Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Seo 2015

Дискусија во форумот 'SEO' започната од dreamer, 21 Февруари 2015.

 1. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Мислам дека е потребна една нова тема за новите правила кој важат од оваа година и сите да напишат по некои корисни информации кој ги слушнал...

  -Купувањето линкови е минато, тоа што важеше во 2008 дека ако потрошиш некој долар повише ќе бидеш ранкуван веќе не важи, само лошо може да ти донесе
  -Се удира акцент на работењто со поврзаните социјални страни (fb,tw,redd,pin)
  -Треба страната да биде легитимна, да нема дупликати (гугл веднаш ја брише од индексот). Ова важеше и порано но сега е многу поригорозно
  -Голем удел во ранкот на вашата страна има backlinks кој доаѓаат од страни кој веќе имаат солиден ранк и се од истата област како и вашиот сајт

  Значи, во оваа 2015 година нема да мора да трошите пари за СЕО, туку би требало повеќе Whitehat работа.
  Сите кој имаат поголеми искуства нека ја надополнуваат темава. Поздрав.
   
  На kiko и Ilishev им се допаѓа ова.
 2. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  вечер ке напишам еден голем пост, го започнав пред неколку недели ама не сум стигнал да го довршам.
   
 3. buli

  buli Член

  Зачленет:
  31 Јануари 2013
  Мислења:
  71
  Допаѓања:
  13
  Чекаме
   
 4. FilipD

  FilipD Активен член

  Зачленет:
  4 Мај 2013
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  78
  -Купувањето линкови е минато, тоа што важеше во 2008 дека ако потрошиш некој долар повише ќе бидеш ранкуван веќе не важи, само лошо може да ти донесе = BULLSHIT! Најголема глупост до сега на форумов. Нема да се надворзувам или да објаснувам, стално работело и ќе работи.

  НАЈГОЛЕМ ФАКТОР ЗА РАНКИРАЊЕ СЕ БЕКЛИНКВИТЕ.
  --- Надополнето, 28 Февруари 2015, Дата на објавување: 28 Февруари 2015 ---
  Незнам што само чекате се на готово, испаднете малце од форумов, прочитајте други форуми, case studies и најбитно ТЕСТИРАЈТЕ.
  Само така ќе научите, никој нема да ви целосен blueprint за како да ранкирате зошто такво нешто не постои. TEST TEST TEST!
   
  На Bubo и Infamous им се допаѓа ова.
 5. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Филип, реков дека доколку купуваш многу blackhat backlinks нема да го има тој ефект како минатите години, поригорозни се. А дека работата беклинкс - работат, но најдобро би било кога би дошле од страни кој зборуваат за иста тема како и твојата страна. Капиш?
   
 6. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Многу си грешка :) Ја не читам ништо во последно време а и нема ни да читам. Најголем фактор моментално е CONTENT! Незнам колку се сеќаваш кога имаше дебата за long tail content за кого зборуваше Горански дека е добар фактор за ранкирање и да ви потврдам дека тоа е точно. Значи веќе не е битно колку беклинкови имаш и разни глупости... Кога тогаш ќе ти ја скинат страната од абдејт... Ако градеш гради само линкови од исто ниче.
   
 7. FilipD

  FilipD Активен член

  Зачленет:
  4 Мај 2013
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  78
  Не сум грешка ич.

  Имам страница на која само постирам контент (висок квалитет, релевантен и уникатен) и нема никаков ефект.
  А имам страница со 200 збора контент и churn n burn линкови ранкирана.

  Така да, тестовите си го покажуваат своето.
   
 8. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  не е само контент да поставиш и да мислиш дека ке ти рангира, не е битно колку е долг и голем текстот ако е глуп нема никад да рангираш.

  Линковите сеуште се голем фактор но тие треба да си ги заработиш и останатите сами да линкираат до тебе органски а не ти тоа да го правиш со блек хет. Можеби во брзо време ке рангираш но биди сигурен дека само е прашање на време кога ке те искине некој пенал, затоа повеќе не вреди да се линкира како што тоа го правевме до сега. Ја имам страни кои без ниеден линк и само 48 саати од постирање страната се рангира во топ 10 резултати.
  да тргнеме:


  • Optimize for Mobile Search - доста голем фактор еден од најголемите за 2015 година а и понатамо, денешните страни мора да се Responsive. Мобилните пребарувања ке завладеат за неколку години, што порано го фатите возот тоа подобро, сите треба да ни биде таргет мобилни корисници а не десктоп.
  • PageSpeed - огромен фактор иако до скоро мислев обратно, дека не е толку силен фактор, доколку имате Wordpress со многу non-approved comments избришете ги, намалете плагини и оптимизирајте ги сликите, намалете код и јава скрипти колку што се може. Иам стара страна која не е пипната со години, стои рангирана на 7ма позиција и влече некако си трафик кој ми заработува по 30тина долари месечно, скоро барав некој плагин кој го има на таа страна но не ми текнуваше на името и се логирав да го видам, наидов на преку 20 000 коменти кој чекаа да бидат одобрени, си реков дај да ги избришам да не ми фаќаат место, ни на крај памет не ми падна дека уствари тоа ти ја успорува базата а со тоа и страната, преку PhpMyAdmin ги избришав сите коменти со квери исклучив и заминав од страната, за неколку дена видов дека заработувачката драстично се зголеми, кога побарав на Google страната беше рангирана на 3та позиција, само поради коментите страната рипнала за 4 позиции, од тогаш редовно ги бришам коментите на WP страните.
  • Содржина - Hummingbird оптимизиран што значи да не се дава акцент на специфични киворди туку постот да се гледа како една тема каде што ке се измешаат повеќе киворди и повеќе варијации од тој киворд - синоними. Long-Tail-Keywords - ке игаат голема улога и поголемиот дел од посетите ке доаѓаат од долги киворди. Да се направи супер добра содржина која останатие во индустријата ке ја превземат од тебе а со тоа ке заработиш линк - Content Marketing. Гледајте содржината да е што побогата со слики, видеа, музика, PDF за симнување, power point презентација, и се што може да ви текне што би било интересно за вашите посетители кога би дошле на сајтот. Имплементирајте неколку сервиси кои ке служат на страната, пример доколку постирате слика, направете официјален Flickr акаунт, ставете ја тамо и од тамо влечете ја на ваша страна, исто и со YouTube (YouTube видеата да не се постираат со <iFrame> туку да бидат ембедирани на страната, се што е iFrame му каува на Google дека содржината е од друга страна и така мисли дека сте Low Quality).

  Како би дефинирале добра и квалитетна содржина:
   • Уникатна - не постои никаде на друго место освен кај вас
   • Релевантна - да биде тоа што посетителот го бара
   • Корисна - да одговори на бараното квери кое посетителот го барал на google
   • Уникатна вредност - да сервира информации каде што ги нема на ниедно друго место
   • Добар UX - лесно и забавно за навигација од било кој мобилен уред
   • Одличен за споделување - се ова погоре како би се споделувало на социални мрежи.
  • User Experience - ова е исто така доста битен момент како се посетителите се движат низ сајтот, секој сајт мора да има лесна навигација каде што секој ке го најде тоа што го бара без да губи време или да вложува напор. Особено е битно да имате добар UX на мобилните страни. Сеуште не е потврдено дека е фактор за рангирање но ке биде особено за мобилни страни.
  • Structured Data Markup - прекрасен елемнт од СЕО, многу случаи каде што страна со Markup рангира многу подобро.

  ми започнува тренинг, ке го продолжам постов деновиве...
   
  На arso и dreamer им се допаѓа ова.
 9. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Мислам дека некој треба да признае дека погрешил ;)
   
 10. FilipD

  FilipD Активен член

  Зачленет:
  4 Мај 2013
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  78
  Океј, White hat "SEO'S" терајте по ваше јас ќе терам по мое.

  Hopefully one day you gonna reach your goal. ;)
   
 11. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Мислиш да користеме <embed> и <object>?
   
 12. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  <object> подобро.
   
 13. StefanKTS

  StefanKTS Нов член

  Зачленет:
  18 Февруари 2013
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  9
  Здраво да не отварам нова тема, сакам да прашам дали ако користам blogger со домен .com е потешко да се рангира на google, отколку да користам hosting и .com домен? Дали google дава предност на страните со платен хостинг или нема никаква врска тоа?
   
 14. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Што мислите, дали да се користи All in one SEO или Yoast SEO? Повеќе го фалат Yoast...
   
 15. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  не ти требаат ни двете, научи да ги оптимизираш без плагини... само ти го испорува сајтот, секој плагин..
   
  На arso и dreamer им се допаѓа ова.
 16. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Да не му се наоѓа на некој понова книга за On-Page оптимизација?
  Фала однапред!
   
 17. teodor

  teodor Нов член

  Зачленет:
  20 Ноември 2014
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  8
  На ваа страна можеш да најдеш има бесплатни книги https://it-ebooks.info/

  Еве линк од THE ART OF SEO 3rd EDITION https://it-ebooks.info/book/6420/
  Kнигава е целосно се за сео, испадна во септември.
   
  На Ilishev му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  SEO Fitness Workbook, 2016 Edition: The Seven Steps to Search Engine Optimization Success on Google

  купија на амазон ја имаш дигитал
   
  На Ilishev му/ѝ се допаѓа ова.
 19. bazhee

  bazhee Активен член

  Зачленет:
  11 Ноември 2013
  Мислења:
  119
  Допаѓања:
  32
  Започнав свој Блог кај што пишувам статии, можеш да го погледнеш 2 минутки и да ми кажеш како е? ЛИНК ( незнам зошто некако бавно ми лоадира)
  Знам дека не е нешто wow на прв поглед, ама сакам да работам и да го рангирам па после да работам како Affiliate за некој производи... дали книгата што ја спомна погоре од амазон ќе ми помогне околу тоа?
   
 20. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Ќе ја читам оваа покасно но прво сакам конкретно да исправам некој грешки што ги правам во пре-оптимизирање на страната.
  Одлична книга, има многу добар рејтинг сега баш ќе ја земам и ќе ја пратам на кој сака :)
   

Сподели: