Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Во кои програми дизајнирате ?

Дискусија во форумот 'Графички дизајн' започната од kon, 18 Октомври 2012.

 1. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  нормално, лого би требало да биде во вектор....
   
  На kalco му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kalco

  kalco Член

  Зачленет:
  28 Август 2013
  Мислења:
  64
  Допаѓања:
  19
  Професија:
  Experienced Web Developer
  Апсолутно!
   
 3. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Човек шо се разбира малце повише од оноа на фејсбук шо го кажуват „ФОТОШОП !“ би требало да знае дека вектори и у фотошоп можат да се работат...
   
  На daceee90 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kalco

  kalco Член

  Зачленет:
  28 Август 2013
  Мислења:
  64
  Допаѓања:
  19
  Професија:
  Experienced Web Developer
  Нормално дека може. .psd е векторски форат, но она што се обидувам да го објаснам е дека илустртор е програма која подобро се снаоќа со изрботка на логоа (логоа кои не содржат само различна дебелина и игра со фонтови), туку кретивни логоа.
   
 5. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Како логото ке изгледа зависе од тоа колку вреде дизајнеро шо го дизајнира... програмата е само помагало преку кое се праве лого...
   
  На stefan_v и kalco им се допаѓа ова.
 6. kalco

  kalco Член

  Зачленет:
  28 Август 2013
  Мислења:
  64
  Допаѓања:
  19
  Професија:
  Experienced Web Developer
  Се сложувам но вреден дизајнер ја користи она алатка која може полесно и со поголем спектар на алатки да му помогне идејата да ја реализира во стварност, а за лого таа алатка се вика илустратор.
   
 7. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  не е точно дека со фотошоп можеш да креираш вектор. Со ФШ можеш да креираш растер со вектор елементи, можеш да црташ вектор и да ги префрлиш патеките во илустратор, но да креираш True Vector потребен ти е илустратор.

  Photoshop никогаш не бил вектор програм и нема никогаш ни да биде. Знам дека ти е полесно да креираш патеки со пен тоол во фотошоп цс6 него во иллустратор, ама не трескај глупости некој ке ти се смее. Се знае за што е Ps Cs
   
 8. besy

  besy Истакнат член

  Зачленет:
  7 Јануари 2012
  Мислења:
  312
  Допаѓања:
  121
  А, што подразбираш ти под професионално лого?
  Ако ги прашуваш другиве што е професионално лого, би требало и ти да имаш некој став за тоа.
   
 9. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Мое лично мислење е дека нема професионално лого... има само луѓе, дизајнери, кои се бават професионално со тоа, и за него може да се каже професионалец кој знае уствари шо работе, за колку, и како го работе тоа, а не некое детиште шо си праве сликички ( читај наваѓа више направени на гугл ) и ги дава на Fiverr за мизерни $5. Лого ти е графички елемент кој е тука за да овозможи рекогнација за продуктот, особата, фирмата и слично.
  Custom shapes, познато ти е нешто ? Со pen tool, да.
  И исто ми е, дали у фотошоп, дали у илустратор ке креирам патеки...
  Пред да излезат програмите, артистите, дизајнерите морале да ги цртат логоата рачно... и у ногу примероци...
   

Сподели: