Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

[Туторијал] Имаш проблем со сликите додека споделуваш пост? Не повеќе!

Дискусија во форумот 'Wordpress' започната од Martinovski, 8 Ноември 2012.

 1. Martinovski

  Martinovski Администратор

  Зачленет:
  21 Декември 2011
  Мислења:
  154
  Допаѓања:
  32
  Епа луѓе, некогаш и јас го имав овој проблем и после многу истражување и читање, дојдов до конечното решение. Многу од корисниците на вордпрес го имаат овој проблем. Се надевам дека на сите ќе ви биде од корист и никогаш повеќе нема да ви се дига притисокот откако ќе споделите линк од вашиот сајт на фејсбук и кога ќе видите дека се споделил сосема трет наслов и сосема десетта сликичка. Да почнеме?

  Чекор #1
  Првата работа што треба да ја направите е да креирате фејсбук апликација.
  https://developers.facebook.com/apps
  Не би требало да имате некои потешкотии околу креирањето на фејсбук апликаци, нема некои посебни подесување, едноставно прогуглајте и ќе ви стане јасно, а доколку и понатаму не можете да се снајдете, слободно пишете во пост и ќе објаснам околу ова.

  Чекор #2
  Отворете го темплејт фајлот header.php во едиторот.
  Каде што имате:
  Код:
  <html xmlns="Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот." ...
  Заменете со:
  Код:
  <html xmlns="Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот." xmlns:og="http://ogp.me/ns#" xmlns:fb="https://www.facebook.com/2008/fbml">
  Чекор #3
  Во истиот фајл (header.php) некаде помеѓу <head></head> тагот внесете го следниов код:
  Код:
  <?php if (have_posts()):while(have_posts()):the_post(); endwhile; endif;?>
  <!-- the default values -->
  <meta property="fb:app_id" content="ИД-ТО НА ФБ АПЛИКАЦИЈА" />
  <meta property="fb:admins" content="ИД-ТО НА АДМИН ПРОФИЛОТ" />
   
  <!-- if page is content page -->
  <?php if (is_single()) { ?>
  <meta property="og:url" content="<?php the_permalink() ?>"/>
  <meta property="og:title" content="<?php single_post_title(''); ?>" />
  <meta property="og:description" content="<?php echo strip_tags(get_the_excerpt($post->ID)); ?>" />
  <meta property="og:type" content="article" />
  <meta property="og:image" content="<?php if (function_exists('wp_get_attachment_thumb_url')) {echo wp_get_attachment_thumb_url(get_post_thumbnail_id($post->ID)); }?>" />
   
  <!-- if page is others -->
  <?php } else { ?>
  <meta property="og:site_name" content="<?php bloginfo('name'); ?>" />
  <meta property="og:description" content="<?php bloginfo('description'); ?>" />
  <meta property="og:type" content="website" />
  <meta property="og:image" content="СЛИКА ШТО САКАШ ДА СЕ ПРИКАЖУВА КОГА ЌЕ СЕ СПОДЕЛИ УРЛ-то ОД САЈТОТ (не од објавата)" /> <?php } ?>
  Доколку продолжи да ви прави проблеми, пробајте со овој код кај што ви е og:image:
  Код:
  <meta property="og:image" content="<?php if (function_exists('catch_that_image')) {echo catch_that_image(); }?>" />
  Чекор #4 (внимавајте на овој чекор)
  Отворете го фајлот functions.php во едиторот и некаде во функциите додадете го следниов код (внимавајте каде го ставате бидејќи може да дојде до проблеми со темата доколку не знаете што точно правите, одговорноста е ваша)
  Код:
  function catch_that_image() {
   
  global $post, $posts;
   
  $first_img = '';
   
  ob_start();
   
  ob_end_clean();
   
  $output = preg_match_all('/<img.+src=[\'"]([^\'"]+)[\'"].*>/i', $post->post_content, $matches);
   
  $first_img = $matches [1] [0];
   
  if(empty($first_img)){
   
  //Defines a default image
   
  $first_img = "/images/дифолт-слика.jpg";
   
  }
   
  return $first_img;
   
  }
  Чекор #5
  Вратете се на фајлот header.php и после <body> тагот вметнете:
  Код:
  <div id="fb-root"></div>
  <script>
   window.fbAsyncInit = function() {
    FB.init({appId: 'ИД-ТО НА ФБ АПЛИКАЦИЈАТА', status: true, cookie: true,
        xfbml: true});
   };
   (function() {
    var e = document.createElement('script'); e.async = true;
    e.src = document.location.protocol +
     '//Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.;
    document.getElementById('fb-root').appendChild(e);
   }());
  </script>
  И да ви напоменам дека откако ќе ги направите овие измени, фејсбук не го приметува тоа одма. Промените на фејсбук ќе се направат во рок од 24-48 часа, а можно е и повеќе.

  Тоа е тоа, среќно!
   
  На stefan_v, Ilishev и dreamer им се допаѓа ова.
 2. Monstrum

  Monstrum Нов член

  Зачленет:
  30 Декември 2013
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  3
  Ова уште важи? Некако комплицирано ми изгледа. Инаку го имам проблемов и корнам коси!
   
 3. buli

  buli Член

  Зачленет:
  31 Јануари 2013
  Мислења:
  71
  Допаѓања:
  13
  И јас го имав проблемот, но појма немам како ги средив, само знам дека не ја користев оваа метода.
   

Сподели: