Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

SEO Search Engine Optimization Getting Started [Lynda.Com]

Дискусија во форумот 'Е-книги и туторијали' започната од DAFFY DUCK, 29 Декември 2011.

 1. DAFFY DUCK

  DAFFY DUCK Член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  62
  Допаѓања:
  12
  Професија:
  Интернет маркетар
  Lynda.Com SEO Search Engine Optimization Getting Started (2010)

  Одличен туторијал за почетници во SEO, ќе стекнете доста солидно базично знаење за истото, откако ќе завршите со гледањето...

  [​IMG]
  Lynda.Com SEO Search Engine Optimization Getting Started (2010)-iRONiSO
  Released: 3/31/2010 | Duration: 02:20 | Level: Beginner | 199 MB  Topics include:


  Код:
  Introduction:
  1.Welcome
  2.Using the exercise files
  
  Getting Started on an SEO Program
  1.Understanding how search engines work
  2.What is SEO
  
  Keyword Prases: The cornerstone of an SEO Program
  1.Introducing keyword phrases
  2.The key word research process
  3.Performing keyword research
  4.Winnowing out ineffective keyword phrases
  5.Performing additional keyword phrases
  6.Finding keyword gems
  
  Creating a Search-Friendly Site Architecture
  1.What site architecture means to SEO
  2.Brainstoeming main categories and subcategories for the web site
  3.Creating a keywords in domain names and URLs
  
  SEO in HTML tags
  1.SEO in HTML tags
  2.Title tags
  3.Meta description
  4.Header tags
  5.Anchor text
  6.Alt tags
  7.Writeng effective title tags
  8.Writing meta-description tags
  
  Writing Effective Web Site Content
  1.What good content is and why it's needed
  2.The different tyeps of content pages
  3.Using keywords in existing content
  4.Writing new content for users and search engines
  
  Link Popularity and PageRank
  1.Understanding link popularity and ehy it's important
  2.Introducing Goole's pagerank
  3.Knowing the best way to get links
  4.Content creation and promotion as "link bait"
  5.Real-world link bait ideas
  
  Social Media Marketing and How It Works with SEO
  1.Introducing social media marketing
  2.Getting started with social media marketing
  3.Participating in social media communities
  
  Measuring your Success
  1.Why ranking are a poor measure of success
  2.Determining conversions and setting up goals in Google Analytics
  3.Measuring search engine traffic
  4.Measuring success beyond the search engines
  
  Overeall SEO Strategy
  1.Reviewing top techniques for SEO success
  2.Additional resources
  3.The future of seo
  
  File serve:

  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
   
  1 person likes this.
 2. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  го симнав видеото се пушта, али нема аудио ни видео, пуштено со VLC
   
 3. DAFFY DUCK

  DAFFY DUCK Член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  62
  Допаѓања:
  12
  Професија:
  Интернет маркетар
  Истото го имам симнато и јас, отвори го со Windows Media Player и океј ќе е :)
   
 4. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  пробав со екстензија Bin/Cue се, што не е вообичаен формат на lynda туториали, ако го најдам во .avi/mov/... ке го пуштам тука, ако го имаш во друг формат качи го
   
 5. DAFFY DUCK

  DAFFY DUCK Член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  62
  Допаѓања:
  12
  Професија:
  Интернет маркетар
  Ааа мислиш за екстензијата.... Моја грешка не те сфатив... Bin/Cue фајловите се отвораат до Daemon Tools... заборавив тоа да го напоменам...
  Еве мој уплоад од даемон...
  А внатре фајловите се .mov и се отвораат со Windows Media Player :)
   
 6. xrt

  xrt Член

  Зачленет:
  11 Октомври 2013
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  10
  гледам од 2010 е,јас сум почетник дали ќе ми помогне со оглед на драстичните промени од 2010 па наваму ?
   

Сподели: