Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Во слободно време, учам оптимизирање...

Дискусија во форумот 'Кафе Муабет' започната од Аце, 18 Февруари 2013.

 1. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Кога немам што да правам и имам слободно време си обожавам да оптимизирам некои сајтови.
  Оптимизацијата оди во неколку чекори.
  - Sprite на сликите.
  - Оптимизација на сликите (намалување на големината).
  - Додавање на димензии во css на сликите и користење на sprite.
  - Поставување на скриптите на крај од кодот.
  - И друго како gzip, cache..

  Океј прво го поставив темплејтот и направив gtmetrix тест. Најчесто одам спрема gtmetrix или Google pagespeed каде што добив една 95/100.

  Па еве неколку слики морав да ги споделам..

  Прво сајтот без никаква оптимизација:
  [​IMG]

  Потоа откако направив мали промени еве ги резултатите:
  [​IMG]

  Не бев задоволен од бројот на requests па морав да направам уште некои измени. Па така одредив димензии на некои слики но сеуште поради што вршев промени нонстоп некои слики не се додадени во sprite па така да ќе поправам подоцна.
  Откако направив некои измени еве нешто предфинално:
  [​IMG]


  Патем ова се правеше на Wordpress страна и единствен додаток за оптимизација беше: W3 Total Cache кој доколку се подеси добро и со мали измени би дал резултати како втората слика без никакви чепкања по кодот на сајтот. Странта моментално нема многу статии па така да добро е сега за сега.
  Ќе отворам понатака тема за како најлесно да се направи sprite некои трикчиња и совети. Прикажите некои ваши тестови, пофалете се :)
   
  На RicoSoto и ZionPax им се допаѓа ова.
 2. RicoSoto

  RicoSoto Интернет Маркетер

  Зачленет:
  18 Април 2012
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  7
  Професија:
  SEO Consultant
  Супер, јас овие денови ќе оптимизирам скрипти, css, html па ќе ги постирам моите резултати.
   
 3. buli

  buli Член

  Зачленет:
  31 Јануари 2013
  Мислења:
  71
  Допаѓања:
  13
  jas slikite sekogas gi optimiziram tuka http://www.imageoptimizer.net/Pages/Home.aspx i stvarno dava rezultati
  --- Надополнето, 20 Февруари 2013, Дата на објавување: 20 Февруари 2013 ---
  Се извинувам што пишав на латиница!
  Едно попатно прашањеч ако странат ми е офлине една недела, како би се одразило тоа на SEO?
   
 4. RicoSoto

  RicoSoto Интернет Маркетер

  Зачленет:
  18 Април 2012
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  7
  Професија:
  SEO Consultant
  Ништо посебно. И онака во светот на SEO, една недела нема никакво значење. Можеш само да изгубиш income, на примерако си заработувал 50 или 100 долари неделно во просек. Можеш и да изгубиш некоја позиција во SERP-от али тоа не треба да се сваќа како голема загуба.
   

Сподели: