Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Совет За Веб Страна.

Дискусија во форумот 'Веб страни' започната од Zerosec, 15 Септември 2017.

 1. Zerosec

  Zerosec Член

  Зачленет:
  3 Февруари 2015
  Мислења:
  61
  Допаѓања:
  20
  Професија:
  CEO
  Здраво дечки, неодамна почнав да работам повторно со веб сајтови, па според сработеното од 3 дена имам од 1000-1500 посетители во просек.

  - Станува збор за сајт (спортски) каде што објавувам делумно моја содржина и нешто копирано па затоа не можам да одам со Google Adsense.
  - Посетителите на страната се главно од Facebook, но дел се и од Instagram и YouTube.
  - Трафикот е различен (Mobile и Desktop).
  - Трафикот е најчесто Американски (+70%) но има и од други држави.

  Доколку некој може да ми помогне околу најдобар избор за поврзување со некој добри advertising страни...
  - Предходно имам работено со PopADS и PopCash но аматерски...
   
  На Af2Af му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,995
  Допаѓања:
  834
  Зашто не можеш Адсенс? Во денешно време се почесто гледам како некои креираат страни со буквално целосно копиран контент и истите се одобрени од Адсенс. Да ризик е, но сметам дека ако имаш промена малце во текстот мој совет е да пробаш со Адсенс.

  Друга опција која станува сега популарна и најверојатно во скора иднина ќе завземе поголем дел од колачот на Адсенс се Facebook Audience Network рекламите од фејсбук.
   
  На Zerosec му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Zerosec

  Zerosec Член

  Зачленет:
  3 Февруари 2015
  Мислења:
  61
  Допаѓања:
  20
  Професија:
  CEO
  Еве некои кратки информации за мојот сајт... Почнав од 13ти со активна работа...
  [​IMG]

  Се одлучив да се префрлам на RevenueHits, пред ходно имав заработено 5 долари од многу мал трафик уште пред неколку години...
  [​IMG]
  Еве што се случи вчера за одприлика 2-3 часа откако го вметнав на веб сајтот... Ќе тестирам уште 2-3 дена и ќе пробам нешто друго...
   
 4. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,995
  Допаѓања:
  834
  Некако не ми се совпаѓаат убаво бројкиве, да смениш мрежа?
   
  На BEST и Zerosec им се допаѓа ова.
 5. BEST

  BEST Нов член

  Зачленет:
  21 Септември 2017
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  2
  разгледај ги content.ad
  популарните велешани како и кумановци покрај адсенс и од контент.ад се богатат (богатеа, многу ги скинаа со новите мерки на ФБ и Гоогле)
   
 6. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,995
  Допаѓања:
  834
  Контент.ад се добри и најлесни за одобрување, ама последниве промени на фејсбук баш и не ги сакаат рекламите на контет.ад така да од мои тестирања забележав дека страните со контент.ад реклами имаат многу послаб рич на фб објавите.

  За разлика од контент.ад, ревконтент се добри ама таму малце е проблематично со одобрувањето, бараат некои си 100к посети, ама ако имате добра страна може некако да ве одобрат, така да контактирајте ме и ќе средиме некако.

  Facebook Audience Network се сега популарни.
   
 7. BEST

  BEST Нов член

  Зачленет:
  21 Септември 2017
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  2
  Во периодов се прешалтуваат кон новите правила на ФБ и контент.ад, меѓутоа кај некои компании тоа иде поспоро/побрзо за разлика од други компании... Тука лежи зајакот :)

  Ревконтент се дааалеку по комплицирани од сите други адс што сум ги сретнал и видел...
  да не речам Mission Impossible 247 дел :D
   
 8. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,995
  Допаѓања:
  834
  Контент.ад имаа промени во рекламите, но и покрај тоа што ќе ја избереш опцијата на НИКАКВА агресивност на сликите (голотија) пак ќе излзе некоја грда слика.

  За разлика од контент.ад, Да, ревконтент се малце потешки за одобрување но неодамна имав личен муабет со еден од вработеите од Ревконтент кој беше во Македонија и тој е баш отворен за соработкаи со помали страни. Така да сметам дека со оглед на тоа што сега сме популарни, може да одобрат по лесно.
   
 9. BEST

  BEST Нов член

  Зачленет:
  21 Септември 2017
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  2
  За брзо време ке ми требаат Адс од разни компании да пробам, така да веројатно меѓу првите ке бидат Ревконтент па ке видиме :)
  секако сметам дека после АдСенс, они се втори...
   
 10. Af2Af

  Af2Af Нов член

  Зачленет:
  25 Април 2017
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  2
  Професија:
  Affiliate Network
  Ако станува зборт за спорт, најдобар начин на монетизација имо ти е со бетинг сајтови. Во Аф2Аф можеш да најдеш добри бетинг зделки, и за Америка и за сите останати држави од кај што тече трафик. АдСенс е буквално најлошата опција, Гугл го користи твојот трафик и тебе ти плаќа центи за истиот :) Зашто да не си ставиш твои афилиејт офери ;)

  Доколку си заинтересиран, повеќе информации тука:

  https://ibiz.mk/threads/Можност-да-...сечно-со-affiliate-маркетинг-во-igaming.1638/
   
 11. Aleksandra

  Aleksandra Нов член

  Зачленет:
  20 Ноември 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво Аце
  Ќе те замолам доколку можеш, да ми помогнеш, денес ми одобрија ревконтент, но незнам како да си ги ставам јава скрипт кодовите на мојата страна, за да ми се прикачат ревконтент рекламите. Би ти била благодарна, доколку сакаш, да ми помогнеш.
   
 12. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,995
  Допаѓања:
  834
  Ти пишав, провери си Приватна Порака.
   

Сподели: