Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Принцип на заработка преку Adf.ly

Дискусија во форумот 'Различни методи на заработка' започната од Seophisticated, 7 Ноември 2011.

 1. MaximuSR

  MaximuSR Нов член

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  9
  Мое мислење е дека со адф.лу тешко дека ке заработите пари освен да имате некој бот или некоја ептен вирална веб страна и незнаете за друг метод на заработувачка. Инаку ако веке планирате да правите фејсбук фан страни за заработвање со адф.лу ја би го препорачал да си направите еден вордпрес, има еден плугин за да неможеш да гледаш видео додека не идеш лајк на фејсбук т.е да го постираш на својот ѕид. Ако имаш профили со многу пријатели или фан страни брзината на проширување е иста како и со тоа да креираш фан страни, но предноста тука е што ако имаш сајт можеш да имплементираш и други начини на заработувачка како на пример да ставиш на страната гугл адс и ако имаш голем број на посетители ке правиш пари и со адсенс. Ако не ме разберавте еве посетете го сајтот на еден мој другар like-tip.com .

  И се надевам дека сте слушнале досега за adfoc.us . Сајтот функционира на ист начин како и адф.лу само добиваш пари и ако посетувачот не оди скип.
   
 2. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Џабе е ова со FBML ... фејсбук сам си ги детектира и скриените adf.ly линкови :S Едно ме интересира, како на овие србите не им ги брише линковите :mad:
   
 3. Nakolce

  Nakolce Активен член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  510
  Допаѓања:
  84
  Професија:
  Електротехничар
  Пишав и претходно.. крати ги со 0.mk нема да ти ги најдат.. моите стојат по 2 недели... после ги бришам за да немам поголеми проблеми.. иначе немај гајле стави го не го наоѓаат.
   
 4. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  И со 0.мк пробав... ништо, по 10 минути ми го кинат
   
 5. Nakolce

  Nakolce Активен член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  510
  Допаѓања:
  84
  Професија:
  Електротехничар
  Ова мора да се истестира убаво... јас додека ги правев работеа. Сега повторно ке ги тестирам деновиве па ке напишам.
   
 6. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Чекам одговор :) И тоа позитивен
   
 7. Nakolce

  Nakolce Активен член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  510
  Допаѓања:
  84
  Професија:
  Електротехничар
  Чекаше одговор.. се начека и пак е негативно... Гледам и кај мее на сите страници ги блокирале линковите... Пробав неколку пати.. но саклучив дека системот им е по напреден сега :D
   
 8. Cataclysm

  Cataclysm Нов член

  Зачленет:
  3 Јануари 2012
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  1
  Со AlertPay е многу лесно да се заработи преку Facebook вирални групи.
  Еве заработка од само 10тина дена, само од кликови на Facebook.
  [​IMG]
   
 9. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Методот може да го добиеме или ? :D
   
 10. Cataclysm

  Cataclysm Нов член

  Зачленет:
  3 Јануари 2012
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  1
  Многу едноставно, прво правиш некоја вирална Facebook страна (во мојов случај беше How to get the new Timeline).
  Користиш FBML код (измени го по твои потреби). Со овој код и добиваш лајкови на други страни и добиваш клик на линкот од Adf.ly, кој за да не го блокира FB користиш 0.mk или пак некој сличен redirect сервис (само немој некој од познатите како bit.ly зошто ги блокираат).
  Инаку еве го целиот FBML код јас што го користам.
  PHP:
  <center><h1 style="font-size:40px"><b>1st STEP</b></h1></center>
  <
  img src="http://i.imgur.com/wi108.jpg" alt="" title="">


  <
  fb:visible-to-connection>
  <
  link rel="stylesheet" type="text/css" href="http://pastebin.com/raw.php?i=yx6hchSa"/>

  <
  center><h1 style="font-size:40px"><b>2nd STEP</b></h1></center>
  <
  center><h1 style="font-size:38px"><b>LIKE THE FOLLOWING PAGES!</b></h1></center>

  <
  fb:like href="http://www.facebook.com/hugoboss.orange" send="true" layout="button_count" width="450" show_faces="true" font="tahoma"></fb:like><br /><br />
  <
  fb:comments xid="218416964881139"
      
  width="200"
      
  returnurl="http://www.facebook.com/hugoboss.orange" ></fb:comments>

  <
  fb:like href="http://www.facebook.com/volku.volku" send="true" layout="button_count" width="450" show_faces="true" font="tahoma"></fb:like><br /><br />
  <
  fb:comments xid="218416964881139"
      
  width="200"
      
  returnurl="http://www.facebook.com/pages/Кај-Пеце-Старото/305522239491979" ></fb:comments> <br /> <br /> <br />

  <
  fb:like href="http://www.facebook.com/play.givenchy" send="true" layout="button_count" width="450" show_faces="true" font="tahoma"></fb:like><br /><br />
  <
  fb:comments xid="218416964881139"
      
  width="200"
      
  returnurl="http://www.facebook.com/play.givenchy" ></fb:comments>

  <
  fb:like href="http://www.facebook.com/barcelona.macedonia" send="true" layout="button_count" width="450" show_faces="true" font="tahoma"></fb:like><br /><br />
  <
  fb:comments xid="218416964881139"
      
  width="200"
      
  returnurl="http://www.facebook.com/barcelona.macedonia" ></fb:comments>

  <
  fb:like href="http://www.facebook.com/x2productions" send="true" layout="button_count" width="450" show_faces="true" font="tahoma"></fb:like><br /><br />
  <
  fb:comments xid="218416964881139"
      
  width="200"
      
  returnurl="http://www.facebook.com/x2productions" ></fb:comments>

  <
  fb:like href="http://www.facebook.com/volku.volku" send="true" layout="button_count" width="450" show_faces="true" font="tahoma"></fb:like><br /><br />
  <
  fb:comments xid="218416964881139"
      
  width="200"
      
  returnurl="http://www.facebook.com/volku.volku" ></fb:comments> <br /> <br /> <br />

  <
  center><h1 style="font-size:40px"><b>3rd STEP</b></h1></center>
  <
  center><h1 style="font-size:38px"><b>SHARE THE PAGE!</b></h1></center>

  <
  center><fb:share-button class="url" href="https://www.facebook.com/how.to.get.timeline" /></center>

  <
  center><h1 style="font-size:38px"><b>SCROLL DOWN</b></h1></center>
  <
  center><h1 style="font-size:38px"><b>⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩⇩</b></h1></center>

  <
  br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br />
  <
  br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br /> <br />
  <
  br /> 


  <
  center><h1 style="font-size:38px; color: #B30000">
  <
  b>CLICK <a href="http://0.mk/new-profile">HERE</aTO SEE HOW TO GET THE NEW PROFILE</b></h1></center>
  <
  center><h1 style="font-size:13px; color: #B30000">Wait for the timer in the top right, and then click <b>SKIP AD</bto see.
  </
  h1></center>


  </
  fb:visible-to-connection>

   
  1 person likes this.
 11. GTML

  GTML Нов член

  Зачленет:
  2 Јануари 2012
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  0
  Нели FB имаа забрането таму кај што се спомнува adf.ly да го блокира?!
  Дури и БАН можеш да добиеш... затоа би ви препорачал кога би го правеле ова направете си посебен FB акаунт..
   
 12. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  па затоа пишува(a и претходно се пиша) Adf.ly линкот да го кратиш со некој друг сервис (пр со 0.mk)
   
 13. Nakolce

  Nakolce Активен член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  510
  Допаѓања:
  84
  Професија:
  Електротехничар
  Го наоѓа и со 0.mk до сега неколку пати пробав со фан страни...
   
 14. GTML

  GTML Нов член

  Зачленет:
  2 Јануари 2012
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  0
  Значи видов јас дека пишува...
  Прашивам бидејќи со кој сервис и да го скратиш макар и со goo.gl го наоѓа adf.ly и те банира или блокира :)
  Инаку кога креираш FBML не признава скратени линкови со порака "вашиот код кој го внесовте е невалиден или блокиран" ;)
   
 15. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Можете да пробате со обичен линк до сајт на фри хост кој ќе има скрипта со редирект на 2 секунди доколку имате проблем со кратењето.
   
 16. GTML

  GTML Нов член

  Зачленет:
  2 Јануари 2012
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  0
  Може, а може да оди и преку blogspot.com пример од facebook фан страната ќе има линк до некоја статија на blogspot, а во таа статија ќе има слика (во зависност од идееата и намената на фан страната) под која ќе пишува "кликнете на сликата за да видите _______________" од кога ќе се кликне на сликата да го пренесе преку Adf.ly до крајната цел.
  Бар вака јас правев кога печалев со Adf.ly :)
  Значи Adf.ly навистина исплаќа и јас имам заработено преку тој сервис окулу 50-тина долари, но веќе не работам со Adf.ly :)
  Во скоро време ќе поставам и слика од исплатите :)
   
 17. CofD

  CofD Активен член

  Зачленет:
  5 Декември 2011
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  28
  Абе кај мене работи тоа со 0.мк ;)

  ---------- Објавено во: 06:52 PM ---------- Претходниот пост е постиран во: 01:25 PM ----------

  Апедејт: Веќе не работи :furious:
   
 18. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  На adf.ly имав заработено 15$ и ми ги ислпатија на Paypal, ама многу малку добиваш, имав 50000 посети на линк некаде околу 5$ дали добив, многу е мала цената за посета од Македонија/Србија...
   
 19. CofD

  CofD Активен член

  Зачленет:
  5 Декември 2011
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  28
  $0.00040 од човек, значи 10000 посети за $4 :)
   
 20. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  Total: 62,212 views, $16.43450 earned
  еве колку зедов, а да беше како ти што кажа ќе земев скоро 25$....
   

Сподели: