• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

WinTheOdds.net - Малце поинаков спортски портал

Статус
Затворена за нови мислења.

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
logo.png
WinTheOdds.net (In every bet, there is a fool and a thief) е спортски портал креиран од едни мои пријатели. Истиот е фокусиран за анализи и спортски вести.
Разликата помеѓу WinTheOdds и другите веб страни во Македонија е тоа што овој ќе известува навремено и секогаш со најточни информации (100% шпекулации free).
Моментално работат неколку луѓе на страната и истиот број би требало да се зголеми после нова година. Во склоп на анализите има и типови.
Добро среден и прегледен дизајн кој е оптимизиран и за мобилни верзии.

Па ако имате некаква забелешка, совет, идеја слободно пишете ја тука.
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
супер е страната, само голем хеадер има, некако премногу простор се одзема за логото.
 

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
Според мене се е ок, и дизајн и се е супер ... Само една мала мана а тоа е дека многу време е потребно додека се отвори страната, ваљда е поради сликите :)
 

Bojan

Член
Зачленет/а
9 март 2012
Мислења
79
Реакции
42
Според мене се е ок, и дизајн и се е супер ... Само една мала мана а тоа е дека многу време е потребно додека се отвори страната, ваљда е поради сликите :)

Не е само заради сликите... На почетна страна има 11 .js скрипти и се референцирани 7 .css фајлови ...
Со W3 Total Cache може да се среди проблемот со лоадирање на скриптите и цсс-от само на страните кај што се користат и воедно спојување на сите во еден (два максимум) .јс фајл и еден .цсс фајл.
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Да, добра е странава, не сум по спортот ама интересно ми дојде па ја имам посетувано неколку пати. :D
Со среќа нека им е! :)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
супер е страната, само голем хеадер има, некако премногу простор се одзема за логото.

Кога ја средував страната го оставив така да не стои празно, штом дојде можност одма тој банер ќе се скрати пошто тука има и рекламен простор ама тоа рано сега.
Според мене се е ок, и дизајн и се е супер ... Само една мала мана а тоа е дека многу време е потребно додека се отвори страната, ваљда е поради сликите :)
Имаше мал проблем, јаваскриптите не се вчитуваа и не се вртеше слајдот, па w3 бил деактивиран, баш сега забележав. Иначе сега е пооптимизирана и би требало да даде побрз респонд, треба уште многу оптимизирање ама отом потом тоа.
Сајтот користи готова тема, модифицирана по потребите од моја страна.


Очекувам повеќе критики за тоа како може да се подобри сајтот.
 

Artweb

Член
Зачленет/а
12 февруари 2013
Мислења
127
Реакции
18
logo.png
WinTheOdds.net (In every bet, there is a fool and a thief) е спортски портал креиран од едни мои пријатели. Истиот е фокусиран за анализи и спортски вести.
Разликата помеѓу WinTheOdds и другите веб страни во Македонија е тоа што овој ќе известува навремено и секогаш со најточни информации (100% шпекулации free).
Моментално работат неколку луѓе на страната и истиот број би требало да се зголеми после нова година. Во склоп на анализите има и типови.
Добро среден и прегледен дизајн кој е оптимизиран и за мобилни верзии.

Па ако имате некаква забелешка, совет, идеја слободно пишете ја тука.

Ништо посебно, нешто веќе видено.
Стандард ворд прес тема со многу голем простор помеѓу блоковите. Сите сајтови изарботени во вордпрес ми личат еден на друг, доволно е само да ја погледеш темата и знаеш дека е вордпрес.
 

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
Ништо посебно, нешто веќе видено.
Стандард ворд прес тема со многу голем простор помеѓу блоковите. Сите сајтови изарботени во вордпрес ми личат еден на друг, доволно е само да ја погледеш темата и знаеш дека е вордпрес.

Зависи од вкусот што го имаш. Еве според мене зошто би го избрал вордпресот а не другите ЦМС:
заради разните плагини кој ја олеснуваат нашата работа,полесен е за употреба, полесен за измени во темплејт и слично. Па и не е за чудо што и познати македонски портали го користат.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Ништо посебно, нешто веќе видено.
Стандард ворд прес тема со многу голем простор помеѓу блоковите. Сите сајтови изарботени во вордпрес ми личат еден на друг, доволно е само да ја погледеш темата и знаеш дека е вордпрес.
Прифаќам критика, предложи ми поразвиен CMS и ќе направиме и наша тема ако е потребно, cе надевам нема да ми предложиш Joomla.
Зашто да треба да криеме што користиме, дури и оставен е credit од темата (за нердови) така да можеш да знаеш кваква тема и што Wintheodds користи.

Пишувајте се што мислите, сопствениците на овој сајт ја гледаат темава па така да може да искористат некои од вашите предлози.
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Ништо посебно, нешто веќе видено.
Стандард ворд прес тема со многу голем простор помеѓу блоковите. Сите сајтови изарботени во вордпрес ми личат еден на друг, доволно е само да ја погледеш темата и знаеш дека е вордпрес.


Незнам каде прочитав ама 20% од сајтовите денес на светот работат на WP. А тоа не е за џабе.

Прифаќам критика, предложи ми поразвиен CMS и ќе направиме и наша тема ако е потребно, cе надевам нема да ми предложиш Joomla.
Зашто да треба да криеме што користиме, дури и оставен е credit од темата (за нердови) така да можеш да знаеш кваква тема и што Wintheodds користи.

Пишувајте се што мислите, сопствениците на овој сајт ја гледаат темава па така да може да искористат некои од вашите предлози.


+1 а и најверојатно сакаше да каже Joomla, пошто
Код:
http://mojakozmetika.mk/
му е на Joomla. :)
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Само и типовите да се шпекулации free :DD Иначе, ми се свиѓа, вака на прв поглед :D
 

Artweb

Член
Зачленет/а
12 февруари 2013
Мислења
127
Реакции
18
Прифаќам критика, предложи ми поразвиен CMS и ќе направиме и наша тема ако е потребно, cе надевам нема да ми предложиш Joomla.
Зашто да треба да криеме што користиме, дури и оставен е credit од темата (за нердови) така да можеш да знаеш кваква тема и што Wintheodds користи.

Пишувајте се што мислите, сопствениците на овој сајт ја гледаат темава па така да може да искористат некои од вашите предлози.
Не реков дека треба да киреме што користиме. Само кажав дека не ми зе допаѓа тој широк простор помеѓу блоковите.
Од мое искуство секако би предложил џумла, за тоа што е одличен cms.
 

Artweb

Член
Зачленет/а
12 февруари 2013
Мислења
127
Реакции
18
Незнам каде прочитав ама 20% од сајтовите денес на светот работат на WP. А тоа не е за џабе.
+1 а и најверојатно сакаше да каже Joomla, пошто
Код:
http://mojakozmetika.mk/
му е на Joomla. :)
Тоа што сакав да го кажам го кажав. Дали некој сака да гористи џумла или вордпрес тоа е негов личен избор. Лично за мене џумла е неспоредливо подобар цмс од вордпрес затоа и го користам, а вордпрес користам само во ситуации кога клиентот инистира да биде вордпрес.
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Тоа што сакав да го кажам го кажав. Дали некој сака да гористи џумла или вордпрес тоа е негов личен избор. Лично за мене џумла е неспоредливо подобар цмс од вордпрес затоа и го користам, а вордпрес користам само во ситуации кога клиентот инистира да биде вордпрес.

баш би сакал да знам зошто според тебе Joomla e подобра од Wordpress? можда ке м смениш мислење...
 

Artweb

Член
Зачленет/а
12 февруари 2013
Мислења
127
Реакции
18
баш би сакал да знам зошто според тебе Joomla e подобра од Wordpress? можда ке м смениш мислење...

Eдна работа веќе ја спомнав погоре, досадните теми на ворд прес со непотребно широк простор меѓу блоковите, во џумла можеш све да подесиш како што ти сакаш. Ако почнам со ред да пишувам ќе има многу за пишување. Кои сегменти повеќе би те интересирале околу Џумла?
Eве еден поискрен текст околу тоа.
http://www.miracletutorials.com/wordpress-vs-joomla-review/
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
И у вордпрес со мало познавање на html,css и php, можеш да си ја подесеш ширината на шо сакаш... А некои теми го имат тоа и у сетинзите шо си доваѓат со самите нив.
А ако немаш познавање, фино лепо ке си повикаш програмерче да ти среде...
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Досадните теми ги користат досадни луѓе кои немаат врска од кастомизација или модифициранње на код.... ја сум почнал со Џумла ама после ВП никад не се вратив на тоа срање....
 

Bojan

Член
Зачленет/а
9 март 2012
Мислења
79
Реакции
42
Eдна работа веќе ја спомнав погоре, досадните теми на ворд прес со непотребно широк простор меѓу блоковите

Каква врска има тоа со вордпрес? Ако нејќеш "досадна тема", имаш 4 опции:
1. Најди подобра.
2. Измени ја по твој вкус.
3. Напрај си сам нова.
4. Купи си поубава.

Лесна работа.

Иначе ревјуто е од 2008 година кога WP беше платформа за блогирање, постот е као демек апдејтиран 2013, али везе нема, типот сеуште го смета вордпрес за платформа за блогирање. Греота.

Ај да видиме што пишал типот:

Disadvantages of WordPress:

For instance, adding or removing post dates, need to be changed in design mode and it requires knowledge of WP scripting.
Везе нема, имаш плагин ако незнаеш сам.

The navigational structure is determined by the layout template you chose. Changing that structure again requires knowledge of the WP scripting language and CSS.
Тука не го ни разбирам шо сака да каже. Под "The navigational structure" претпоставувам мисли на бројот на опции во менито, бројот на нивоа, подмениа и слично. Незнам во 2008 како било, али се тоа може лесно да се смени и за луѓе шо врска немаат од било каков код. Да не зборам за стотиците плагини за мени и навигација.

With Joomla, you do not run into this problem because menus are controlled via the control panel and attributes like dates, author name etc, can be turned on and off per article or for the whole site in one go. In that sense, Joomla is much more a content management system.
Џизс крајст. Поентата на еден добар CMS е да биде соодветен за сите типови на корисници. Тоа значи дека ЦМС-от мора да може да понуди минимален barebone ЦМС, значи што е можно помалце непотребен код и непотребни опции, И можност за лесна надградба за оние кои сакаат повеќе.

Еден начин да се постигне тоа е со нудење на ЦМС само со најбитните опции, и нудење на ОГРОМЕН број на плагини кои се достапни за секој. Со тоа се покрива речиси секој тип на корисник.

Поентата ми е: Идиотски мали ствари као бришење на датум и слично не се битни работи од кои зависи постоењето на ЦМС-от. Кој сака може да ги добие со обичен плагин.
Вордпрес свесно го држи оригиналниот код на минимум, не се идиоти. Може да ги спојат сите плагини во оригиналниот код и да добијат милион повеќе опции. Со тоа ќе изгубат многу повеќе отколку што ќе добијат.

Also, changing the order of categories or pages is rather cumbersome in WordPress. It involves having to go into all of the categories and change the order by hand. The WP developers are working on it to fix it, but when is unpredictable.
И ова везе нема. Редоследот во менито се мења со drag and drop.


In short:
WordPress is simple, you can see it as a blog or as a regular website. It has fixed pages, posts and categories.
Типично размислување од пред 5 години. Вордпрес е 'simple' колку што ти сакаш да е 'simple'. Тоа е и поентата на неговото постоење и причината поради која стана број 1.
 

Martinovski

Администратор
Зачленет/а
21 декември 2011
Мислења
154
Реакции
32
Една работа е јасна, оние кои се навикнале на Џумла, претходно не користеле Вордпрес се секогаш статични, да не се изразам навредливо, ама лимитирани се во мозокот и не сакаат да се усовршуваат. Сите што најчесто користат Џумла го исмејуваат вордпрес, као бил цмс за блог, дај молим те. Вордпрес си е вордпрес, и сите корисници на Џумла нека се помират со тоа. Нема потреба да објаснувам зошто Вордпрес > Џумла, изгуглајте слободно. Толку од мене.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Дно