Ако правиш сериозна страна, направи си сам тема каква што сакаш. Тимплејтите има лудница и за Wordpress, гледај како ке ти биде најлесно за работа, дизајн ко дизајн, се модифицира. Ако страната би била голема препорачувам Drupal.
 

Artweb

Член
Зачленет/а
12 февруари 2013
Мислења
127
Реакции
18
Ме интересира која е разликата помеѓу изработка на веб страна во WordPress и во Joomla (Дизајн, кодирање, СЕО) ?
Која од овие програми има повеќе plugin-i, и некои други додатоци ?
Tи препорачувам Џумла, стабилна е, лесна е за работа, за неа има могу модули и на квалитет и на квантитет, има голем избор на темплејти како фри така и комерцијални, ако заглавиш на нешто лесно можеш да најдеш решение на нивниот официјален форум, имаат силна заедница од пхп девелопери кои секогаш се пријателски расположени да помогнат.
 
Последна промена:

NenadS

Член
Зачленет/а
9 април 2013
Мислења
31
Реакции
13
Мојот глас оди за WordPress. Го користам последните неколку години за сајтовите што ги изработувам и можам да кажам дека за WP важат сите оние работи што ги кажа Аrtweb за Јооmla - лесен е за користење/развивање како за девелопери така и за оние кои подоцна ќе управуваат со содржините во админ панелот, голем број на плагини и теми за имплементирање на секакви решенија..Исто така многу битно е и тоа што има голема заедница кога ќе заглавиш на нешто или ти треба совет за некое решение. Јооmla имам користено пред неколку години и не би можел да дадам најпрецизна споредба (vs WordPress) за овој период зашто малку се оддалечив од овој CMS. WP пред некој период беше повеќе блог платформа но слободно може да се каже дека стана едно од најдобрите платформи за изработка на секаков вид web сајтови. Овој податок укажува на тоа:
WordPress was used by more than 23.2% of the top 10 million websites as of August 2013.
 

Naneski

Нов член
Зачленет/а
18 април 2014
Мислења
23
Реакции
12
И јас би рекол WordPress, едноставен и лесен за употреба. А за стабилност/лоадирање/сигурност - безбедност, се зависи од хостингот, како ти е оптимизирана страната ии за крај не постои 100% безбедност и заштита за страната. (Има секојдневни exploit-и баш за се!)
 

Professor

VIP
Зачленет/а
10 февруари 2014
Мислења
58
Реакции
29
Мојот глас оди за WordPress. Го користам последните неколку години за сајтовите што ги изработувам и можам да кажам дека за WP важат сите оние работи што ги кажа Аrtweb за Јооmla - лесен е за користење/развивање како за девелопери така и за оние кои подоцна ќе управуваат со содржините во админ панелот, голем број на плагини и теми за имплементирање на секакви решенија..Исто така многу битно е и тоа што има голема заедница кога ќе заглавиш на нешто или ти треба совет за некое решение. Јооmla имам користено пред неколку години и не би можел да дадам најпрецизна споредба (vs WordPress) за овој период зашто малку се оддалечив од овој CMS. WP пред некој период беше повеќе блог платформа но слободно може да се каже дека стана едно од најдобрите платформи за изработка на секаков вид web сајтови. Овој податок укажува на тоа:

http://w3techs.com/technologies/overview/content_management/all
Еве и линк за подетални информации :)
 

Oliver

Нов член
Зачленет/а
21 октомври 2014
Мислења
19
Реакции
0
Веб-страница
www.facebook.com
А дали има разлика во СЕО-то ?
пр. Дали ако е странта изработена во wordpress ќе има поголем рејтинг кај google во споредба со страна изработена во joomla.
Значи ако и двете страни се добро оптимизарани и двете имаат јак keyword и сл. ?
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
А дали има разлика во СЕО-то ?
пр. Дали ако е странта изработена во wordpress ќе има поголем рејтинг кај google во споредба со страна изработена во joomla.
Значи ако и двете страни се добро оптимизарани и двете имаат јак keyword и сл. ?
нема врска во што ти е изработен битно е да е добро оптимизиран, и да има квалитетна содржина.
 

Oliver

Нов член
Зачленет/а
21 октомври 2014
Мислења
19
Реакции
0
Веб-страница
www.facebook.com
Дали е добар овај keyword според овие параметри ?
untitled-jpg.107409

untitled1-jpg.107410
 

Chuck Norris

Активен член
Зачленет/а
28 декември 2011
Мислења
250
Реакции
33
Веб-страница
google.com
Сега е добро само неможам да ги сфатам параметрите
PPC: 27
SEO: 40
какво значење имаат? Ако за овој киворд нема конкуренција, односно може лесно да се рангира тогаш е одличен. Уште пак ако се 8100 само од УСА уште подобро :)
 

elfo

Нов член
Зачленет/а
5 декември 2014
Мислења
5
Реакции
0
mislam deka joomla go opteretuva poveke hostingot
+ kolku so imam procitano wordpress e podobar za SEO
 

Artweb

Член
Зачленет/а
12 февруари 2013
Мислења
127
Реакции
18
mislam deka joomla go opteretuva poveke hostingot
+ kolku so imam procitano wordpress e podobar za SEO
Со што повеќе го оптеретува хостингот?
И едниот и другиот не го оптеретуваат хостингот, односно дали ќе го оптеретат зависи од мајсторот не од ЦМС-от.
Предности и мани имаат и Џумла и Вордпресс. Поважно е да најде добар девелопер отколку дали е Водрпрес или Џумла.
 

elfo

Нов член
Зачленет/а
5 декември 2014
Мислења
5
Реакции
0
Со што повеќе го оптеретува хостингот?
И едниот и другиот не го оптеретуваат хостингот, односно дали ќе го оптеретат зависи од мајсторот не од ЦМС-от.
Предности и мани имаат и Џумла и Вордпресс. Поважно е да најде добар девелопер отколку дали е Водрпрес или Џумла.
neznam ja tolku mn
eden drugar mi kaza deka go opteretuva hostingot (on raboti online veke 9 godini,ja sega pocnuvam da cepkam so free hostovi :p )
vika deka staticen sajt e najdobar za marketing[DOUBLEPOST=1417788704,1417788641][/DOUBLEPOST]
Со што повеќе го оптеретува хостингот?
И едниот и другиот не го оптеретуваат хостингот, односно дали ќе го оптеретат зависи од мајсторот не од ЦМС-от.
Предности и мани имаат и Џумла и Вордпресс. Поважно е да најде добар девелопер отколку дали е Водрпрес или Џумла.
neznam ja tolku mn
eden drugar mi kaza deka go opteretuva hostingot (on raboti online veke 9 godini,ja sega pocnuvam da cepkam so free hostovi :p )
vika deka staticen sajt e najdobar za marketing[DOUBLEPOST=1417788802][/DOUBLEPOST]zoso vaka mi ispadna duplo postot?
pretpostavuvam deka mi secna netot
 
На врв Дно