The Art of SEO (e-book)

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
за оние кои сакаат посериозно да се занимаваат со SEO, ви ја препорачувам книгава:

The Art of SEO, 2nd Edition
Mastering Search Engine Optimization
by
Eric Enge, Stephan Spencer, Jessie Stricchiola, Rand Fishkin

напишана е од неколку автори кои се и те како авторитети на оваа тема, меѓу кои и Rand Fishkin основачот на SEOMoz.

да не должам многу, еве ви линк до книгата со повеќе објаснување:
Код:
http://shop.oreilly.com/product/0636920019091.do

книгава е едноставно must-have/must-read за сите кои сакаат да се бават со интернет маркетинг и SEO. големка е додуша.. јас сеуште ја читам и во секое поглавје дознавам еден куп интересни и квалитетни работи.

иначе, се работи за второто издание на книгата, едиција 2012 година.

линкови за download:

PDF
Код:
http://www.2shared.com/document/I7DmyL1v/The_Art_of_SEO_2012.html

EPUB
Код:
http://www.2shared.com/file/6k1WqV-Z/The_Art_of_SEO_2012.html

MOBI
Код:
http://www.2shared.com/file/sijlrqfe/The_Art_of_SEO_2012.html
 

Slavko

Член
Зачленет/а
9 март 2012
Мислења
23
Реакции
33
Fala Milton mnogu za linkov. Veke podolgo vreme go pratam Rand ( a i cel SEOMoz u princip) i site negovi Whiteboard Friday itn. Ama nekako pocna da se naseka deka ne e dovolno. Deka ima uste da se uci sto ne e taka lesno dostapno, a i kako na izlog plasirano. I sega knigava veruvam ke popolni mnogu dupki. :)
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
драго ми е :)

си имал прилика да го пробаш SEOmoz Pro?
ѕверски е.. ептен помага.. ама за 99$ месечно, малку е скапичко.. освен ако не се удружиме два-тројца.. па да го поделиме.

јас така успеав да го испробам. еден пријател од америка се има претплатено со негов пријател и си ги делат заеднички трошоците.

алатката за keyword difficulty им е извонредна.. иако прочепкав малце и мислам дека скапирав како доделуваат тежина на keyword, заснована на број на вкупни резултати и Page Authority+Domain Authority на првите 20 резултати во SERPs.

имав среќа пред некое време да налетам на одлична WSO понуда за софтверот Keyword Blaze и го купив за 19 долари.. ептен ме бендиса зошто покрај тоа што дава keyword difficulty, ти дава и keyword suggestions за клучни зборови кои те интересираат.

можеш да погледнеш на Keyword Blaze Pro. The Only Keyword Tool You Will Ever Need
ама гледам ја појачале цената на 47 долари сега.
ако имаш пари за инвестирање, топло ти го препорачувам :)

се разбира, тука го имаш и Market Samurai.. па можеш и со него да бркаш работа со Trial верзијата.
 

Slavko

Член
Зачленет/а
9 март 2012
Мислења
23
Реакции
33
Milton duri sega ja gledam porakava ne sum naminal na forumov.

Za knigava po~nav da ja ~itam, i se poveke i poveke u~am novi raboti. Mada nekoi od rabotite koi gi tvrdat odat nasproti ona {to ka`uva Matt Cuts. E sega na kogo da se veruva vo takvi situacii... Ama vo sekoj slu~aj ima nekoi raboti za koi ne sum ni ~ul ni razmisluval, taka da knigava e must read spored mene.

Ina~e za alatkive... Ne sum probal ni{to do sega, I duri sega gledam kolku samo maka na manuelno barawe na keyword sum udril. Ama pa do odredena mera onoj koj seriozno razmisluva da navleze vo svojot niche I pritoa da stane aftoritet, mora da ima dobra ideja sama po sebe za toa {to potencijalniot posetitel bi baral na netot, izvadena od praksa I sledewe na sli~ni sajtovi. Ama ovie vo sekoj slu~aj pomagaat epten. Imaat varijacii na zbor~iwa I predlozi koi veruvam ima da olesnat rabota epten. Moze vo idnina I ke zimame ne{to, ako bidne obavezno te kontaktiram.

E sega za keyword difficulty nekoga{ maka ma~ime, po{to mnogu e da proveruva{ link profil na sekoja konkurentna strana, ama toa pa ni dava uvid vo toa kade e najlesno da sobirame sli~ni linkovi.

Me iznenadi inaku vo knigava informacija za adaptive search. Toa aludira da ni{ot ti bide po{irok I so toa I pogolema verojatnosta za fakawe na trafik preku ova.

Imame nie eden fenomen koj ne mo`eme nikako da go svatime. Pred izvesno vreme napraviv post so keyword inspirational quotes and sayings, I odedna{ trafik po 20tina luge na den organik. Se e ova ok ako bevme na prva strana, ili pa eve da re~eme vtora, so dobar meta deskript. Arno ama nigde ne nema{e vo toa vreme (ne sum yirnal sega kako stoime). E sega aj da ne e samo toa ~udno, tuku skoro site od Indija doagaat. Znam deka Indija ke go dominira search pazarot za odredeno vreme, ama... A sega pa doagaat I od SAD itn. Osven muabetot za adaptiran ser~ ne mi e jasno {to mo`e da bide.
 

xrt

Член
Зачленет/а
11 октомври 2013
Мислења
59
Реакции
10
книгава е одлична за почетник
 

LaFea

Член
Зачленет/а
3 ноември 2013
Мислења
89
Реакции
35
Книгава е феноментална и не само за почетник. Фала и од мене Milton.
 

Spireski93

Нов член
Зачленет/а
16 ноември 2013
Мислења
19
Реакции
3
Веб-страница
www.lion-tattoos.com
Ме интересира ако има некој што ја прочитал да каже коментар? И дали принципте од книгата се застарени, или уште би можеле успешно да се применуваат во 2014?
 

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
Ме интересира ако има некој што ја прочитал да каже коментар? И дали принципте од книгата се застарени, или уште би можеле успешно да се применуваат во 2014?
Не мее читана книгата ама ако има дел за внатрешна оптимизација на страна е добро да се прочите :) За надворешна оптимизација ного работи се отфрлат оти гугл права абдејт на секој 5-6 месеци и го мене алгоритмо.
 
На врв Дно