Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Сајт со голем трафик, а 0 заработка

Дискусија во форумот 'Почетник си?' започната од Falc084, 23 Јуни 2012.

 1. Falc084

  Falc084 Нов член

  Зачленет:
  23 Јуни 2012
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво на сите,

  Го прелистувам форумов неколку дена, не успеав да најдам одговор на моево прашање, па решив и тема да отворам. Имам веб страна со доста солиден трафик за МК услови, на него имам банери, ама тие работат на кликови. За клик на еден од тие банери цената е околу 3,50 денари.

  Приметив дека некои од вас го користат microworkers, но колку што можев да разберам тоа е да кликаш и да заработиш. Јас сакам да платам за да ми кликаат. Имате некој совет за ова? Искуство некое? Кој сервис би ми го препорачале?

  И втора работа, приметив некои сајтови во МК кои имаат Google AdSense. Да не знаете како им успеало? Таратур на пример имаат Google AdSense, а македонскиот јазик не е поддржан. Ако знаете каква превара направиле многу би ми била од корист.

  Тенк ју. :)
   
 2. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Незнам ништо само за Microworkers.Да на оваа страна можеш да направиш одредена работа и на пример чекор 1 побарај на гугл ибиз.мк чекор 2 влези на страната чекор 3 кликни на артиклот и потоа на банерот.И така натаму.. и прочитајго ова за адсенсе
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот. 
   
 3. Falc084

  Falc084 Нов член

  Зачленет:
  23 Јуни 2012
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Фала ти. Ќе пробам со microworkers.
   
 4. Zeratul

  Zeratul Член

  Зачленет:
  15 Март 2012
  Мислења:
  91
  Допаѓања:
  16
  Професија:
  Интернет Маркетинг и СЕО
  За тоа со кликовите немам совет затоа што не е етички, а и подобро требало и ти да се договориш. Иначе за адсенсот, мислам дека Таратур го има пријавено како бугарски или некој сроден јазик.
   
 5. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Вака, има еден сервис што се вика Innoshow.com они имат таргетиран трафик и се десхаваат кликови на Аdsense, незнам дали ке успее за МК сајтови.

  Adsense на македонски страни не е дозволено, но доколку на крај од Аdsense кодот ставиш
  Language=En и рекламите си одат. Ама не е легално и гледам дека највероватно јаделе Бан од таратур. Така да не ти препорачувам да експериментираш. Ако имаш регионален трафик и сакаш да го монетизираш, пробај со
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот. 
  Друар ми има супер заработка.
   
 6. TRABA

  TRABA Нов член

  Зачленет:
  6 Ноември 2011
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  0
  Професија:
  Студент
  Здраво, незнам дали на AdSense може да ставиш реклами на македонски, но за тоа што збореше да си платиш кликови на Microworkers поарно не си троши време и пари затоа што нема да извадиш никакви пари тука ке заработиш бан и на AdSense и на e-mail безразлика на кој си. Ова ти го кажувам од лично искуство. А ако сакаш да заработиш пари преку твојот блог или страна, најди некоја страна каде што ќе можеш да продадеш простор за реклама и одржавај traffic.
   

Сподели: