Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Семос едукација

Дискусија во форумот 'Кафе Муабет' започната од dreamer, 11 Јуни 2013.

 1. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Здраво, се пријавив за тестирање во семос едукација за добивање стипендија за систем администратор но ми доделија делумна стипендија од 530 евра а треба да додадам 1000 евра за вкупно 3 курса. Што мислите дали и колку е паметно да почнам професионално да се бавам со ова и дали некогаш ќе ми се укаже подобра шанса од оваа. Го чекам вашето мислење. Благодарам. Се извинувам до админот доколку мисли ако правам реклама но морав да го нагласам школото за туѓи или сопствени искуства околу него, нели? Поздрав.
   
 2. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Хах ова е трик. Тој некојси попуст и не е попуст. И јас добив "стипендија" прошлата година. На попуст е бидејќи најзеинтересирани се студентите и учениците и го слушаат ова преку учебната година уз школо/факс. Кога се на одмор никој не иде. И сега за да пополнат дупка даваат "попуст" наречен стипендија. Јас првично ги разбрав дека е бесплатно но кога ми кажаа еври се ми стана јасно ко ден.
  Ако сакаш со тоа да се занимаваш и секој да ти го признае тоа учу факултет, најсоодветно ќе ти биде Мрежни Технологии на ФИНКИ и така ќе имаш вистинско знаење.
  Ова ти е плус али пошто брзо застаруваат сертификативе додека вистински ги искористиш... отиде возотт, али не сваќам да дадеш пари исто колку што би дал за на факс за сите години исто така.

  Мој совет - не се лажи. Има многу подобри начини да потрошиш 1000 евра.
   
  На dreamer му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652

  Јас колку што се сеќавам MCSA ме кошташе 1000еур во Б-Кингс, ти ги препорачувам нив затоа што се најдобрите инжињери во цела Македонија. Тие од Семос се само предавачи и само штанцаат сертификати и профитираат. (ги знам лично, и сум соработувал со Семос пред 4 години).

  Стефан, најголемата грешка на секој IT е да се запише на факултет во Македонија(освен ако не планира да работи државно за 400 еур цел живот). Со парите потрошени на факултет ке станеш светски признат експерт без разлика дали е тоа Microsoft, Adobe, Cisco....etc... и нема никој да те праша дали имаш завршено факултет ако се појавиш како Сертифициран Експерт, со факултет ке подлежиш на интервју за работа и ке бидеш тестиран за твоето знаење, а со сертификати, ти више си докажан професионалец и интервјуата се сведуваат на минимум.

  и да Стефан има право, ако имаш 1000 еур, можеш многу попаметно да ги инвестираш како би почнал да заработуваш брзо.

  мој личен совет ти е да не се залетуваш по мрежи и системска администрација, секој втор ИТ во мк е тоа. Многу подобро ке поминеш со програмирање, веб дев или дизајн.


  јас не го довршив мојот факултет и можеби сум единствениот што не завршил на Штул, али на време сфатив дека врска нема тоа што се учи на факс со тоа што ке ти треба за работа, па така заштедив 2 години...
   
  На dreamer му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  како бе не си завршил штул а му даваш совети ....
  која генерација си? 2003/04та се упиша?
   
 5. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  не сум сакал да им давам пари на тоа клошарите, со тие пари вложив во своја лична едукација/сертификации која денес ми се иплати многу, а 40% од мојте колеги што завршија неможат да најдат работа, останатите или работат друго или се кршат од работа. Така да не какај многу....

  2001/2012 ген..
   
 6. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  2001 беше прва генерација на штул и дипломираа без да учат.... си потрошил 2-3000 евра и си се откажал...
   
 7. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  да и сум многу среќен поради тоа.... фала богу не потрошив уште толку....
   
 8. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Фала на одговорите не отидов... А и по совет од пријатели за тие 1000 страни што треба да се учат премногу биле тешки за некој што се фалкутет електро а не па за мене сеуште средно...
   
 9. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  тоа дека си во средно нема никаква врска со тие 1000 страни и колку е тоа тешко, 90% од страните се вежби кои се работат за време на курсот, така да без предавач книгата не ти врши работа.... А и курсот е newbie friendly така да за тоа не се секирај..

  али, ако си во средно, оди бркај п***ња има време за учење :cool: башка лето е... цициња мициња и останати симпатични делови....
   
  На kiko му/ѝ се допаѓа ова.
 10. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  You don't know me ;) :cool: :D Нема потреба за да ме потсетуваш за тоа хаха
   

Сподели: