Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Туторијали за програмирање

Дискусија во форумот 'Е-книги и туторијали' започната од makedon4e, 4 Јули 2012.

 1. makedon4e

  makedon4e Член

  Зачленет:
  21 Ноември 2011
  Мислења:
  117
  Допаѓања:
  2
  Би сакал овде да споделам неколку сајтови со вас на кои има добри туторијали за тоа како од никакво познавање би можеле да научите некој софтверски јазик.

  http://homeandlearn.co.uk/ - На овој сајт ќе можете да ги научите основните програми од Microsoft Office пакетот, како што се Word, Excel и PowerPoint, но исто така ќе можете да навлезете и во програмирањето со следење на туторијалите за изработка на веб страни во хтмл и во php, да научите VisualBasic и Јава.

  Страната нуди навистина добри туторијали, поткрепени со примери, објаснувања за тоа кои сите програми ќе ви бидат потребни за да ги следите вежбите, слики за подобро да се снајдите и сл.

  http://www.codecademy.com/ - на оваа страна во моментов можете да научите за html и css, но и за javascript и jQuery кои во моментов се доста популарни при изработка на интерактивни апликации за веб страни

  Страната нуди голем број на часови кои ви ги следите, има и помош доколку нешто не знаете. Сите работи се учат постапно, за секоја правилно изработена вежба добивате поени и освојувате награди.
  Убаво е што на крајот од неколку часа има вежби, односно практична примена на наученото, за да се види дали се е добро сфатено и како наученото би можело да се примени во праксата.

  Од страната најавуваат дека ќе додадат и други два јазици, односно Pythhon и Rubi.

  Она што тука недостасува се туторијали за C++ и за кодирање на мобилни апликации (нешто што може да биде интересно и доста исплатливо).
  Исто, би сакал доколу некој стави добар туторијал за поврзување на PHP и MySQL база со користење на prepared statements, или нешто повеќе околу заштитата на оваа врска.

  Слободно постирајте и други сајтови од кои би можеле слободно да научиме некој програмски јазик, па потоа да го искористиме за заработка. ;)
   
 2. besy

  besy Истакнат член

  Зачленет:
  7 Јануари 2012
  Мислења:
  312
  Допаѓања:
  121
  Најдобар сајт за туторијали за програмирање (C,C++,C#,javascript,) е http://tutoriali.org
  Има туторијали за:

  Код:
   3D Grafika
  · AJAX / JavaScript
  · Audio Video
  · Baze podataka
  · BSD
  · C / C++ / C#
  · Cracking
  · Delphi
  · Digitalna Fotografija
  · DirectX
  · DOS
  · E-Poslovanje i telekomunikacija
  · Flash
  · Grafika
  · Hacking and Security
  · Hardware
  · HTML i CSS
  · Internet
  · Java
  · Linux
  · Matlab
  · Mikroprocesorska elektronika
  · Mreze i Umrezavanje
  · Office
  · OpenGL
  · Pascal
  · PHP
  · Programiranje
  · Python
  · Razno
  · Security Coding
  · Server
  · SQL
  · Tutoriali by m4rk0
  · Visual Basic
  · Web Aplikacije
  · Web Dizajn
  · Windows
  · XML
  · Zastita
   
  На NickFury му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Еј, фала на двајцата ... нешто пробував да учам од W3Schools за javascript и jquery ама не ми идеше :D
   
 4. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  На makedon4e и kon им се допаѓа ова.
 5. makedon4e

  makedon4e Член

  Зачленет:
  21 Ноември 2011
  Мислења:
  117
  Допаѓања:
  2
  Навистина одличен канал на Youtube. Не само што има за PHP видов дека има и за Јава. Супер!
  Ми се допаѓа и начинот на којшто ги објаснува работите, се надевам дека ќе можам да си ги проширам знаењата.

  Единствено што не ми се допаѓа е тоа што не користи prepared statements при комуникацијата со MySQL базата.
  Не сум 100% сигурен, но само тогаш може да се спречи MySQL injection, нешто што е многу битно при креирање на систем со корисници.
  Поправете ме ако грешам и ако знаете некои други туторијали и тоа најмногу за PHP кои ги користат овие „понапредни“ техники во овој јазик пишете.
   
 6. Bojan

  Bojan Член

  Зачленет:
  9 Март 2012
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  43
  Само еден youtube канал ви е потребен, TheNewBoston , Bucky is the man.


   
  На Bubo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Kolev

  Kolev Нов член

  Зачленет:
  18 Октомври 2013
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Еве неколку сајтови кои нудат курсеви од светски познати универзитети и предавачи.
  www.coursera.org - Универзитетски курсеви, најмногу на тема за програмирање
  www.udacity.com - Курсеви од познати и успешни луѓе во своите области
   

Сподели: