Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Прашања околу CPA

Дискусија во форумот 'CPA' започната од stefan_v, 16 Март 2012.

 1. lovekidao

  lovekidao Нов член

  Зачленет:
  24 Јуни 2014
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  1
  Дали ако користам други методи на промовирање од тие што сум ги напишала во апликацијата ќе ме банираат? И што да користам за да ги скратувам линковите од понудата за да не ме банираат?
   
 2. kiko

  kiko Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  278
  Допаѓања:
  106
  не би требало да те банираат ако користиш други методи, само пази има одредени понуди кои мораш да ги промовираш со одредени методи, а за скратување на понудите имаш триста скратувачи на линкови пиши на гугл, ама најубаво ти е да имаш свој блог или веб сајт па послем да идеат посетителите на понудата со мета редирект или поубаво да ги убедиш да купат со содржината на твојот блог/сајт (тоа се вика лендинг пејџ).
   
 3. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Доколку си аплицирала и те одобриле нема што стравуваш од банирање. Лошо би било доколку користиш методи за промоција на понуда кои се забранети. Но и тука има “решение“ како да го сокриеш изворот од каде идат посетите. На пример да речеме дека промовираш понуда која има забрането YouTube промоција, за да можеш да користиш треба линкот кој ќе го ставиш во опис добро да го маскираш. Тоа можеш да го направиш со редирект.

  Bit.ly линк до блогот -> Blogger блог кој ќе редиректира до понудата -> Понудата.

  Така да доколку некој кликне на bit.ly линкот ќе биде пренасочен до блогер кој за 1 секунда ќе биде пренасочен до понудата. Сега и тука има мали шанси да бидете банирани ама до сега не ми се десило мене да ме банираат :)
   
 4. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  Сакам да прашам, можам ли некако да ги повлечам овие 44$ што ги имам на PeerFly, или морам да стигнам до 50$ ?
   
 5. Мане

  Мане Член

  Зачленет:
  6 Февруари 2014
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  18
  добра PPD страна?
   
 6. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Минимална исплата е 50$.
   
 7. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Мораш да имаш 50$ т.е минимумот за да ги повлечеш парите.
   
 8. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  Ќе може ли некој совет како да зберам уште 6$, за да ги повлечам тие 50$. Јас кога ги направив овие 44$, многу други времиња беа и со промоции и со се. На YouTube промовирав видеа, ги бустирав со YLH или како беше онаа програмата, ги лајкував од 50 акаунти и почнаа да паѓаат визити и пополнувања на survey-те. Сега ништо од тоа не работи, а и не сум баш запознаен со некој други лесни методи. Ако ми дадете некој совет баш добро ќе биде. Или па, ако има некој кандидат шо би направил 6$ и откако ќе ги повлечам на PayPal ќе му пратам 10$ ?
   
 9. Rocky

  Rocky Член

  Зачленет:
  15 Јуни 2012
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  4
  Нов сум во CPA па имам неколку прашања.
  Отворив CPAGrip па ако може некој да ми помогне како се местат понудите на блогот , на видеата и од шо зависи колку пари ке добиеш.
   
 10. StefanKTS

  StefanKTS Нов член

  Зачленет:
  18 Февруари 2013
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  9
  Има ли некој пробано да промовира понуди од PeerFly на microjob страни, на пример RapidWorkes? Јас промовирав така ама преку CleanFiles неколку пати само.
  Ме интересира дали може да се дознае од кај доаѓаат посетите на страната. Сака да напраам на пример на RapidWorker да стаам линк од видео, во видеото да има линк од tk домен кој ке префрлува на друга страна каде што ке има линк за понудата од PeerFly. Што мислите, можат ли вака да дознаат дека посетите се од RapidWorkers?
   
  На dreamer му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  нема да дознаат ама ни ти нема да имаш ниедна конверзија, мислам дека идеата ти е безвезе, али пробај може сум грешка.
   
 12. StefanKTS

  StefanKTS Нов член

  Зачленет:
  18 Февруари 2013
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  9
  Абе знам дека не е дозволено, него дали може да дознаат дека посетите се од RapidWorkers. Имав со ClenaFiles конверзации ке имам и со ова ама да прикријам треба некако да не се знае дека плаќам. со Email Submit од PeerFly ке користам, ке плаќам по 1 долар.
   
 13. kiko

  kiko Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  278
  Допаѓања:
  106
  можат да дознаат, ќе те банираат на понудата.
   
 14. StefanKTS

  StefanKTS Нов член

  Зачленет:
  18 Февруари 2013
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  9
  Како ке дознаат, кога посетите доаѓаат од YT? Јас нема да го стаам директно линкот на microjob сајтовите. Знам дека може да видат дека посетите доаѓаат од YT, но како ке видат од каде се посетите на YT? Исто мислам да плаќам само да кликаат, за да не ми биде EPC 100%.

  Значи на пример јас сега од фоумов копирам линк некој што е од некој пост, што не може да се клика на него. После кога ке одам на таа страна кај што е линкот, кликам на линк кон друга страна. И сега како може да се дознае дека на последната страна сум дошол преку копиран линк на форумот?
   
 15. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  ако понудата дозволува посети од YT пробај слободно...
   
 16. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Неможиш да си играш со нивниот тракинг систем. Можеш оваа мучка да ја правиш со инцентивни компании но не и со нон-инцентивни. Ќе видат дека од 10 лидови ниту еден не го поминал вториот чекор и ќе јадеш инстант блеклиста на понудата а и може да ти ги соберат сите пари у акаунтот. Тоа е стара финта и не пали веќе.
   
 17. StefanKTS

  StefanKTS Нов член

  Зачленет:
  18 Февруари 2013
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  9
  Видов понудите не биле за US, не ми се исплати да ризикувам за 1 долар по lead.
   
 18. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Дали некој купувал во брзо време прегледи за јутуб, и ако да, да препорача човек, гледам ги има доста на фивер и сеоклеркс, но да не ми ги избришат сите акаунти, како што ми направија пред 5-6 месеци...? :D фала.
   
 19. FilipD

  FilipD Активен член

  Зачленет:
  4 Мај 2013
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  78
  Big Buddy, BHW.
   
  На dreamer му/ѝ се допаѓа ова.
 20. kiko

  kiko Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  278
  Допаѓања:
  106
  @dreamer види кај @Аце он нуди квалитена услуга :)
   
  На Аце му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: