Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Сајт со голем трафик, а 0 заработка

Дискусија во форумот 'Почетник си?' започната од Falc084, 23 Јуни 2012.

1. Falc084

Falc084 Нов член

Зачленет:
    23 Јуни 2012
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите,

Го прелистувам форумов неколку дена, не успеав да најдам одговор на моево прашање, па решив и тема да отворам. Имам веб страна со доста солиден трафик за МК услови, на него имам банери, ама тие работат на кликови. За клик на еден од тие банери цената е околу 3,50 денари.

Приметив дека некои од вас го користат microworkers, но колку што можев да разберам тоа е да кликаш и да заработиш. Јас сакам да платам за да ми кликаат. Имате некој совет за ова? Искуство некое? Кој сервис би ми го препорачале?

И втора работа, приметив некои сајтови во МК кои имаат Google AdSense. Да не знаете како им успеало? Таратур на пример имаат Google AdSense, а македонскиот јазик не е поддржан. Ако знаете каква превара направиле многу би ми била од корист.

Тенк ју. :)

2. aleksandar4o

aleksandar4o Активен член

Зачленет:
    7 Февруари 2012
    Мислења:
    415
    Допаѓања:
    187
    Незнам ништо само за Microworkers.Да на оваа страна можеш да направиш одредена работа и на пример чекор 1 побарај на гугл ибиз.мк чекор 2 влези на страната чекор 3 кликни на артиклот и потоа на банерот.И така натаму.. и прочитајго ова за адсенсе
    Код:
    Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот. 

3. Falc084

Falc084 Нов член

Зачленет:
    23 Јуни 2012
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Фала ти. Ќе пробам со microworkers.

4. Zeratul

Zeratul Член

Зачленет:
    15 Март 2012
    Мислења:
    91
    Допаѓања:
    16
    Професија:
    Интернет Маркетинг и СЕО
    За тоа со кликовите немам совет затоа што не е етички, а и подобро требало и ти да се договориш. Иначе за адсенсот, мислам дека Таратур го има пријавено како бугарски или некој сроден јазик.

5. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    Вака, има еден сервис што се вика Innoshow.com они имат таргетиран трафик и се десхаваат кликови на Аdsense, незнам дали ке успее за МК сајтови.

Adsense на македонски страни не е дозволено, но доколку на крај од Аdsense кодот ставиш
    Language=En и рекламите си одат. Ама не е легално и гледам дека највероватно јаделе Бан од таратур. Така да не ти препорачувам да експериментираш. Ако имаш регионален трафик и сакаш да го монетизираш, пробај со
    Код:
    Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот. 
    Друар ми има супер заработка.

6. TRABA

TRABA Нов член

Зачленет:
    6 Ноември 2011
    Мислења:
    14
    Допаѓања:
    0
    Професија:
    Студент
    Здраво, незнам дали на AdSense може да ставиш реклами на македонски, но за тоа што збореше да си платиш кликови на Microworkers поарно не си троши време и пари затоа што нема да извадиш никакви пари тука ке заработиш бан и на AdSense и на e-mail безразлика на кој си. Ова ти го кажувам од лично искуство. А ако сакаш да заработиш пари преку твојот блог или страна, најди некоја страна каде што ќе можеш да продадеш простор за реклама и одржавај traffic.

Сподели: