Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Прашање за keyword рангирање

Дискусија во форумот 'SEO' започната од Chuck Norris, 15 Октомври 2014.

 1. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Дали има врска ако во првите 10 резултати за одреден keyword излегуваат официјалните страни? Пример ако бараме "italian shoes for ladies" и првите 10 резултати се страните на брендовите (dolce i gabanna, gucci i sl.) или амазон? Значи со точен киворд во нсалов има можеби само 1 сајт, а со точен домеин нема никоја друга страна? Дали може овој киворд да се рангира или е многу тешко?
  Како да процениме дали има голема конкуренција за тој киворд?
   
 2. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  земи си MOZ.com имаш трајл за $1 цел месец. Имаш киворд дификулти и тоа е тоа.
   
 3. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  392
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Користи Keyword Revealer :)
   
 4. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Ако може само и еден совет да ми дадеш... Еве да речеме дека се е во ред со страната, направена е добро со добар onpage & offpage seo. Со колку проценти би требало да се надевам на добра позиција? Односно, дали 30% е лесен за рангирање? Или е тежок? Еден совет само, до кој процент би требало да избирам кога би се одлучувал за кој keyword?

  Благодарам многу
   
 5. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  392
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  До 20 е многу лесно до 35 е медиум... Но сепак зависи топ 5 какви страни се.
   
 6. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  На што би требало да внимавам за топ 5 или топ 10 страни? Кои критериуми?
   
 7. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  да зависи многу од самиот киворд т.е самиот ниш и од компетицијата. до кај 35-40 би можело да се рангира доколку имаш добра страна со rich and valuable-content.
   
  На Chuck Norris му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  А Page-Authority важен ли е? Бидејќи со Domain Authority пример неможам да се споредувам со Амазон, нели?
   
 9. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  да така е, меѓутоа Амазон можеш да го дерангираш со богата содржина, нивните артикли обично имаат краток опис и спецификации кои горе доле се копирано многу пати по други страни. Многу пати сум видел како помал Page Authority е рангиран повисоко од тој што има поголем. Така да тоа нека не ти биде репер, во принцип не би ни требало да се замараш со овие работи на старт (нормално претпоставувам дека почнуваш со нова страна) туку да се концентрираш како некој потенцијален купувач би конвертирал. Тоа е многу лесно да се постигне, тргни сам од себе кога купуваш некоја техника на интернет гледаш да прочиташ што повеке информации можеш пред да го купиш. Спецификации, текст, слики, тестимонис, видеа, коменти и така натамо....
   
  На Chuck Norris му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Дада секако, но многу ми е важно како да дојдам до купувачот. Како да го доведам до страната, за да може да му продадам нешто. Знам дека на почеток (први 3-4 месеци) и не треба да очекувам некој органик трафик, но да одиш пример со reviews за Dolce & Gabbanna веројатно и би ти пропаднал сајтот освен ако немаш екстра поволности за друг извор на таргетирани посети.
   
 11. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  со ревју сајт, многу е битно да имаш секој ден ново ревју. Исто така оди на Low продукти. На почеток, пишувај за било кој продукт, без многу да се замараш, за 2-3 месеци коа ке набилдаш авторитетност, тогаш поставувај ги продуктите за кои планираш да се рангираш.
   

Сподели: