Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Принцип на заработка преку Adf.ly

Дискусија во форумот 'Различни методи на заработка' започната од Seophisticated, 7 Ноември 2011.

 1. Seophisticated

  Seophisticated Истакнат член

  Зачленет:
  4 Ноември 2011
  Мислења:
  196
  Допаѓања:
  57
  Океј, ова не е некоја голема новост, но идеите кои ќе ги разработиме вреди да се искористат.

  Се работи за AdF.ly Ова е многу едноставен, многу лесен и профитабилен сервис!

  Еве како работи:

  Го отварате линкот AdF.ly и се зачленувате на сајтот. При зачленување внимавајте да ви биде селектирана опцијата Link shrinker, не Advertiser затоа што вие ќе скратувате линкови преку adf.ly и преку нив ќе заработувате.

  Откако ќе ги внесете сите податоци и ќе се зачлените ќе ги внесете сите податоци во профилот потоа ќе можете да почнете со работа.

  Кога ќе се логирате на вашиот акаунт, автоматски сте пренасочени на home и горе ќе ја забележите опцијата да скратите некој линк, внесувајќи го во празното поле и кликајќи Shrink!.
  После тоа ќе кликнете на COPY и тој линк е спремен за пуштање во јавност.

  Како ќе заработувате?

  Кога некој ке кликне на линкот кој сте го скратиле преку Adf.ly и сте го споделиле, прво ќе се отвори рекламен сајт и горе после 5 секунди ќе се појави опцијата SKIP AD за да ја прескокнат рекламата и да продолжат кон вистинската дестинација која сте им ја навестиле претходно.
  Они не губат ништо со ова, но со секој таков посетител вие заработувате неколку центи. Односно просечната исплата која ја прави Adf.ly e 4$ - 6$ по 1000 посети преку линкот.

  Што значи доколку вие имате 100.000 посети месечно на тој линк, можете да заработите од 400$ до 600$ !

  Одлична вест е што Adf.ly вршат исплати и преку Alertpay, сајт кој ја има Македонија на листата земји со кои е во соработка и врши валидни исплати на сметка. Што значи, нема да имате никакви проблеми со исплаќање на парите.

  Исто така Adf.ly е компанија која исплаќа 100% !

  Сега ќе разговараме околу методи:

  Можете да го искористите буквално секој извор на интернет сообраќај! Што значи, можете да споделувате линкови од слиќи, музика, филмови, со било кого, преку било која социјална мрежа или веб страна.

  1. Доколку имате Twitter акаунт со многу followers икористете го и твитајте линкови со интересни информации скратени преку adf.ly. Ако не сте забележале досега, можете да приметите дека многу луѓе твитаат со линкови скратени преку Adf.ly. Кога споделувате користете привлечни зборови за да го зголемите интересот на луѓето за информацијата а воедно ќе го зголемите и бројот на кликови.

  Доколку немате твитер акаунт добро е да си отворите еден и да почнете да билдате followers.

  2. Можете да споделувате и на Фејсбук, но моментално Фејсбук го има банувано Adf.ly па се води кампања за отстранување на банот и сл.
  Одлични пари се прават кога ќе направите status update на некоја поголема fan страна. И ако постирате интересни статуси цело време, константно ќе имате заработка.
  Истото важи и за профили со многу пријатели.
  Но сега засега ќе морате да почекате да се тргне банот, или најдете некој сервис за скратување линкови и скратете го и adf.ly линкот па постирајте, или направете subdomain на ваш домен или бесплатен и ставете пренасочувач на него кон adf.ly линкот, за html пренасочувач побарајте на google, html redirect code.

  3. Download на софтвер, слики, музика. Download линковите можете да ги скратувате преку Adf.ly и да ги споделувате на форуми и сл. Има некои светски форуми со масивни количини интернет сообраќај така што и да ги спамувате повторно ќе добивате добар број кликови, затоа што луѓето сакаат се да дознаат и видат. Можете да отворите и свој сајт за download на музика, слики, позадини, софтвер, темплејти.

  4. Огласи! Можете да огласите било што и да ставите adf.ly во огласот. Спамувајте европски и амерички бесплатни огласи! Продавате ферари за багателна цена, кликнете на линкот за да го видите ;). Подарувате расно куче, маче, СТАН ! кликнете на линкот за да го видите, добиете итн.

  5. Youtube видеа. Ако имате видеа на youtube кои добиваат добра гледаност, постирајте некој интересен линк скратен преку adf.lym во description на видеото.

  Има многу други методи околу споделување на линковите и добивање добра количина сообраќај кои сум сигурен дека ќе ви текнат со малку повеќе размислување.

  Линковите можат да ви бидат и модифицирани, така што линкот немора да изгледа пример: adf.ly/3bX1са, туку ако се работи на пример за некој линк од wallpaper скратен преку adf.ly би можел да изгледа: adf.ly/greenwallpaper20, има опција за модифициање на линкот при процесот на скратување.

  ........
  Околу Twitter методот, можете да отворите повеќе акаунти и секојдневно да ги билдате со followers така што ќе им правите follow на 300-400 луѓе дневно а после 3-4 дена ќе им направите unfollow на тие што не ве следат. Ова најлесно се прави со достапен софтвер, Tweet Attacks Pro, еве download линк од кракувана верзија
  Пред да го користите софтверот, читајте малку за него на google и гледајте туторијали на youtube и се ќе ви стане јасно.

  А тие twitter профили подоцна можете да ги монетизирате и на многу други различни начини. Само работете полека и трпеливо зошто ако ги билдате акаунтите агресивно, брзо ќе добиете бан.
  Прокси е исто така задолжително за секој акаунт.


  Толку од мене околу овој метод, вас ви останува да ја разработите вашата имагинација и да профитирате.
   
  1 person likes this.
 2. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Користењето adf.ly на твитер со многу followers се покажа многу успешно. На твитер можеш да видиш што е трендинг топик и секако да твиташ за одредена тема секако со скратени линкови и додавање на хаштагот со тоа го читаат и луѓе кои не ти се followers.
   
 3. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  твитер е правилен избор за ваква заработка, само треба секојдневно пратење на трендовите
  со правилен избор на хештаг дневно може да се добијат и десетици илјади клика

  а ако е нешто актуелно како тагот што беше за осама бил ладен, и многу многу повеќе клика

  само убаво скоцкан твит, да се издвојува од другите
   
 4. Geekoid

  Geekoid Нов член

  Зачленет:
  7 Ноември 2011
  Мислења:
  55
  Допаѓања:
  2
  Јесда дека така е добро, но има уште 2 опции кој така повеќе се користат.

  1. Автоматски adf.ly кликер + прокси

  Ако отидеш по ''хакерските'' форуми ќе најдеш многу алатки за автоматско кликање adf.ly линкови.Некои има со интегрирани проксиња, а на некој треба сам да ставиш.Но треба да припазиш со кликовите.Ако кликат 500 души во секунда сигурно ќе се примети и ќе ти го банираат акаунтот.Но да пуштиш 20 души (односно проксиња) да кликат во минута на одредено време нема ништо да ви направат.
  2.Фејсбук рекламирање
  Баш деновиве гледав како си прават пари србите, а сега почнаа и македонците.Чекори:
  1.Отвараш страна со релевантен наслов. Пример: ПОГЛЕДАЈТЕ САМО 30 ЛУЃЕ ОД СВЕТОТ МОЖАТ ДА ЈА РЕШАТ ОВАА ЗАДАЧА! МОЖЕБИ И ТИ СИ ВО ТИЕ 30 ЛУЃЕ!!
  2.Напиши го кодот.
  Напиши код како сличен на линкот подоле.Кодовите се пишувани во FBML.Или едноставно рипувај го.
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
  3.Ја рекламираш на страна како ''Долина на волците'', ''Солзи на есента'', односно на страни каде што има луѓе со просечна и под-просечна интелегенција и каде ги гледаат овие линкови.
  4.Гледај како се збират пари. :D
   
 5. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  за 1. Автоматски adf.ly кликер + прокси
  такви сајтови кои ти плаќаат за тоа си имаат напредни системи и прокси и сл работи ке детектираат

  според мене идите си легално со оваа.

  за 2 интересен метод, доста страници српски имаат сличен принцип, кликни like, сподели ја страницата,...
   
 6. Nakolce

  Nakolce Активен член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  510
  Допаѓања:
  84
  Професија:
  Електротехничар
  Не ми е јасен делот од каде земаат пари со Facebook. Трикот го знам и е многу прост. Лесно се шири, само уште начинот да го најдам и ке биде заработка од ова.
   
 7. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Трикот е многу прост да, не си видел како работи страната која беше споделетена. Еве ќе ти кажам сликовито во 3 чекори:

  1 чекор кликаш "Like" и одма ти се отвара друг чекор.
  2 чекор ја споделуваш страната на твојот ѕид, со тоа ќе видат твоите пријатели и тие ќе станат дел.
  3 чекор е поставен adf.ly линкот каде што треба да кликнеш за да ја видиш убавата женска или човекот кој има 3 раце :p
  [​IMG]
   
 8. Geekoid

  Geekoid Нов член

  Зачленет:
  7 Ноември 2011
  Мислења:
  55
  Допаѓања:
  2
  би било добро некој ако ја постира скриптата овде. ако не, да ја направиме.еве јас ќе почнам, за 2-3 дена готова ќе е.
   
 9. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  HTML:
  <script type="text/javascript">
  function addCommas(nStr) {
  nStr += '';
  x = nStr.split('.');
  x1 = x[0];
  x2 = x.length > 1 ? '.' + x[1] : '';
  var rgx = /(\d+)(\d{3})/;
  while (rgx.test(x1)) {
  x1 = x1.replace(rgx, '$1' + ',' + '$2');
  }
  return x1 + x2;
  }
  function getrandomInt(min,max) {
  return Math.round(min + Math.random()*(max-min))
  }
  function displayStep3() {
  var delay = setTimeout(function() {showIt()},6000);
  }
  function showIt() {
  document.getElementById('step2_continue').setStyle('display', 'inline');
  }
  function increaseLikes() {
  var foo = new Date;
  var unixtime_ms = foo.getTime();
  var unixtime = ((Math.round((unixtime_ms / 1000) + getrandomInt(1,5)) + '').substring(7)).replace("0", "1");
  Animation(document.getElementById('num_likes')).to('background', '#ECEFF5').from('background', '#ff0').go();
  document.getElementById('num_likes').setInnerXHTML('<span>' + addCommas(unixtime) + ' people</span>');
  }
  </script>
  <script> function bounceEase(p) { if (p <= 0.6) { return Math.pow(p * 5 / 3, 2); } else { return Math.pow((p - 0.8) * 5, 2) * 0.4 + 0.6 } } </script>
  <div id="header">
  <center>
  <div style="float: left; width: 500px; text-align: center;">
  <center>
  </div>
  <a href="#" ajaxify="/ajax/ct.php?app_id=4949752878&amp;action_type=3&amp;post_form_id=ad95fb76d34737e1921f589ba6b6005c&amp;position=16&amp;">.</a>
  <div style="float: right; width: 500px;">
  <p></p>
  </div>
  </div>
  <br clear="all"/>
  <hr/>
  <div id="wrapper" style="width: 505px; margin: 0 auto; padding: 5px; border: 1px solid #efefef; float: left;">
  <div id="step1" style="">
  <center>
  <img src="http://img51.imageshack.us/img51/2843/28511818683031138466717.jpg"</img><br>
  <center>
  <fb:visible-to-connection>
  <h1><a class="UIButton UIButton_Gray UIActionButton"><span class="UIButton_Text" onclick="Animation(document.getElementById('step1')).to('height', '0px').blind().show().ease(bounceEase).go(); Animation(document.getElementById('step2')).to('height', '300px').blind().show().ease(bounceEase).go(); setInterval(function() {increaseLikes()},5000);">Second Step!</span></a></h1>
  </fb:visible-to-connection>
  </center>
  </div>
  <script>displayStep3();</script>
  <div id="step2" style="display: none;">
  <hr/>
  <br>
  <br>
  <br>
  <br>
  <b>
  <br>
  <b>Second Step - Share</b>
  <center>
  <img src="http://img204.imageshack.us/img204/9877/sharepage.jpg"</img><br>
  <center>
  <p><u><font style="color: #ff0000;">Press The Button to Share this Page</font></u>
  <br>
  <p>
  <center>
  <a href="http://www.facebook.com/sharer.php?u=http://www.facebook.com/pages/How-to-get-the-Old-Chat-back-Here-is-the-Solution-works-100/247245688647082" target="_blank" onclick="(new Image()).src = '/ajax/ct.php?app_id=4949752878&action_type=3&post_form_id=ffe3d381089e8337542f7ab61593a7b9&position=16&' + Math.random();return true;">
  <img src="http://platform.ak.fbcdn.net/www/app_full_proxy.php?app=4949752878&v=1&size=o&cksum=bc62050f8b52b47329756fb7e6ca5d00&src=http%3A%2F%2Fimg840.imageshack.us%2Fimg840%2F401%2Ffontn.png"/>
  </a>
  </center>
  <br><br>
  <center><h1><div id="step2_continue" style="display: none;"> <a href="YOUR LINK">Press Here(After the site Loads ,wait for 5 Seconds and then Skip Ad)</span></a></div></h1></center>
  </center>
  </div>
  </div>
  <div id="final_step" style="display: none;">
  <h2>Congratulations!</h2>
  <p>You just completed all 3 steps.</p>
  <p>Customize this text which should explain to your visitor that they are super cool for going through the 3 step process.</p>
  </div>
  </div>
  </div>
  </div>
  </div>
  </div>
  </div>
  
  еве го кодот и еве видео од кај го земав
  http://www.youtube.com/watch?v=4NDpimNPxl8
   
 10. Nakolce

  Nakolce Активен член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  510
  Допаѓања:
  84
  Професија:
  Електротехничар
  Кога ке стиснам Share Page Ме носи на фан страната.... Не ми дава да ја споделам.
  Иначе adf.ly линкот нема да ви го прифати во скриптата. Па пожелно е да го скратите со 0.мк или некој друг сајт па постирајте го.
  Едит:
  Го најдов проблемот.
  Притиснете F3 и барајте Share this page или само Share. под тоа Share this page ке најдете линк http:// facebook..... таму ставете го линков
  Пример
  Зачувајте го сработеното и тестирајте го...
  Вечер ке ви поставам преведен код на Македонски јазик.
   
 11. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  види тоа линковите смени ги, иначе да не дава adf.ly фејсбук, дури не ми даде мене да ја споделам страната на групата оти има во неа adf.ly али скратениот линк можете пак да го скратите :) со друг сервис
   
 12. Nakolce

  Nakolce Активен член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  510
  Допаѓања:
  84
  Професија:
  Електротехничар
  Кои линкови да ги сменам?? мислам дека сите работат.
   
 13. Nakolce

  Nakolce Активен член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  510
  Допаѓања:
  84
  Професија:
  Електротехничар
  Еве го кодот со преведени делови на македонски јазик. Преведени се и сликите. Јас лично се одлучив за некои Фејк работи. односно пушти го денес, нека стои до задутре па избриши го. За да не ме банираат од Facebook.
  Еве како изгледа она што ке го има неколку дена.
   
 14. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Фејсбук има блокирано adf.ly па така скратениот adf.ly линк скратете го повторно со некој скратувач како bit.ly или goo.gl или со некој друг скратувач како adf.ly :)
   
 15. Nakolce

  Nakolce Активен член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  510
  Допаѓања:
  84
  Професија:
  Електротехничар
  goo.gl не го крати адф линкот. Затоа користете 0.mk нешто македонско :D
   
 16. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Јас со adf.ly прво го скратам линкот пример

  Google го направам adf.ly/123abc потоа на tinyurl.com и така неколку пати со новиот линк :) 0.3$ за 2 дена :p али заслуга од hack forums кога постирав само 1 линк во темата и имав ногу кликови ... а уствари во 1 линк има 5 :D
   
 17. Nakolce

  Nakolce Активен член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  510
  Допаѓања:
  84
  Професија:
  Електротехничар
  Ми дојде една идеја.. Да се направи сајт за размена на adf.ly кликови..... Колку би функционирало незнам Ако некој сака нека проба да направи.
   
 18. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Мислиш тема ... и секој да си става линкови за кликање :) Добра идеја.
   
 19. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Сајтови од таков тип постојат нешто како exchange

  Тоа нема да биде дозволено тука.
   
 20. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Што е со фејсбуков ? :S Скратам го линкот со 0.mk или tinyurl.com и после некое време коа го кликнам не го дава :S Линкот се кликне (тоа Почекај 5 секунди па кликни скип ад ...) не се отвара тај линк него од фејсбук дека линкот не е валиден :( Помош, чаре ?
   

Сподели: