Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Што добивам ако земам domain name за мојата бесплатна веб страница?

Дискусија во форумот 'ИБиз WebStart дискусија' започната од Hope, 12 Август 2012.

 1. Hope

  Hope Нов член

  Зачленет:
  12 Август 2012
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Нова сум на форумот, па се надевам дека нема да ми замерите што можеби не го најдов вистинското место на форумот, за да побарам одговор за моето прашање.
  Еве за што се работи. Имам своја веб страна која е хостирана од Webs - страница за изработка на бесплатни веб страни. Сакам да си ја плаќам страницата и да добијам свое domain name но не знам што ќе добијам или можеби изгубам со тоа. Дали со мојата страница ќе можам и да заработам? Ќе ги замолам сите кои имаат искуство околу тоа, да ми одговорат. Благодарам однапред!
   
 2. besy

  besy Истакнат член

  Зачленет:
  7 Јануари 2012
  Мислења:
  312
  Допаѓања:
  121
  Кога си на бесплатен домаин, сите ке мислат дека вебсајтот и услугите кои ги нудиш се непрофесионални, доколку имаш купен домен ке имаш и подобар PR. Колку посети имаш на вебсајтот?
   
 3. Hope

  Hope Нов член

  Зачленет:
  12 Август 2012
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Страницата е со образовна содржина и ја користат наставници, ученици и родители, но ме интересира дали преку неа можам и да заработам доколку ја плаќам?
   
 4. besy

  besy Истакнат член

  Зачленет:
  7 Јануари 2012
  Мислења:
  312
  Допаѓања:
  121
  Можеш да заработиш. А колку ке заработиш зависи од посетеноста.
   
 5. Hope

  Hope Нов член

  Зачленет:
  12 Август 2012
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Е сега можеби ќе бидам здодевна и смешна, ама кога не знам морам да прашам. Дали може да заработам преку зачленување на посетители на страницата, преку разгледување на страниците, фото и видео галерија на кој начин тоа се реализира?
   
 6. Hope

  Hope Нов член

  Зачленет:
  12 Август 2012
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Дневно имам околу 7 до девет посетители - редовни а ми се зачленуваат и нови
   
 7. besy

  besy Истакнат член

  Зачленет:
  7 Јануари 2012
  Мислења:
  312
  Допаѓања:
  121
  o_O Тоа со премалку за да почнеш со заработка од вебсајтот.
  Мојш да пробаш со content locker, односно за да го видат вебсајтот посетителите ке траба да пополнат некоја анкета или сл, за што ти ке добиеш по 1$ од секој човек кој ке ја пополни анкетата.
   
 8. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  Премалку се 7-9 посетители за интернет заработка, јас имам и по 5000 дневно па преку PPC & PPV земам околу 1-2$, кога-како. Еве досега имам 70.000 уникатни посети и имам извадено околу 40$
  преку lifestreetmedia.com работам иначе.
   
 9. Hope

  Hope Нов член

  Зачленет:
  12 Август 2012
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Се случува посетителите, на страницата да останат и по половина час и повеке на страницата, да испечатат од неа а планирам и да ставам опција за даунлодирање содржина, дали тоа значи нешто?
   
 10. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  Да, ќе ги зафркнеш малце, коа ќе го симне да му побара лозинка, а за лозинката да ја дознае, ќе уплоадираш еден фајл на sharecash и во него ќе ја има лозинката, е он коа ќе сака да го симне ќе треба да пополне 1 survey = 1$ за тебе. Е сеа рачунај тај 1$ x 100 души да симнат.
   
 11. Hope

  Hope Нов член

  Зачленет:
  12 Август 2012
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Дали да земам домеин преку Вебс или преку некој од македонските хостови?
   
 12. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  Зошто преку некој од македонските?
  Имаш godaddy.com, namecheap.com, 1and1.com и многу други, каде ти гарантирам 100% ќе најдеш за поевтина пара. И да, уште нешто, поарно уште сега земи си вебхост и префрли си го сајтот на него, ке си инсталираш Вордпрес и ќе си шибаш.
   
 13. Hope

  Hope Нов член

  Зачленет:
  12 Август 2012
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Тоа Убаво звучи ама не те разбирам баш најдоро, за да не ти досадувам те молам упати ме на некоја од темите на форумот каде можам да го прочитам тоа, благодарам! :)
   
 14. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
 15. Hope

  Hope Нов член

  Зачленет:
  12 Август 2012
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Благодарам ќе прочитам, ама уште ова, дали ке го задржам истиот коцепт на страницата ако ги напуштам Вебс, и членовите и дали ке можат да ме најдат лесно на нетот или ќе треба се одново?
   
 16. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  Па едноставно на вебс ќе ставиш редирект на твојот нов сајт, а за ова првото, мислам дека неможе да се земе се` од сајтот, бидејки вордпрес е друго а вебс е тотално друго нешто и многу си погрешила штом со вебс си почнала. Ќе мораш сите постови од ново да ги пишуваш.
   
 17. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  @Power... со прикачувањето на пасвордите на шеркеш и ајсфајл, ништо нема да напрае со македонски посети... пошто нема survays за македонски IP
   
 18. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  Епа ондак нема печалка. то е :cool:
   
 19. Hope

  Hope Нов член

  Зачленет:
  12 Август 2012
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  А дали може нешто да се направи со поставување реклами на страницата?
   
 20. besy

  besy Истакнат член

  Зачленет:
  7 Јануари 2012
  Мислења:
  312
  Допаѓања:
  121

Сподели: