Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Прашање во врска со Google Adsense и YouTube

Дискусија во форумот 'Youtube' започната од daceee90, 17 Ноември 2013.

 1. daceee90

  daceee90 Член

  Зачленет:
  4 Август 2013
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  3
  Здраво,
  Вака почнав да се занимавам малку со youtube и google adsense сега ме интересира:
  1. Ги монетизирав видеа на youtube преку youtube се регистрирав на google adnsense. Дали треба да креирам адови и да ги поставувам некако на youtube или тоа ќе си иде автоматски и кои реклами се од мене што се презентираат?
  2. Дали можам истиот account со реклами да го искористам за вебсајт кој е во јазик на кој е навеено при регистрација?

  Ако може малку помош со детално објаснување пошто сум n00b во ова моментално :)
   
 2. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  видеата автоматски се монетизираат.

  ако можеш да се логираш на Адсенсе и можеш да креираш AD Block немаш никаков проблем...
   
  На daceee90 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. daceee90

  daceee90 Член

  Зачленет:
  4 Август 2013
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  3
  значи адовите што идат се преку мој адсенс? :)
   
 4. FilipD

  FilipD Активен член

  Зачленет:
  4 Мај 2013
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  78
  Неможеш со тој акаунт на адсенс да монетизираш страна на сопствен домејн. Треба тој акаунт мислам имаш таму форма за upgrade. Ако веќе имаш своја страна остави линк и вајда ќе ти овозможат. Доколку не, ќе можеш да поставуваш реклами на blogger,weebly и слични сајтови.
   
  На daceee90 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  едноставно е, ако можеш да се логираш во адсенсе и креираш HTML код за реклама... се е ок...
   
  На daceee90 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. daceee90

  daceee90 Член

  Зачленет:
  4 Август 2013
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  3
  Затоа ме буни пошто немам внесено ништо

  [​IMG]
   
 7. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Е ... едно прашање... Сите ги знаеме овие VitalyzdTV, Stuard Edge и слични типци шо прават Pranks на YouTube. Мојто прашање е, како они заработуват од тоа ? Пошто сигурно не прават видеа ради реда да им биде интересно нели ?
   
 8. FilipD

  FilipD Активен член

  Зачленет:
  4 Мај 2013
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  78
  На видеата се појавуваат реклами. Ти текнува на тоа што го гасиш на иксот во видеото и таа реклама од десно од плеерот ? Епа тоа се реклами.
   
 9. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652

  па нели гледаш дека има +new add unit
   
 10. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Знам јас шо се реклами не се секирај :D Начино ме интересирање, адсенс, мадсенс...
   
 11. daceee90

  daceee90 Член

  Зачленет:
  4 Август 2013
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  3
  да него поентата ми беше за youtube

  дали треба тука да ги креирам или автоматски се внесуваат на youtube
   
 12. FilipD

  FilipD Активен член

  Зачленет:
  4 Мај 2013
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  78
  Само на јутјуб стави го видеото monetized и океј е. Сами се внесуваат.
   
  На kon и daceee90 им се допаѓа ова.
 13. darky

  darky Активен член

  Зачленет:
  26 Февруари 2012
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  74
  Одиш на видео менаџер и клинкуваш Monetize на видеото кое сакаш да го монетизираш т.е ако не клинкеш џабе ти е акаунтот.
   

Сподели: