The Wordpress Pinglist [dot] com

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
налетав на сајтов следејќи еден туторијал за wordpress блогови.
имено, кога ќе направите wordpress блог, ќе сакате да им кажете на сите дека блогот постои, поточно, да му ставите на знаење на google да го примети блогот и да го стави во index-от.
затоа ќе сакате меѓусебен ping помеѓу вашиот блог и одредени веб сајтови.

препораката е да се користи plugin за wordpress кој помага во пингањето.
конкретно, plugin-от: MaxBlogPress Ping Optimizer
откако ќе го инсталирате, пожелно е да додадете сајтови на листата за пингање.
на default е наместен: http://rpc.pingomatic.com

е сега, за да додадете листа на сајтови кои ќе ве пингаат, појдете на овој веб сајт:
Wordpress Pinglist - The latest List of RPC Ping Sites for your Wordpress Blog
скролнете до најдоле, кај што е линкот:
DOWNLOAD THE FULL LIST HERE AS A .TXT FILE
симнете го txt фајлот и copy/paste во plugin-от.

и тоа би било тоа.
вашиот блог за кратко време ќе "оживее" во базата на google.

p.s.
да не заборавам.
plugin-от има и уште една опција која е препорачливо да ја искористите.
се вика: Limit excessive pinging in short time
штиклирајте ја опцијата и доволно е да го оставите default-ниот сетинг:
Ping at most 1 time(s) within 15 minute(s)
ова го правите за да не бидете банирани од ping сајтовите, зошто ако правите некои мали промени на post-овите, он ќе си пинга за да каже дека има промени и ако тоа се случува премногу често, може да добиете ban.
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
Супер plugin го инсталираф иначе линкот тој не работи доменот излеа нешто не е во ред евего линкот за да го download - http://www.maxblogpress.com/plugins/mpo/
Иначе Milton направив тоа го инсталираф како што кажав и одбрав опцијата за Limit excessive ping е сеа ме интересира дали треба во Settings->Writing да ги додам сите пинг сајтови тоа што беа или овај plugin самиот си пингира? Исто така има во plugin-oт некаква кутија за линкови можеби во тоа треба да се впишат линковите? Незнам баш ова нов сум со wordpress па затоа ми е тешко фала иначе:)
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
линковите ќе ги пишеш во формата кај Plugin-от.. а не во Wordpress... Writing.
доволно е да ги ставиш линковите од stefan_v кои ги постави во неговата тема.
 

aleksandar4o

Активен член
Зачленет/а
7 февруари 2012
Мислења
415
Реакции
186
линковите ќе ги пишеш во формата кај Plugin-от.. а не во Wordpress... Writing.
доволно е да ги ставиш линковите од stefan_v кои ги постави во неговата тема.
Средив тоа фала,иначе на plugin-от има линк до упдејтирана листа на линкови можете да ја видите овде , има три листи,пиши дека третата не пингува и не е потребна па ги ставив првите две листи :)[DOUBLEPOST=1379068590,1345295576][/DOUBLEPOST]Дали некој сега го користи овај плагин? Ако некој го користе сеуште нека даде ревју:)[DOUBLEPOST=1390783629][/DOUBLEPOST]Милтон си го користиш уште овај плагино? Имам едно 25-30тина артикли на блогот и сакам да менам афф. линковите, арно ама се плашам да не ме банираат од пинг сервисите, а овај плагин го неам користено баги време...
 
На врв Дно