Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Проблем со Search

Дискусија во форумот 'Содржина' започната од Dimemk, 22 Јули 2013.

 1. Dimemk

  Dimemk Активен член

  Зачленет:
  9 Април 2012
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  39
  Професија:
  Бизнис-Информатичар
  Имам проблем не знам зашто но не излегува резултат на сајтот кога бараш преку СРЧ одредени зборови од ПДФ документ кој е веќе прикачен на сајтот. Значи ми е потребно кога на срч ќе се пише пример продукт самсуунг код тој и тој, да ми излезе баш тој пост со тој каталог - пдф.

  Самиот пдф документ е веќе прикачен и постиран во пост/пејџ постои на страната, но кога се пребарува не може да излезе ништо од содржината на документот?
  Да не постои некаков плагин или нешто слично, што поврзува некако ?!
   
 2. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  каков срч? гугл? вордпрес?
   
 3. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  И јас сакам да те прашам. На што поточно мислиш?
  Пребарување во самото PDF, на сајтот или во пребарувач?
   
 4. Dimemk

  Dimemk Активен член

  Зачленет:
  9 Април 2012
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  39
  Професија:
  Бизнис-Информатичар
  На самиот сајт, во пребарајување/барај како и да е крстено кога се куца содржина преимр некој сериски код за одреден производ не го покажува токму тој пост/пејџ со тој каталог.
   
 5. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  а што платформа користиш? ЦМС ? статична страна?
   
 6. Dimemk

  Dimemk Активен член

  Зачленет:
  9 Април 2012
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  39
  Професија:
  Бизнис-Информатичар
  Wordpress e правена страната
   
 7. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  која тема користиш? дај бе пиши малце по опширно, што ти е проблемот? плугини?
   
 8. Dimemk

  Dimemk Активен член

  Зачленет:
  9 Април 2012
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  39
  Професија:
  Бизнис-Информатичар

  Ја користам темата Kallyas од themeforest, имам инсталирано само 1 плагин кој не прави проблем за да го претвара во flipbook самиот пдф, за да имам две опции, да се гледа онлајн и да се симне плус.
  Страната е за фирма така да нема кој знае што плагини, освен она најпотребното за сео и најосновните.
   
 9. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  мислам дека нема да ти бара во пдф-от, можеш пдф-от да го претвориш во post/page, тагирај го, и ке ги го јави....
   
 10. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Хм епа незнам може има некој плангин за ова. По дифолт неможе ова во Wordpress, мора со плангин. Не мора да бараш експлицитно, но може да се искомбинираат плангини, сега незнам за ова, не ми требало до сега. Се надевам дека ќе го решиш. :)
   

Сподели: