Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Во кои програми дизајнирате ?

Дискусија во форумот 'Графички дизајн' започната од kon, 18 Октомври 2012.

 1. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Чест ми е да ја отворам првата тема тука. Како графички дизајнери, потребни ви се програми за да го визуелизирате на компјутер она што ви е во главите, или она што веќе ви е претставено на хартија. Јас лично работам најчесто лого дизајн и дизајн на маскоти/карактери, па прво ги цртам на хартија па потоа ги правам дигитално, на компјутер.

  Најчесто за маскотите користам Adobe Photoshop ако е наменето само за online use, но ако е и за печатење, тогаш користам Adobe Illustrator или Corel Draw. Логоата се разбира ги правам векторски во Illustrator. Од сите овие програми, користам најнови верзии освен за Photoshop, кадешто користам CS5.5 Extemded верзија.
   
 2. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,015
  Допаѓања:
  844
  Не ме бива многу во дизајнот па единствено нешто што го имам е Photoshop cs3.
  Го користам за некои шминкања и обиди за правење логоа :). За оваа тема може да каже повеќе томче, тој работи во фирма и баш ме интересира што софтвер користи и на кои машини..
   
 3. talevskiboss

  talevskiboss Активен член

  Зачленет:
  31 Јули 2012
  Мислења:
  341
  Допаѓања:
  172
  Само на Adobe Photoshop CS4
   
 4. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Е да... ме потсети Аце, машината не ми е нешто моќна... имам 1.5 гига рам, 2GHz AMD Athlon процесор, ATI Radeon x1600 series 512 mb графичка, со 60 гига хард диск... имав од 160 ама ми изгоре :D и да .. на 19 инчен монитор..
   
 5. Nakolce

  Nakolce Активен член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  510
  Допаѓања:
  84
  Професија:
  Електротехничар
  Не сум некој си дизајнер... Ама порано работев со дизајн на визит карти, флаери, покани, честитки.... И сето тоа се работеше во Photoshop. Моментално имам Photoshop CS4, и немам некоја јака машина за да можам да работам со дизајн...
   
 6. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  PhotoShop CS5.5 Extended.
   
 7. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  @Nakolce па не ти треба нешто јако за да работиш дизан... машината не го одредува дизајнерот, искуство, досегашни проекти, креативноста... јас почнав со 512 mb RAM интегрирана графичка и 750 MHz процесор...

  @Stefan_V ти што работиш ? :)
   
 8. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  @kon
  Тоа што треба. ;)
   
 9. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  сега засега 90% со corel, малку со фотошоп ако имам потреба за досредување на слики, artcam за цнц--ата
  дома зависи од работата некогаш илустратор некогаш фотошоп,..... али сите програми треба да се владеат добро и фотошоп и корел и илустратор,... и ред други :)
   
 10. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Хм.. корел... и јас едно време пробав да го користам но бев навикнат на hotkeys од илустраторот... го гледав mljarmin па ми изгледаше полесно во корел... и полесно е за цртање кога го пробав ама веке сум навикнат на илустраторот, така да не го менам :D
   
 11. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  исто и јас, со години не бев работел во корел, тука на работа почнав со x5 и сега некои работи дупло побрзо ке ги направам отколку во илустратор
   
 12. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Незнам за логоа и такви ствари, но карактерите побрзо ги цртам... се мислам дали да го научам до крај па илустратор да го користам за некоја друга намена или не... можам ли со таблет да цртам у Corel X6 / X5
   
 13. besy

  besy Истакнат член

  Зачленет:
  7 Јануари 2012
  Мислења:
  312
  Допаѓања:
  121
  Photoshop CS4
   
 14. Martinovski

  Martinovski Администратор

  Зачленет:
  21 Декември 2011
  Мислења:
  153
  Допаѓања:
  32
  Строго Photoshop ;)
   
 15. Delta

  Delta Нов член

  Зачленет:
  5 Ноември 2012
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  21
  Јас користам Adobe Photoshop CS5.1 Extended и сум премногу задоволен. Од најмали па се до најголеми "шминкања" на една слика/лого/веб итн..
   
 16. vlatkom

  vlatkom Нов член

  Зачленет:
  4 Април 2014
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  2
  некои нови програми има???
   
 17. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Какви бе нови ? :)
   
 18. kalco

  kalco Член

  Зачленет:
  28 Август 2013
  Мислења:
  64
  Допаѓања:
  19
  Професија:
  Experienced Web Developer
  За лого Illustrator за UI и Mockup Photoshop.
  фотошоп не е баш приателски насторен за правење на ПРОФЕСИОНАЛНИ логоа.
   
 19. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Аj кажи ми шо подразбираш под професионално лого ?
   
 20. kalco

  kalco Член

  Зачленет:
  28 Август 2013
  Мислења:
  64
  Допаѓања:
  19
  Професија:
  Experienced Web Developer
  Што и да подразбирам, лого не се први во фотошоп (точка)
   

Сподели: