Seo 2015

dreamer

Активен член
Зачленет/а
3 мај 2012
Мислења
291
Реакции
93
Мислам дека е потребна една нова тема за новите правила кој важат од оваа година и сите да напишат по некои корисни информации кој ги слушнал...

-Купувањето линкови е минато, тоа што важеше во 2008 дека ако потрошиш некој долар повише ќе бидеш ранкуван веќе не важи, само лошо може да ти донесе
-Се удира акцент на работењто со поврзаните социјални страни (fb,tw,redd,pin)
-Треба страната да биде легитимна, да нема дупликати (гугл веднаш ја брише од индексот). Ова важеше и порано но сега е многу поригорозно
-Голем удел во ранкот на вашата страна има backlinks кој доаѓаат од страни кој веќе имаат солиден ранк и се од истата област како и вашиот сајт

Значи, во оваа 2015 година нема да мора да трошите пари за СЕО, туку би требало повеќе Whitehat работа.
Сите кој имаат поголеми искуства нека ја надополнуваат темава. Поздрав.
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
вечер ке напишам еден голем пост, го започнав пред неколку недели ама не сум стигнал да го довршам.
 

FilipD

Активен член
Зачленет/а
4 мај 2013
Мислења
220
Реакции
77
Мислам дека е потребна една нова тема за новите правила кој важат од оваа година и сите да напишат по некои корисни информации кој ги слушнал...

-Купувањето линкови е минато, тоа што важеше во 2008 дека ако потрошиш некој долар повише ќе бидеш ранкуван веќе не важи, само лошо може да ти донесе
-Се удира акцент на работењто со поврзаните социјални страни (fb,tw,redd,pin)
-Треба страната да биде легитимна, да нема дупликати (гугл веднаш ја брише од индексот). Ова важеше и порано но сега е многу поригорозно
-Голем удел во ранкот на вашата страна има backlinks кој доаѓаат од страни кој веќе имаат солиден ранк и се од истата област како и вашиот сајт

Значи, во оваа 2015 година нема да мора да трошите пари за СЕО, туку би требало повеќе Whitehat работа.
Сите кој имаат поголеми искуства нека ја надополнуваат темава. Поздрав.

-Купувањето линкови е минато, тоа што важеше во 2008 дека ако потрошиш некој долар повише ќе бидеш ранкуван веќе не важи, само лошо може да ти донесе = BULLSHIT! Најголема глупост до сега на форумов. Нема да се надворзувам или да објаснувам, стално работело и ќе работи.

НАЈГОЛЕМ ФАКТОР ЗА РАНКИРАЊЕ СЕ БЕКЛИНКВИТЕ.
[DOUBLEPOST=1425146949,1425146818][/DOUBLEPOST]
Незнам што само чекате се на готово, испаднете малце од форумов, прочитајте други форуми, case studies и најбитно ТЕСТИРАЈТЕ.
Само така ќе научите, никој нема да ви целосен blueprint за како да ранкирате зошто такво нешто не постои. TEST TEST TEST!
 

dreamer

Активен член
Зачленет/а
3 мај 2012
Мислења
291
Реакции
93
Филип, реков дека доколку купуваш многу blackhat backlinks нема да го има тој ефект како минатите години, поригорозни се. А дека работата беклинкс - работат, но најдобро би било кога би дошле од страни кој зборуваат за иста тема како и твојата страна. Капиш?
 

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
-Купувањето линкови е минато, тоа што важеше во 2008 дека ако потрошиш некој долар повише ќе бидеш ранкуван веќе не важи, само лошо може да ти донесе = BULLSHIT! Најголема глупост до сега на форумов. Нема да се надворзувам или да објаснувам, стално работело и ќе работи.

НАЈГОЛЕМ ФАКТОР ЗА РАНКИРАЊЕ СЕ БЕКЛИНКВИТЕ.
[DOUBLEPOST=1425146949,1425146818][/DOUBLEPOST]
Незнам што само чекате се на готово, испаднете малце од форумов, прочитајте други форуми, case studies и најбитно ТЕСТИРАЈТЕ.
Само така ќе научите, никој нема да ви целосен blueprint за како да ранкирате зошто такво нешто не постои. TEST TEST TEST!
Многу си грешка :) Ја не читам ништо во последно време а и нема ни да читам. Најголем фактор моментално е CONTENT! Незнам колку се сеќаваш кога имаше дебата за long tail content за кого зборуваше Горански дека е добар фактор за ранкирање и да ви потврдам дека тоа е точно. Значи веќе не е битно колку беклинкови имаш и разни глупости... Кога тогаш ќе ти ја скинат страната од абдејт... Ако градеш гради само линкови од исто ниче.
 

FilipD

Активен член
Зачленет/а
4 мај 2013
Мислења
220
Реакции
77
Многу си грешка :) Ја не читам ништо во последно време а и нема ни да читам. Најголем фактор моментално е CONTENT! Незнам колку се сеќаваш кога имаше дебата за long tail content за кого зборуваше Горански дека е добар фактор за ранкирање и да ви потврдам дека тоа е точно. Значи веќе не е битно колку беклинкови имаш и разни глупости... Кога тогаш ќе ти ја скинат страната од абдејт... Ако градеш гради само линкови од исто ниче.
Не сум грешка ич.

Имам страница на која само постирам контент (висок квалитет, релевантен и уникатен) и нема никаков ефект.
А имам страница со 200 збора контент и churn n burn линкови ранкирана.

Така да, тестовите си го покажуваат своето.
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
не е само контент да поставиш и да мислиш дека ке ти рангира, не е битно колку е долг и голем текстот ако е глуп нема никад да рангираш.

Линковите сеуште се голем фактор но тие треба да си ги заработиш и останатите сами да линкираат до тебе органски а не ти тоа да го правиш со блек хет. Можеби во брзо време ке рангираш но биди сигурен дека само е прашање на време кога ке те искине некој пенал, затоа повеќе не вреди да се линкира како што тоа го правевме до сега. Ја имам страни кои без ниеден линк и само 48 саати од постирање страната се рангира во топ 10 резултати.
да тргнеме:


 • Optimize for Mobile Search - доста голем фактор еден од најголемите за 2015 година а и понатамо, денешните страни мора да се Responsive. Мобилните пребарувања ке завладеат за неколку години, што порано го фатите возот тоа подобро, сите треба да ни биде таргет мобилни корисници а не десктоп.
 • PageSpeed - огромен фактор иако до скоро мислев обратно, дека не е толку силен фактор, доколку имате Wordpress со многу non-approved comments избришете ги, намалете плагини и оптимизирајте ги сликите, намалете код и јава скрипти колку што се може. Иам стара страна која не е пипната со години, стои рангирана на 7ма позиција и влече некако си трафик кој ми заработува по 30тина долари месечно, скоро барав некој плагин кој го има на таа страна но не ми текнуваше на името и се логирав да го видам, наидов на преку 20 000 коменти кој чекаа да бидат одобрени, си реков дај да ги избришам да не ми фаќаат место, ни на крај памет не ми падна дека уствари тоа ти ја успорува базата а со тоа и страната, преку PhpMyAdmin ги избришав сите коменти со квери исклучив и заминав од страната, за неколку дена видов дека заработувачката драстично се зголеми, кога побарав на Google страната беше рангирана на 3та позиција, само поради коментите страната рипнала за 4 позиции, од тогаш редовно ги бришам коментите на WP страните.
 • Содржина - Hummingbird оптимизиран што значи да не се дава акцент на специфични киворди туку постот да се гледа како една тема каде што ке се измешаат повеќе киворди и повеќе варијации од тој киворд - синоними. Long-Tail-Keywords - ке игаат голема улога и поголемиот дел од посетите ке доаѓаат од долги киворди. Да се направи супер добра содржина која останатие во индустријата ке ја превземат од тебе а со тоа ке заработиш линк - Content Marketing. Гледајте содржината да е што побогата со слики, видеа, музика, PDF за симнување, power point презентација, и се што може да ви текне што би било интересно за вашите посетители кога би дошле на сајтот. Имплементирајте неколку сервиси кои ке служат на страната, пример доколку постирате слика, направете официјален Flickr акаунт, ставете ја тамо и од тамо влечете ја на ваша страна, исто и со YouTube (YouTube видеата да не се постираат со <iFrame> туку да бидат ембедирани на страната, се што е iFrame му каува на Google дека содржината е од друга страна и така мисли дека сте Low Quality).

Како би дефинирале добра и квалитетна содржина:
  • Уникатна - не постои никаде на друго место освен кај вас
  • Релевантна - да биде тоа што посетителот го бара
  • Корисна - да одговори на бараното квери кое посетителот го барал на google
  • Уникатна вредност - да сервира информации каде што ги нема на ниедно друго место
  • Добар UX - лесно и забавно за навигација од било кој мобилен уред
  • Одличен за споделување - се ова погоре како би се споделувало на социални мрежи.
 • User Experience - ова е исто така доста битен момент како се посетителите се движат низ сајтот, секој сајт мора да има лесна навигација каде што секој ке го најде тоа што го бара без да губи време или да вложува напор. Особено е битно да имате добар UX на мобилните страни. Сеуште не е потврдено дека е фактор за рангирање но ке биде особено за мобилни страни.
 • Structured Data Markup - прекрасен елемнт од СЕО, многу случаи каде што страна со Markup рангира многу подобро.

ми започнува тренинг, ке го продолжам постов деновиве...
 

dreamer

Активен член
Зачленет/а
3 мај 2012
Мислења
291
Реакции
93
Мислам дека некој треба да признае дека погрешил ;)
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
<object> подобро.
 

StefanKTS

Нов член
Зачленет/а
18 февруари 2013
Мислења
26
Реакции
9
Здраво да не отварам нова тема, сакам да прашам дали ако користам blogger со домен .com е потешко да се рангира на google, отколку да користам hosting и .com домен? Дали google дава предност на страните со платен хостинг или нема никаква врска тоа?
 

dreamer

Активен член
Зачленет/а
3 мај 2012
Мислења
291
Реакции
93
Што мислите, дали да се користи All in one SEO или Yoast SEO? Повеќе го фалат Yoast...
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Што мислите, дали да се користи All in one SEO или Yoast SEO? Повеќе го фалат Yoast...
не ти требаат ни двете, научи да ги оптимизираш без плагини... само ти го испорува сајтот, секој плагин..
 

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
Да не му се наоѓа на некој понова книга за On-Page оптимизација?
Фала однапред!
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
SEO Fitness Workbook, 2016 Edition: The Seven Steps to Search Engine Optimization Success on Google

купија на амазон ја имаш дигитал
 

escape2007

Активен член
Зачленет/а
11 ноември 2013
Мислења
119
Реакции
28
SEO Fitness Workbook, 2016 Edition: The Seven Steps to Search Engine Optimization Success on Google

купија на амазон ја имаш дигитал
Започнав свој Блог кај што пишувам статии, можеш да го погледнеш 2 минутки и да ми кажеш како е? ЛИНК ( незнам зошто некако бавно ми лоадира)
Знам дека не е нешто wow на прв поглед, ама сакам да работам и да го рангирам па после да работам како Affiliate за некој производи... дали книгата што ја спомна погоре од амазон ќе ми помогне околу тоа?
 

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
На ваа страна можеш да најдеш има бесплатни книги https://it-ebooks.info/

Еве линк од THE ART OF SEO 3rd EDITION https://it-ebooks.info/book/6420/
Kнигава е целосно се за сео, испадна во септември.
Ќе ја читам оваа покасно но прво сакам конкретно да исправам некој грешки што ги правам во пре-оптимизирање на страната.
SEO Fitness Workbook, 2016 Edition: The Seven Steps to Search Engine Optimization Success on Google

купија на амазон ја имаш дигитал
Одлична книга, има многу добар рејтинг сега баш ќе ја земам и ќе ја пратам на кој сака :)
 
На врв Дно