Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Вовед во CPA Маркетинг

Дискусија во форумот 'CPA' започната од aleksandar4o, 30 Јули 2012.

 1. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  CPA е така наречено Cost Per Action.
  Во CPA маркетингот работниците(Affiliates или Publishers) како мене се регистрираат на CPA компанија како на пр. Peerfly,AdWorkMedia,Blamads и мн. други, и ги промовираат нивните понуди за дадена цена од една конверзија(lead)
  Конверзија е кога некој ќе ја заврши работата која обично е популнување на e-mail,регистрирање на некоја страна или нешто слично.CPA компаниите обично ви кажуваат како понудата конвертира на пример: 1st Page Email Submit,Credit Card submit,1st page zip code submit,2nd page registration и така натаму.
  Примери за CPA Понуди :

  Email Submit: Конвертира кога човекот ќе впише емаил
  Како Изгледа Landing Page:
  [​IMG]
  Цена од една конверзија: 1.30$

  Sign Up ( Dating ): Конвертира на регистрација на прва страна
  Како Изгледа Landing Page:
  [​IMG]
  Цена од една конверзија: 7.25$
  И се натака разни понуди кои конвертираат различно.

  Каде да се регистрирате?
  Јас моментално сум зачленет во повеќе CPA компании,и тие што ги ги користам,и се надевам дека засекогаш ќе ги користам се
  Peerfly(Не ти се јавуваат,мора да имаш над 18 години и да му дадеш лична карта) Доколку сакате да се регистрирате еве реферал линк.
  Реферал Линк : http://peerfly.com/?r=71658
  АdWorkMedia(Не ти се јавуваат,не бараат лична карта а дали мора да имаш над 18 години незнам)
  Реферал Линк : http://www.adworkmedia.com/affiliate-publisher.php?ref=7137
  Има и многу други Компании доколку не ве прифатат на овие две можете да пробате само побарајте на google.

  Како да ве прифатат во секоја CPA компанија
  Ова е многу лесно да бидете прифатени во некоја компанија,се што треба да правите е да лажите(не дека мора но тоа е што треба да се направи :idea:)
  Пред да се регистрирате во некоја компанија побарајте наоколу за незе,видете какви reviews има ,колку е тешко да бидете прифатени,дали прават интервју на телефон и друго.Значи прочитајте наоколу за traffic sources и научете околу тоа.Потоа во апликацијата напишете дека вие сте промовирале CPA понуди со тој извор на трафик(да речеме video marketing и PPC кампањи) еве веќе подолго време и објаснете што ќе правите доколку ќе бидете прифатени во компанијата.Се разбира ова треба добро да го средите.

  Каков трафик има?
  Incentive и Non-Incentive
  Aко досега не сте знаеле,има два врсти на traffic во маркетингот.Едниот е Incent,кој е направен кога некој усер ќе биди награден доколку ја пополни вашата понуда.Другиот трафик е non-icent кој е кога усерот е интересиран за понудата.Се разбира во повеќето компании Incentivez Traffic е забранет и ќе добиете бан доколку го направите тоа.

  Платен Трафик
  Главни два платени трафик извори кои се користат се PPV и PPC
  PPV - Pay Per View
  LeadImpact, TrafficVance, DirectCPV
  PPC - Pay Per Click
  Google Adwords, MSN Adcenter, 7 Search
  и многу други.

  Главни извори на бесплатен трафик
  SEO(Search Engine Optimisation) - Search Traffic
  Google, Bing, Yahoo
  Video - Video Marketing
  Youtube,DailyMotion,Metacafe
  Article Writing
  Articles Baze, EzineArticles

  Доколку имате повеќе прашања прашајте во темата!! Ако има проблем со линковите те молам Аце средиги оти неможам да ги кодирам,исто така сликите!
   
  На Naneski, Vrangal, FiliP.D и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. lovekidao

  lovekidao Нов член

  Зачленет:
  24 Јуни 2014
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  1
  Дали можеш да ми помогнеш да ја потполнам мојата апликација? Навистина ми треба :(
   
 3. Oliver

  Oliver Нов член

  Зачленет:
  21 Октомври 2014
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  0
  Професија:
  Student
  Пр. Јас имам веб страна на која што имам од 1000-5000 посети дневно. Дали можам со овај начин на работа да направам пари преку веб страната.
  Дали има пример да ми дадат банери да го поставам на страната (слично како гоогле адсенсе или сл.) или на некаков друг начин ?
   
 4. kiko

  kiko Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  278
  Допаѓања:
  106
  Прво треба да си го провериш трафикот, од каде ти доагаат највеке луге и зачлени се на некоја компанија и пушти им понуди, или пак земи напрај си емаил листа од лугето па послем уште поубаво ке им пушташ news letters со понуди и ке ги искористиш максимално. Можеш да пробаш и со банери но ако не си искусен ке се зафркнеш :)
   
 5. Oliver

  Oliver Нов член

  Зачленет:
  21 Октомври 2014
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  0
  Професија:
  Student
  Не те разбрав најдобро како мислиш ?
  Пример најмногу посети ми доаѓаат од Канада. Јас треба да најдам некоја компанија од Канада и да и пуштам понуди (какви понуди?) или ако имам емаил листа од 1000 луѓе (1000 различни е-маилови) да му пуштам нив понуди (понуди од мојата страна? пр. Ако имам страна што продава часовници да им испратам каталози за часовниците или сл., но јас имам страна за забава вести и сл. нема што да им испратам) ?

  Дали е подобро да ставам гоогле адсенсе на страната или па на ваков начин да заработувам со ЦПА? Како се заработува повеќе и дали можам да ги комбинирам и двата начини ( да имам и реклами од гоогле и со ЦПА) ?
   
 6. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Најдобро е да им продаваш продукт на страната во зависност од нишот би требало релевантен производ да им продаваш. Ако посетите не ти се баш купувачи и се луѓе на кои им треба нешто да симнат, можеш со ЦПА понуди кои претходно ке ги филтрираш за канада и ке го одбереш најдобриот кој добро конвертира и е солидна сума. Ако и тоа не ти успее, т.е ако не ти конвертираат посетите, тогаш Адсенсе ти е последна шанса.

  за емаил маркетинг би требало да поставиш Subscribe форма и да собереш таргетирани емаил адреси па после да ги маркетираш.
   
  На Naneski и kiko им се допаѓа ова.
 7. Oliver

  Oliver Нов член

  Зачленет:
  21 Октомври 2014
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  0
  Професија:
  Student
  А дали можи со македонска страна да работиш ЦПА ?
  т.е. дали од секоја држава добиваш исто пари за некоја завршена работа или различно е ?
   
 8. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  За жал нема македонски компании кои се рекламираат а уште помалце има странски кои сакаат посети од МК.
   
  На Aleksandar81 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Oliver

  Oliver Нов член

  Зачленет:
  21 Октомври 2014
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  0
  Професија:
  Student
  Можи да ми дадете линкови од некои веб страни што заработиваат со ЦПА ?
   
 10. Мане

  Мане Член

  Зачленет:
  6 Февруари 2014
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  18
  Некој да објасне како да почнам со цпа знам се како оде како треба ама едноставно небива :D :D
  со abdult cpa ке биде нешто?
  Еве еден мој сајт некој совет што да правам сонего?
  http://wowthatass.wordpress.com
  [​IMG]
  Нема многу посетители денеска има 307 пошто цела ден го рекламирам по фб групи и имам фб страна исто така ама небива и небива лајкови да соберам имам 700 од кој 300 се одмене мислам факе лајкови се
   
 11. FiliP.D

  FiliP.D Активен член

  Зачленет:
  24 Септември 2012
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  79
  На која ЦПА компанија си зачленет?
  Незнам многу баш јас со ова, адулт методи зошто не сум ѓи работел многу.. Видов дека на страната имаш поставено линк кој води до контент локер.
  Зошто не се зачлениш во некоја друга компанија како на пример, Crakrevenue, PeerFly и многу други кој имаат адулт понуди и можеш полесно да профитираш.
  Незнам колку ќе ти биди ова цело корисно што ти го кажав сега, напоменав дека немам многу работено со адулт. :D
   
 12. Мане

  Мане Член

  Зачленет:
  6 Февруари 2014
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  18
  цпа леад иначе подоле на страната има од cractrevenue линк поставено
   
 13. FiliP.D

  FiliP.D Активен член

  Зачленет:
  24 Септември 2012
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  79
  Да видов дека има, но не ми се верува дека и некој ќе се излаже на тој текст да се регистрира. Пробај да го средиш подобро тексот.:)
   
 14. Мане

  Мане Член

  Зачленет:
  6 Февруари 2014
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  18
  ее за такви работи не ме бидува слабо ми оде хаха некој пример за текст да ставам?
   
 15. FiliP.D

  FiliP.D Активен член

  Зачленет:
  24 Септември 2012
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  79
  Па уклучи ја малце тука кративноста.. Најчесто на вакви страници сурфаат мажи т.е оние кои не можат во живо да си најдат ништо:p, или пак сакаат да пробат онлајн дејтинг (само нагодување). Ти можеш да го искористиш ова на некој начин и да си создадеш свој текст. :)
  Се надевам дека ти помогнав на некој начин.
   
 16. Мане

  Мане Член

  Зачленет:
  6 Февруари 2014
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  18
  Абе ја знам се знам само неможам да напишам ама ич не ме бидува за такви работи на фивер некој ако ми напише порака не се врака кајмене а брат ми ако ми напише одма и порачуваат и се :D
   
 17. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  нормално дека не секој е надарен за се, па така ако не те бидува за copywriting плати си некој да ти напише професионален текст, еве на форумов го имаш @AleksandarJ проверен и супер за пишување.
   
  На Naneski и AleksandarJ им се допаѓа ова.
 18. Мане

  Мане Член

  Зачленет:
  6 Февруари 2014
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  18
  LeadImpact, TrafficVance, DirectCPV Нешто повеќе за овие страни? некое убаво објаснување
  шо е конверзија
   
 19. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Конверзија е кога некој ќе ја заврши работата која обично е популнување на e-mail,регистрирање на некоја страна или нешто слично.CPA компаниите обично ви кажуваат како понудата конвертира на пример: 1st Page Email Submit,Credit Card submit,1st page zip code submit,2nd page registration и така натаму. Ти пиши горе убаво.
  Тие страни што ги наброја се платен трафик (Pay Per View или на кратко PPV).
   

Сподели: