• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

WinTheOdds.net - Малце поинаков спортски портал

Статус
Затворена за нови мислења.

Artweb

Член
Зачленет/а
12 февруари 2013
Мислења
127
Реакции
18
Досадните теми ги користат досадни луѓе кои немаат врска од кастомизација или модифициранње на код.... ја сум почнал со Џумла ама после ВП никад не се вратив на тоа срање....

Ти да си почнал со џумла нема така да збориш. Ако само си ја инсталирал и тоа го сметаш за почеток тогаш си почнал со џумла :). Долго време работам и со џумла и со вордпресс така да многу добро ги знам предностите и недостатоците и на едиот и на другиот цмс.
 

Artweb

Член
Зачленет/а
12 февруари 2013
Мислења
127
Реакции
18
Една работа е јасна, оние кои се навикнале на Џумла, претходно не користеле Вордпрес се секогаш статични, да не се изразам навредливо, ама лимитирани се во мозокот и не сакаат да се усовршуваат. Сите што најчесто користат Џумла го исмејуваат вордпрес, као бил цмс за блог, дај молим те. Вордпрес си е вордпрес, и сите корисници на Џумла нека се помират со тоа. Нема потреба да објаснувам зошто Вордпрес > Џумла, изгуглајте слободно. Толку од мене.

Хахаха, не можам да замислам како изгледа тоа некој да се усовршува со Вордпрес :D
Ги работам и дават цмс-и долго време така да не ми кажувај што е ворпрес и да сум гуглале :p
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Ти да си почнал со џумла нема така да збориш. Ако само си ја инсталирал и тоа го сметаш за почеток тогаш си почнал со џумла :). Долго време работам и со џумла и со вордпресс така да многу добро ги знам предностите и недостатоците и на едиот и на другиот цмс.


мислев дека збориме за ЦМС како платформа за интернет маркетинг а не за девелопмент и можности, ја работам и Joomla i Wordpress i Drupal. Се уште имам клиенти кои се на Joomla. За интернет маркетинг и user, SEO & newbie friendly WP е број еден. Башка Joomlata беше премногу Vulnerable со Cross-site scripting, на времето коа правев бељи, Joomla ми беше фетиш да ја рокам, затоа и извадија толку верзии и patchovi.
 

Artweb

Член
Зачленет/а
12 февруари 2013
Мислења
127
Реакции
18
мислев дека збориме за ЦМС како платформа за интернет маркетинг а не за девелопмент и можности, ја работам и Joomla i Wordpress i Drupal. Се уште имам клиенти кои се на Joomla. За интернет маркетинг и user, SEO & newbie friendly WP е број еден. Башка Joomlata беше премногу Vulnerable со Cross-site scripting, на времето коа правев бељи, Joomla ми беше фетиш да ја рокам, затоа и извадија толку верзии и patchovi.

Aпсолутно не е така, секаде можеш да прошиташ дека Џумла е далеку подобра за интернет маркетинг, напротив тоа на вордпресс е мана. А тоа е точно дека за SEO вордпрес е подобар, само затоа што побрзо се индексира, вордпрес за 2-3 дена а Џумла за 14-15 дена, а на крај краева тие 10-тина дена што поспоро се индексира не се од никакво значење. За рокање вордпрес е број еден ако вебдевелоперот не знае да си ја заврши работата како што треба. Така да дека Џумла била лесна за хакрирање не ти држи вода.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Aпсолутно не е така, секаде можеш да прошиташ дека Џумла е далеку подобра за интернет маркетинг, напротив тоа на вордпресс е мана. А тоа е точно дека за SEO вордпрес е подобар, само затоа што побрзо се индексира, вордпрес за 2-3 дена а Џумла за 14-15 дена, а на крај краева тие 10-тина дена што поспоро се индексира не се од никакво значење. За рокање вордпрес е број еден ако вебдевелоперот не знае да си ја заврши работата како што треба. Така да дека Џумла била лесна за хакрирање не ти држи вода.

ДАБЛ!!

facepalm.jpg


Зарем не ти дојде умот после зезањата кои ти ги удрија на ИТ форумот. Очигледно ова одење со глава во ѕид упорно доведува до тоа да ти освен Џумла немаш ништо пробано.

Ја затворам темава, фала ви на сите за вашите совети и предлози.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Дно