Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Текстови

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од AleksandarJ, 13 Мај 2014.

1. conArtist

conArtist Член

Зачленет:
    1 Февруари 2014
    Мислења:
    68
    Допаѓања:
    37
    Мислам дека во случајов не станува збор за тоа што сакаат луѓето, туку што сака Google. Google моментално сака квалитет. Со поголеми статии може да добиеш повисоки поени кај Google при процесот на ранкирање. Во очите на Google: поголеми статии = нудиш поголем квалитет, поавторитетен сајт си и со тоа добиваш плус поени при ранкирање.

Жолта штампа не мешајте овде. Луѓето што читаат жолта штампа, во принцип не ги интересира статијата, го читаат само насловот. Нормално дека за таков вид посетители не ти треба статија од 2500 збора.

Тоа што сте учеле на факултет, заборавете. Нема никаква примена моментално. Да прашате некој професор за Panda 4.0, ќе ви одговори со: "Не ја знам таа програма, ја немам користено, прати ми линк за инсталација на е-маил.".

Околу моменталната SEO ситуација, ќе треба да помине одредено време додека не направиме reverse-engineering на алгоритмот на Google, да сфатиме што функционира, а што не. Засега, нудењето квалитетна содржина е една од практиките кои носат плус позитивни поени.

На kiko и Goranski им се допаѓа ова.
  2. Artweb

Artweb Член

Зачленет:
    12 Февруари 2013
    Мислења:
    127
    Допаѓања:
    18
    Jaс не спомнав жолта штампа, туку како пример ги посочив порталите на MSN, YAHOO. ако то за тебе е жолта штампа ОК. Не реков јас дека google не сака квалитетни статии, напротив. Апсолутно не се сложувам со тебе дека долга статија истовремено значи и квалитетна статија, и долгата и кратката статија можат да бидат кавлитетни ако содржат јуник контент, некој ако направил copy/paste на долга статија неможе само ради тоа што е долга да биде и квалитетна.
    Да речеме дека имаме веб продавница, знаеме дека вепродавница најмногу има слики, а многу малку текст, практично нема статии, од текст-описи за производите, некои спецгификаци и тоа и евентуално ривјуа купувачи. Според вас значи тој сајт да не се надева на добро ранкирање???
    --- Надополнето, 2 Септември 2014, Дата на објавување: 2 Септември 2014 ---
    За овие примери збориш дека имале повисок гугл ранк ради тоа што имаат подолги постови??? ако 3/10 е повисок ранк за тебе тогаш ОК, у право си. :)
    http://www.lifestyleupdated.com/insanity-workout-review/
    http://www.polygon.com/a/ps4-review/

3. Bojan

Bojan Член

Зачленет:
    9 Март 2012
    Мислења:
    79
    Допаѓања:
    43
  4. conArtist

conArtist Член

Зачленет:
    1 Февруари 2014
    Мислења:
    68
    Допаѓања:
    37
    Зарем сеуште има ретардирани кои пробуваат да ранкираат со copy/paste содржина!?

5. PowerSEO

PowerSEO Нов член

Зачленет:
    23 Август 2014
    Мислења:
    16
    Допаѓања:
    14
    Професија:
    SEO
    Луѓе не се расправајте за ѓабе.. Секоја страница си има посебна тежина и свој начин за рангирање. Веб шоп си е башка приказна , News Sites си се башка приказна, за се си има посебна тактика и начин за рангирање. Вие зборувате овдека како да знаете што Гоогле сака и знаете точно што треба за рангирање :) А во реалност ни самиот Гоогле моментално не знае што точно рангира :) Вистина е дека некаде поголемите содржини имаат поголема вредност а пак некаде помалите содржини. Се зависи од страната и од авторитетот на страната и што вие правите. Доколку некоја страна има веќе створен афторитет како на пример New Yorker што беше спомнат во минатиот пост тогаш нив не им треба долги постови или пак не се загрижуваат толку за СЕО а доколку правите backlinkovi и пост од 500 збора би ви завршил работа.

Како и да е му ја окупиравте на Александар темата, неможе да продава од вас :)

Море да видиш како може ако сака ! :D и Mat Butts се пишува имаш грешка :p

6. Professor

Professor VIP

Зачленет:
    10 Февруари 2014
    Мислења:
    58
    Допаѓања:
    30
    Нарачав 4 артикли од @AleksandarJ . Денес го достави првиот, во рамките на договорениот рок на испорака и уште еднаш покажа дека го бива :D Супер сработено, разумна цена и брз рок на испорака. Ги чекам преостанатите артикли. Дефинитивно ја препорачувам оваа услуга!

На stefan_v и AleksandarJ им се допаѓа ова.
  7. Аце

Аце Ordinary guy.

Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    2,035
    Допаѓања:
    866
    Нарачав артикл, и го добив за неколку дена. Совршен текст фала ти @AleksandarJ.
    10/10

На stefan_v, AleksandarJ и Professor им се допаѓа ова.
  8. onlinefreak

onlinefreak Нов член

Зачленет:
    14 Септември 2014
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    1
    Професија:
    wordpress
    а на мкд? за македонски портал ми требаат

9. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    за македонски, најди некоја другарка што имаlа 5ка по македонски! ;)

На onlinefreak му/ѝ се допаѓа ова.
  10. AleksandarJ

AleksandarJ Активен член

Зачленет:
    18 Април 2014
    Мислења:
    263
    Допаѓања:
    97
    Професија:
    Article writer
    Преводи? Па не сум правел до сега ама може да се договориме :)

На onlinefreak му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    многу ме интересира зошто ти се македонски техтови? дали како содржина или за рангирање. Ако ти е за рангирање јас ке ти помогнам, но ако ти треба содржина, би ти препорачал некој што тоа го работи, а на форумов тоа е @AleksandarJ

На onlinefreak и AleksandarJ им се допаѓа ова.
  12. onlinefreak

onlinefreak Нов член

Зачленет:
    14 Септември 2014
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    1
    Професија:
    wordpress
    квалитетна содржина бидејќи во мк нема што да се рангира а многу добро знаеме што нудат мк порталиве

13. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    За лични рангирања може и не, но јас во моментов растурам со мали бизниси, кивордите обично им се локални и многу лесни за рангирање.
    --- Надополнето, 25 Октомври 2014, Дата на објавување: 25 Октомври 2014 ---
    еве баш денес ми требаше краток превод, александар ми го преведе за 15 тина минути. Супер Сервис!!!

На AleksandarJ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bobby

Bobby Нов член

Зачленет:
    3 Септември 2014
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Google imal i ochi :p

Сподели: