Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Проблем со FeedBurner (RSS)

Дискусија во форумот 'ИБиз WebStart дискусија' започната од Artweb, 12 Февруари 2013.

 1. Artweb

  Artweb Член

  Зачленет:
  12 Февруари 2013
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  18
  Здраво,

  Во feedburner не ми се појавуваат сликите
  http://feeds.feedburner.com/site-sodrzini?format=xml
  Дали некој знае што е работата?
  Сајтот е во Џумла

  Однапред ви благодарам

  Поздрав.
   
 2. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Имаш проблем со генерирањето thumbnails во постовите(во џумла мислам артикли се викаа), односно feedburner презема погрешна адреса од сликите, односно на таа „адреса“ не постои(адреса=линк), и затоа си имаш ти проблеми. :)
   
 3. Artweb

  Artweb Член

  Зачленет:
  12 Февруари 2013
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  18
  Чаре? :D
   
 4. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Нажалост немам време да ти помогнам засега, дури по неколку дена. Ако не ти се чека, побарај по интернетов, ти го дадов хинтот. :)
   
 5. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,020
  Допаѓања:
  848
  Проблемот е до структурата на прикажување на сликите поточно ова:
  src="images/stories/mojakozmetika/ubavina_i_zdravje/zdravje/drevni_tibetski_tajni_za zdravje_i_dolgovechnost.jpg" каде што го нема линкот во целост па затоа фидот и го влече само линкот кој е во црвено каде што дава само 404 грешка.
  [​IMG]


  Па би требало да изгледа вака за да биде океј:
  src="http://mojakozmetika.mk/images/stories/mojakozmetika/ubavina_i_zdravje/zdravje/drevni_tibetski_tajni_za%20zdravje_i_dolgovechnost.jpg"
  [​IMG]


  За да се поправи ова треба сликите кои се додаваат во артиклите да се прикачат во целост, цел линк. За проба, поправете го линкот од сликата која ја има во примеров и направете resync на rss.

  Ова ќе го среди проблемот.
   
  На Artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Artweb

  Artweb Член

  Зачленет:
  12 Февруари 2013
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  18
  Aце многу сум ти благодарен. Тоа е проблемот дефинитивни, сега уште да најдам начин како тоа да го средам у Цумла. Фала и поздрав
   
 7. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,020
  Допаѓања:
  848
  Незнам на каков начин ги додавате сликите во џумла пошто немам долго време користено, но откако ќе ја прикачете сликата можете мануелно да ја додадете во статијата преку едиторот.
   
 8. Artweb

  Artweb Член

  Зачленет:
  12 Февруари 2013
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  18
  Да, на тој начин ги додавам сликите преку едиторот, но нешто зеза штом автоматски не дава абсолутна патека на урлто, можеби едиторот што го имам инсталирано тоа го прави, ќе пробам со апдејт па ако ми успее ке ви се пофалам.
  --- Надополнето, 24 Февруари 2013, Дата на објавување: 13 Февруари 2013 ---
  Го прешив проблемот, инсталирав друга РСС компонента.
   

Сподели: