Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Совет за хостинг и домен

Дискусија во форумот 'Хостинг и домени' започната од talevskiboss, 10 Јуни 2014.

 1. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  da ne znae nekoj americki VPS hosting za $10?
   
 2. Bojan

  Bojan Член

  Зачленет:
  9 Март 2012
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  43
  DigitalOcean за 5$ ?
   
 3. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  ne e taa so ja baram. imase reklami na google ama nikako da ja najdam firmata
   
 4. Bojan

  Bojan Член

  Зачленет:
  9 Март 2012
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  43
  Ако ти е за хостирање, нема да најдеш боље цена/квалитет од DigitalOcean. Ако ти е за нешо друго, невермајнд.
   
 5. conArtist

  conArtist Член

  Зачленет:
  1 Февруари 2014
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  37
  PBN да не правиш? :)

  Оваа да не е?
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
   
 6. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Имам направено ама ми требат уште хостинзи... моментално имам 12-13 хостирани страни :)
   
 7. conArtist

  conArtist Член

  Зачленет:
  1 Февруари 2014
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  37
  Добар потег. Мислам, тоа е тој следен потег што се прави кога веќе имаш стабилен cash flow. Паметно, браво.
  А најде добри домени и за колку пари ги зема?
   
 8. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Па на Аукција купувам. Во план ми е да направам 20-30 страни. Најмногу што би платил за квалитетен домен е 150$. Имам купено домени за 10$-50$ и се доста добри со PA 20, DA 30, CF 15 TF 20 а сите се PR 2-3... Сите се niche related. Се надевам на позитивни резултати од нив.
   
 9. conArtist

  conArtist Член

  Зачленет:
  1 Февруари 2014
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  37
  Со среќа. Иначе, пред да го купиш доменот, проверувај за што бил претходно користен и со каков квалитет се backlink-овите.
   
 10. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Дали имаш пробано со овој метод:
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
   
 11. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Немам пробано вакво нешто :) Али сепак хостинг си е хостинг :D
  ___________________
  Ако може само некој да ми помогне со .htaccess да блокирам сите ботови од аhrefs, moz и сите останати.
  Нека биде тоа по ПП :)
   
 12. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Дали има големо значење ако на google planer ми вика дека домениот што сакам да го купам има 30 месечни пребарувања или 300, игра ли тоа некоја голема улога? И постои ли некој најдобар начин за проверка на потенцијалната успешност на домеинот (секако дека поважно е што ќе има на сајтот а не името)? Фала.
   
 13. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Домејнот нема врска, тоа што тебе ти треба е keyword. Е сега зависи дали планираш да добиваш посетители органски (преку Гугл, Јаху итн.) или директно и преку реферали. Ако си за првото, keyword со 30 месечни пребарувања е губење на време.
   
  На dreamer му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Улогата што ја игра е во бројот на месечни пребарувања за тој киворд, не е точно дека што повеќе пребарувања ке ти донесат повеќе профит. Тие 30 пребарувања месечно се можеби многу по таргетирани и конкретни од оние 300, неможеш да ги споредуваш затоа што секој киворд а и ниш си е приказна за себе.
  Јас ве советувам да не трошите многу време по планери и киворди туку времето да го трошите на изработка на добар артикал/содржина каде што ке таргетирате повеќе киворди а не само еден што беше пракса пред 2 години. После Панда апдејт и семантик пребарување, јас букавално не обрнувам многу внимание на киворди, трошам максимално по 30 мин, затоа покасно кога сајтот ке рангира добивам најразлични долги и кратки киворди со најразлични варианти на кивордот и органскиот трафик ми е многу поголем одошто тој на кивордот што претходно сум го нашол.
   
  На Аце, stefan_v, Ilishev и уште 1 член му се допаѓа ова.
 15. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Well said sir :D
   
 16. vlatkom

  vlatkom Нов член

  Зачленет:
  4 Април 2014
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  2
  Некој кој се разбира од хостинг на страни да ме контактира, ако се нафати за хостирање на една страна преку wordpress, други детали inbox
   
 17. Conan

  Conan Член

  Зачленет:
  30 Јануари 2013
  Мислења:
  81
  Допаѓања:
  37
  Ќе добиеш ПП.
   
 18. tool

  tool Член

  Зачленет:
  10 Ноември 2011
  Мислења:
  70
  Допаѓања:
  14
  Ако ти пратиле ПП со affiliate линк, со среќа. :)

  Ако ти пратиле линк со некој хостинг од овие, уште еднаш со среќа.


  Ако сакаш квалитетен хостинг со реални препораки, оди на /r/webhosting и прашај си таму
   
 19. Conan

  Conan Член

  Зачленет:
  30 Јануари 2013
  Мислења:
  81
  Допаѓања:
  37
  А, што ако сме му препорачале врвен веб хостинг од ниту едно од трите места / начини кои ги споменуваш?
   
 20. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Зависи каков хостинг ти треба. За интернационална страна ги користам Namecheap. Го користам затоа што ги задоволува моите потреби и е стабилен.
   

Сподели: