Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Проблем со ранкирање?

Дискусија во форумот 'SEO' започната од Ilishev, 20 Јуни 2014.

 1. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Од 15 Јуни навака неможам да ранкирам ниту 1 страна. Да не го има некој истиот проблем? На BlackHatWorld наидов на тема каде што пишува дека веќе не е можно да се ранкира домен кој е пресно купен.
   
 2. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Решени се да не дозволуваат веќе мешкање од надворешни лица во нивниот алгоритам. Незнам за search-от ама на YouTube така е. Моментално со тоа се преокупирани.
   
 3. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  што треба да ти значи тоа - мешкање од надворешни лица?
   
 4. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Значи не сум само јас. Прочитав на многу форуми дека треба време 2-3 месеца да се ранкира нов домен. Обрнаа внимание на churn-burn страните :) Полека но сигурно СЕО-то умира...
   
 5. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Злоупотреба на системот од некој кој не е од Google. Да речеме дознаам дека нешто многу го вреднуваат при ранкирање, правам еден blast, и оп страната ми е одлично ранкирана. Пример порано беше правење на илјадници форум беклинкови итн, ете сеа тоа не работи. Намерното "промовирање" со беклинкови, прегледи на видеа, или што и да е на кој било нивен продукт, веќе неработи или кога и да е нема да работи. Лесно или брзо ранкирање на што било од Google веќе нема да постои. А изгледа и веќе нема да прават големи апдејти на подолго време туку цело време ќе работат на тоа.
   
 6. asus

  asus Член

  Зачленет:
  22 Октомври 2013
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  20
  Facebook,Google што ли е следно? :(
   
  На kiko, FilipD и stefan_v им се допаѓа ова.
 7. conArtist

  conArtist Член

  Зачленет:
  1 Февруари 2014
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  37
  Не треба ништо да ве чуди, се' е тоа за да ве натера Google да користите AdWords, истиот случај како со Facebook фан страните. Не може денес да креираш страна, истиот ден ја бластираш со илјадници беклинкови и оп, одма на прва страна, пред некој кој со месеци се мачел на природен начин да ја ранкира.

  Се' е бизнис бе. Како што одиме напред, се потешко и потешко ќе оди заработката.
  Еве, веќе почнуваат реформи и во CPA. Очекувајте за некоја година намалување на payout-от за понудите и зголемени рестрикции. Затоа, не дремете за џабе, правете кеш додека се може.
  Јас веќе 1-2 месеци спремам blackhat стратегии, кога веќе "нормалните" стратегии полека изумираат, мора да се свртиме на другата страна.
   
  На Ilishev, kiko и stefan_v им се допаѓа ова.
 8. Nightwalker

  Nightwalker Член

  Зачленет:
  9 Февруари 2014
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  28
  Професија:
  Преведувач и толкувач, content writer
  Можеби умира онакво какво што го знаеме...
  Додека постои Интернетот (секогаш), ќе постои и СЕО.
  Само техниките и методиките се менуваат. :)
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Од моја гледна точка засега тешко е да се ранкира нов домен. Почнете да работите сега, резултатите ќе се појават за 2-3 месеца. Според мене ова можеби е и подобро, бидејќи што повеќе е постара страната се повеќе се покачуват PA,DA,CF,TF ... Со тоа Гугл твојата страна ја прави бренд, ќе се ранкира па и мислам дека не би требало во иднина да ја чепкаат. Можда BH сеото е живо но WH никако... Најмногу што може да стасаш на слаба конкуренција е до 2ра-3та страна. Можеби после некој месец ќе дојдеш до Топ 5 но тоа би било за 6-7 месеци, а тоа многу време.

  После потрошени 1000-1500$ по ранкирање (без резултати), направив добра стратегија за ранкирање на идните мои страни. Убеден сум во нив дека ќе бидат успешни.
   
  На LaFea и stefan_v им се допаѓа ова.

Сподели: