Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Stripe atlas и алтернативи

Дискусија во форумот 'Различни методи на заработка' започната од Donez, 16 Декември 2019.

Tags:
 1. Donez

  Donez Нов член

  Зачленет:
  27 Март 2015
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  8
  Здраво!

  Иако го следам форумот повремено, сеуште не видов некој да постира нешто за Stripe Atlas (или алтернативи) и искуство со отварање на Амерички Дооел. Доколку некој не знае за што се збори, линк: https://stripe.com/atlas

  После долги години hustling и барање дупки у системот, страв од бан на ПП, и дефинитивно губење надеж дека PayPal Business ќе дојде во МК, сериозно размислувам да отворам LLC (кај нас, ДООЕЛ) во Delaware преку ATLAS услугата на Stripe.

  Главниот бенефит е што со отварање на таа компанија, имам/те олеснет влез во Америчкиот пазар и истата планирам да ја користам за повеќе проекти. Но секако, Stripe и PayPal Merchant легит акаунтите ми се главна цел, бидејќи сум во ситуација кога треба да направам scale и не би да зависам од другарчиња од xy земји.

  Услугата ја нудат за создавање на фирмата со сите салтанати чини 500 УСД, али како што читам може да стигне и до 800 УСД со додатни трошоци. Најдов алтернатива како https://www.northwestregisteredagent.com/delaware-LLC.html што почнува од 320 УСД - но е без додатоците од Атлас.

  Знам дека има и опција за Велика Британија, 300-500 УСД, но таму данокот е 19% и не е со ограничена одговорност.
  Некој друг со алтернативи?

  Во однос на даноци, LLC во Delaware не е обврзан да плаќа данок во САД на приход, туку паушал од 200-300 долари годишно. Тоа е под услов сопственикот да не е присутен во САД и да нема адреса во САД. Што значи ке нема двојно оданочување кај нас, т.е само нашиот данок на приход ке треба да се плати. Секако, последново треба да се провери со сметководител кај нас.

  Во однос со стресови, ИРС не ги тангира овие фирми бидејќи не се даночни обврзници - и затварање на фирмата чини 200 усд + да е платен паушалот.

  Прашањето е, дали некој има искуство со Stripe Atlas или сличен сервис и искуство со истите? Може и преку ПП.

  (ако темата не е во соодветен форум, ќе ја преместам.)
   

Сподели: