Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Просечна заработка според пребарувања?

Дискусија во форумот 'ИБиз WebStart дискусија' започната од Chuck Norris, 16 Септември 2013.

 1. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Во моментов барам некој keyword кој би можел „лесно“ да се рангира на 1-5 место на Гугл. Дали фраза со 1,600 точни пребарувања месечно може да заработува солидна сума? Секако со некоја сума вложена во добра содржина? Мислам дека би можел да се рангира и за уште неколку фрази со помалку пребарувања?

  Инаку пронајдов уште еден keyword со 3,600 пребарувања, исто така е со слаба конкуренција меѓутоа за точна фраза .com/.net./.org домените се зафатени, a .info домените се слободни...
   
 2. RicoSoto

  RicoSoto Интернет Маркетер

  Зачленет:
  18 Април 2012
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  7
  Професија:
  SEO Consultant
  Се зависи од купувната моќ на клучниот збор. Некогаш, фраза која се пребарува 500 пати месечно може да биде поисплатлива од фраза која се пребарува 5000 пати месечно. На пример, знам дечки што водат страна за филмови со превод, имаат 10 000 посети дневно, а едвај $40 неделно заработуваат.
  Обично, што поголем CPC има некој клучен збор, толку подобар е за таргетирање мада не мора да значи. Постојат методи за проверка дали е исплатливо да таргетираш одреден клучен збор или зборови. Побарај на Google.
  .info не препорачувам.
  Позз.
   
 3. Grey Hat

  Grey Hat Нов член

  Зачленет:
  5 Октомври 2013
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  19
  Exact domain match ти е само 5% од ранкирачките фактори во поседно време...во многу скоро и целосно ќе исчезне. Кога би бил на твое место би почнал барајќи продукт за кој има доста пребарувачка и кој не е премногу скапа инвестиција...во секој случај би гледал да е исто и од некоја позната и авторитетна компанија (заворави ги скемерите од clickbank)

  Кога сме кај пребарувањата еве ке ти откријам дека моментално ранкирам на второ место за киворд кој има 2600 месечни а заравотувам во просек 2000 евра месечно само од тој киворд преку affiliate

  Со среќа
   
  На Teovsky, Chuck Norris и ZionPax им се допаѓа ова.
 4. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Пример Амазон или?
   
 5. Grey Hat

  Grey Hat Нов член

  Зачленет:
  5 Октомври 2013
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  19

  Најдобро ти е да го напишеш кивордот и да провериш кој користи AdSense за да се рекламира со тој киворд, повекето од тие што бидираат да бидат први се легитимни фирми со нивни продукти и више имаат изградено некаков авторитет и кредибилитет.

  Повеќето од овие фирми нудат своја affiliate програма на која можеш да се зачлениш на нивната страна...
   
  На Teovsky и Conan им се допаѓа ова.
 6. Marko

  Marko Член

  Зачленет:
  16 Јануари 2013
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  31
  Професија:
  Cost Per Action
  Еве ти формула за CPA:
  (3600 - (5%-30% зависи од ранк)) /2 /100 *10 =
  (3600 - (5%-30% зависи од ранк)) /2 /100 *10 =
  (3600 - 540) / 2 / 100 *10 =
  3060 /2 / 100*10 =
  153 Leads на месец ~ 150$
  PIN submits за FR:
  3060/2 /100*3 =
  45 Pins на месец ~ 900$
   
  На kon му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: