Wordpress Плугини

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
Здраво момци!
Во последните 2-3 дена ми се случи нешто што никогаш не помислував а не пак да очекувам. Преку wordpress плугин ми го хакираа хостингот и имаа пристап до сите мои страни т.е сите фајлови ги менеа и поставуваа разни глупости. Некој плагин доделувал пермисии 777 на сите фајлови на хостингот... Во иднина кој работи со wordpress, му препорачувам да не инсталира плагини кој немаат feedback!

Поздрав!
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
па не го провери плагинот пред да го инсталираш?
 

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
Не се сеќавам шо како беше... Али толку од мене, не користам Wordpress...
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
ке праиш кастом скрипта?
 

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
Не, имам направено 3-4 Landing Pages па нив ќе си ги редизајнирам :)
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Епа затоа користи само неколку и тоа проверени, и стави некој плангин за секјурити.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
За кој плагин се работи? И дали го симна од Wordpress.org или го најде некаде "nulled".
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
епа од кај знаеш дека е плагин?
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Добро тие за да ја префрлат вината ќе кажат дека е до скриптата или плагин.
 
  • Like
Реакции: BEST

conArtist

Член
Зачленет/а
1 февруари 2014
Мислења
68
Реакции
36
Здраво момци!
Во последните 2-3 дена ми се случи нешто што никогаш не помислував а не пак да очекувам. Преку wordpress плугин ми го хакираа хостингот и имаа пристап до сите мои страни т.е сите фајлови ги менеа и поставуваа разни глупости. Некој плагин доделувал пермисии 777 на сите фајлови на хостингот... Во иднина кој работи со wordpress, му препорачувам да не инсталира плагини кој немаат feedback!

Поздрав!
Чуваш некој од "заразените" фајлови, да видам какви глупости поставувале?
 

Heidi

Нов член
Зачленет/а
30 јули 2017
Мислења
10
Реакции
0
Сакам да се заштитам од злонамерни кликачи на реклами од Македонија па пробував да блокирам цели држави преку iQ Block Country плагинот.
Прашањето ми е дали со тоа ќе се блокира и мојата IP адреса бидејќи и јас пристапувам од Македонија? И како можам да се заштитам, а притоа јас да можам да го отворам сајтот без проблем.
 

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
Сакам да се заштитам од злонамерни кликачи на реклами од Македонија па пробував да блокирам цели држави преку iQ Block Country плагинот.
Прашањето ми е дали со тоа ќе се блокира и мојата IP адреса бидејќи и јас пристапувам од Македонија? И како можам да се заштитам, а притоа јас да можам да го отворам сајтот без проблем.
Сигурно има опција Allow Ip или преку .htaccess види опција да дозволиш пристап до одредени IP адреси
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
Сакам да се заштитам од злонамерни кликачи на реклами од Македонија па пробував да блокирам цели држави преку iQ Block Country плагинот.
Прашањето ми е дали со тоа ќе се блокира и мојата IP адреса бидејќи и јас пристапувам од Македонија? И како можам да се заштитам, а притоа јас да можам да го отворам сајтот без проблем.
za kakvi reklami stanuva zbor? Ako e za adsense, ondak nema sto da se zamaras so blokiranje, si gi detektira false-clicks, baska sega Adsense bo globala banira samo page-ovi.
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Сакам да се заштитам од злонамерни кликачи на реклами од Македонија па пробував да блокирам цели држави преку iQ Block Country плагинот.
Прашањето ми е дали со тоа ќе се блокира и мојата IP адреса бидејќи и јас пристапувам од Македонија? И како можам да се заштитам, а притоа јас да можам да го отворам сајтот без проблем.
Самиот плангин има опција да не блокира логирани корисници(ако е твој сајтот ќе се логираш од backend-от и пак ќе го гледаш иако си од Македонија, додека за другите од Македонија ќе им вади грешка).
Имаш листа на земји за frontend, и листа на земји за backend.
 
На врв Дно