Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Сео на форум + adsense

Дискусија во форумот 'SEO' започната од kalco, 10 Јануари 2015.

 1. kalco

  kalco Член

  Зачленет:
  28 Август 2013
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  19
  Професија:
  Web designer/developer
  Здраво дечки ми треба мислење за градење сео на форум платформа.
  Имам некој идеа и оддобрен буџет за реализиција, па ме интерсирира како иде сео-то кај форумите? дали лесно се прави и дали е битно?
  Исто така планирам да има и adsense. ДАли е легален adsense на форум на англиски нормално.

  Ви благодарам.
   
 2. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Во принцип секое СЕО не е лесно па така и СЕО за форум не е многу поразлично од СЕО за страна. Битно е да имаш доста посетители и нови регистрации, со тек на време самиот од себе ке си набилда авторитетност. За старт најбитно е да го сетираш форумот за Titles i Description на пример:
  """ Keyword ili Naslov na Tema | Ime Na Forumot """ или """Ime Na Forum: Ime na Tema ili Keyword""" за Description не се замарај затоа што сам ке си повлече. Исто е битно од старт да дефинираш структурата на форумот, обично форумите имаат супер дефинирана дрво структура и поради ова не ти е потребно да имаш Sitemap. Ако го поставиш форумот на суб домејн пр. http://forum.domain.com не заборавај да го поставиш суб домејнот на Webmaster Tools. За еден успешен форум најбитно е да има добар контент, да има прашања и квалитетни одговори, постави опција да може да постираат видеа, да прикачуваат PDF-и и се останато што мислиш дека би го направил форумот по богат со содржина. Ако се од ова го имплементираш, народот сам ке почне да се регистрира и да постира, со вакво темпо форумот сам ке си изгради СЕО т.е авторитетност.


  Немој да купуваш линкови
  Немој да поставуваш линкови во лоши форуми, подобро е да направиш еден природен линк на некој добар форум од каде што понатамо ке ти доаѓаат посети одколку да направиш 20 рандом линкови од кои само може пенал да јадеш. Внимавај да ги бришеш Спам постовите (вакви сигурно ке имаш многу) разгледај опција да поставиш Captcha која драстично го намалува автоматизираниот спам. Спам линкови на форум се една од нај лошите работи кои може да ти се десат, Google ги гледа како линк фарми и автоматски ги флагира како Low Quality.

  Еден малце сив метод е да направиш едно 20-30 фејк корисници и едните да поставуваат интересни и корисни прашања а другите да одговараат, ова се прави на старт за да се дигне форумот, т.е кога ке дојде првиот органски посетител да не го најде форумот празен....
   
  На kiko му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kalco

  kalco Член

  Зачленет:
  28 Август 2013
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  19
  Професија:
  Web designer/developer
  Јасно!
  А адсенс е легално?
   
 4. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Да секако, само постави си Privacy, About i Contact, и нормално сајтот да е на англиски или другите јазици кој се подржани.
   
  На kalco му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: