Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Што е тоа Cache?

Дискусија во форумот 'Кафе Муабет' започната од talevskiboss, 15 Март 2013.

 1. talevskiboss

  talevskiboss Активен член

  Зачленет:
  31 Јули 2012
  Мислења:
  341
  Допаѓања:
  172
  Што е и зошто wordpress сајт би бил побрз доколку го исчистиме cache-то?
   
 2. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Cache ти е меморија, што се зачувува во процесорот за побрзо отварање на пример на страни, програми и слично. Има одредено ниво на меморија, пример 10 мегабајти и таа меморија се пуне со секојдневни отварања на страни и ке почне да ти коче одкако ке се препуне меморијата и ке треба компјутерот сам да брише и да става нови податоци. Кога ја бришеш оваа меморија, тогаш се освежува и не коче до следното празнење :) Со вордпрес ваљда е што се лоадират плугини, слики, посети што имаш и сл.
   
  На talevskiboss му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: