Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Правење портал

Дискусија во форумот 'ИБиз WebStart дискусија' започната од Vengeance, 4 Мај 2012.

 1. Vengeance

  Vengeance Член

  Зачленет:
  27 Февруари 2012
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  2
  Почнав да работам на портал, па сакав да прашам како е можно да се направи со WP?

  Како може да се постават новости на повеќе страници (повеќе категории дека се), како се организира почетна страница.

  Малку tips... :)

  Фала! :)
   
 2. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  wordpres е cms, (систем за менаџирање на содржина) или портал на нашки кажано.

  мој предлог, инсталирај си локално земи некој ден прочачкај го админ делот да видиш кое кај е, што е, после почни темичка и градење на категории

  за почетни линкови еве ти мала основа кај да гледаш
  Main Page « WordPress Codex
  Tutorials » WPBeginner
  Wordpress
  ....
   
 3. Vengeance

  Vengeance Член

  Зачленет:
  27 Февруари 2012
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  2
  Го зедов овој плагин: List category posts прочитав дека со него се правеле овие глупости :)
   
 4. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,021
  Допаѓања:
  848
  Што те интересира околу WP слободно пиши тука,
   
 5. Vengeance

  Vengeance Член

  Зачленет:
  27 Февруари 2012
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  2
  Фала многу Аце! :)

  Стварно многу ми се допаѓа ваков нормален разговор и дискусија на толку прекрасен форум :)
   
 6. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,021
  Допаѓања:
  848
  Нема на што тука сме да си помогнеме, за тоа и служи ИБиз.
  Фан сум на Wordpress па затоа и ти се понудив, доколку прашаше за Joomla ќе ти го “пратев“ Томче :p
  btw темава ја преместив во соодветниот форум.
   
 7. Dimemk

  Dimemk Активен член

  Зачленет:
  9 Април 2012
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  39
  Професија:
  Бизнис-Информатичар
  Можеш да погледнеш од мојот блог андроидмк.инфо, па доколку сакаш нешто исто/слично само пииши :)
   
 8. besy

  besy Истакнат член

  Зачленет:
  7 Јануари 2012
  Мислења:
  312
  Допаѓања:
  121
  И јас сум wp фан. Сакв да ви кажам за еден додаток односно плугин кој брои посетеност, ги има следните опции:
  Browser
  COuntry
  IP addresses
  KEYWORDS
  OS
  Outlinks
  Populat pages
  referers
  traffic

  Доатокот се вика counterize. Се надевам ке ви користи!
  Доколку ви треба wp помош и јас сум тука!
   
  1 person likes this.
 9. Seophisticated

  Seophisticated Истакнат член

  Зачленет:
  4 Ноември 2011
  Мислења:
  196
  Допаѓања:
  57
  за посети можете и google analytics и wassup плагинот.
  Инаку на wordpress не сум многу запознаен околу опциите за портал, но доколку му треба некој помош околу joomla слободно нека пише :)
   
 10. Artweb

  Artweb Член

  Зачленет:
  12 Февруари 2013
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  18
  Друже CMS и портал не е исто. Портал е веб сајт кој што кога кликаш на некоја вест(линк) те носи на друг сајт (изворот на информација) Пример: агрегаторите или порталите како MSN, Yahoo... итн итн итн. Значи ако е CMS немора да значи дека е портал може и да не е. позз
   

Сподели: