SEO на нова страна?

Incognito007

Нов член
Зачленет/а
14 јануари 2015
Мислења
2
Реакции
0
Само што започнав нова веб страна (сервис), има солиден контент, он-пејџ оптимизација, брзо лоадира. Но проблемот е како да ја рангирам подобро без градење на линкови? Не сакам да купувам, зошто слушам не било добро тоа моментално.
Почнав и блог на страната, споделив нешто на Linkedin и на Facebook за да дојде некој посетител. Но реално нема органски посетители од Гугл.
Прашањето ми е како да доловам посетители кога истите кога пребаруваат прилично бараат до првите две три страни а мојата страна излегува на четврта, пета и нагоре на Гугл.

Некој совет, предлог од поискусните ако може?
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Како прво ако не си на права страна од Google ретко кој ке те кликне. Второ за да бидеш на прва страна а нудиш некој сервис ти треба супериорен контент а не само солиден. Ако си почетник сигурно неможеш да знаеш дали ти е добра он-пејџ оптимизацијата, знаеш дека после Hummingbird се се сведува на Semantic Search. Како и да е, ако страната е нова нема така лесно да се рангира на прва страна од Google дури и ако имаш се супер направено. Потребно е да ја прикачуваш страната на директориуми кои се релевантни во твоето нише. Пример за локален бизнис секогаш ја поставувам страната на сите локални бизнис директориуми со иста адреса телефон и име. Мораш да добиеш некој линк за да почнеш и да добиваш авторитетност. Убаво си слушнал да не поставуваш линкови, но можеш да добиваш самиот линкови органски преку Content Marketing или Guest Blogging.

разгледај ги блоговите на Moz.com има супер корисен материјал.
 

Incognito007

Нов член
Зачленет/а
14 јануари 2015
Мислења
2
Реакции
0
Благодарам Горански за одговорот. Но во мојот случај се работи за онлајн сервис, глобален. Како тогаш да добијам некој линк? Знам дека не си должен да ми помагаш, но ако сакаш и имаш време би те замолил да ми пратиш некои линкови од статии, објаснувања за вакви работи кои би ми биле од помош. И дали споделувањето на содржината на Линкедин и Фејсбук има некое значење за Гугл?
Најдов некои директориуми, дали се добри овие:
linkbook.pcgraphicsolutions.com
urlmoz.com
pegasusdirectory.com
a1webdirectory.org
free-web-submission.co.uk
alistdirectory.com
findsites.net
linknom.com
backlinkpro.net
abigdir.com/submit.php

Благодарам уште еднаш !
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Состави содржина која ке биде супер интересна како другите блогови би ја превзеле од тебе, во сдржината стави линк па така кој ке ја превземе ке го превземе и твојот линк. ОВие схто си ги испратил треба една по една да ги провериш на opensiteexplorer.com и да видиш кој се нај авторитетни т.е постирај на тие што имаат на 50 DA

за статии неможам да губам време, ама можеш да побараш директно од Google
 

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
@Goranski За страни за онлајн игри и страна за слики што би предложил? Таму нема којзнае што да се пишува. Јас тестирав на галерија направена на sites.google.com. Имав на секоја слика по 1-2 реченици текст. Почнав да градам разни врсти на линкови но релативни на моето ниче (неделно по 10тина) се тоа мануално и дојдов до 29 позиција и баталив...
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
@Goranski За страни за онлајн игри и страна за слики што би предложил? Таму нема којзнае што да се пишува. Јас тестирав на галерија направена на sites.google.com. Имав на секоја слика по 1-2 реченици текст. Почнав да градам разни врсти на линкови но релативни на моето ниче (неделно по 10тина) се тоа мануално и дојдов до 29 позиција и баталив...

ако нема текст не очекувајте да рангирате во топ позиции, просто земи и објасни ја сликата, што има на неа, земи пишувај општо за нишот, има начин како да се напише текст, ама ако нема текст тешко дека ке рангира во топ позиции. Во моментво страните рангираат во топ 10 без линкови, добар квалитет на содржина, слики, видеа, пдф-и, и што по богата содржина.
 

Ilishev

VIP
Зачленет/а
11 јули 2013
Мислења
393
Реакции
237
Многу се двоумев и барав на интернет но не наидов на добар одговор...
Дали е ова EMD
exact-match-domain.com или само ова е EMD exactmatchdomain.com?
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Многу се двоумев и барав на интернет но не наидов на добар одговор...
Дали е ова EMD
exact-match-domain.com или само ова е EMD exactmatchdomain.com?
и двете се ЕМД, но ако размислиш малце по широко, секој домејн е и ЕМД, така да и доколку е ЕМД со добра и квалитетна содржина, ке рангира супер, се уште има многу ЕМД-и кој се рангирани во топ позиции.
 
На врв Дно