Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Постирање YouTube видеа на ваша веб страна

Дискусија во форумот 'Youtube' започната од LaFea, 1 Декември 2013.

 1. LaFea

  LaFea Член

  Зачленет:
  3 Ноември 2013
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  37
  Дали е потребна дозвола од сопственикот на видеото за да можете да го постирате на вашата страна?

  Има многу контрадикторни мислења на оваа тема и нема официјален заклучок. Некои тврдат дека доколку опцијата embed е дозволена, тогаш можете слободно да ги ставите видеото на вашата страна користејќи го тој код. Од друга страна постојат мислења дека видеата исто како и сликите се сопственост на оној што ги креирал и затоа ви е потребна негова дозвола за користење на истите.
   
 2. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Ако е дозволена embed опцијата нормално дека да. Ако не пишал поинаку(дека не се согласува, тоест има он опција во опциите на неговото видео самиот да не дозволи embed - да подеси, или да водеде рестрикција по земја, телефони итн итн). Значи нормално дека да, дозволено е embed-ирање пошто видеото не е хостирано кај тебе или имаш некоја врска, едноставно така работи јутуб.
  Мислам одговоров е очигледен и незнам од каде тоа дека неможе или дека е потребна дозвола, значи ако можеш да се стави на сајт значи и дека нема потреба за дозвола фала богу. :)
   
 3. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  и ако нешто некој ти рече, само тргни го и извини се, јас имав проблем со Getty Images, ми се закануваа со тужба, ги тргнав им се извинив и се откажаа.
   
 4. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  тоа е зашто многу луге ги мешаат работите. ембеднувањето нема врска со авторски права, тоа е исто како да го шеруваш негде.
  А што се однесува до авторски права, најдоле си пишува за лиценцата, на пр. Standard YouTube License. и со тоа наведуваш дали видеото може да се копира/измени и ред други работи.
  Значи се дур има ембед копче, без разлика на лиценцата, може да се ембедира, исто како што може да се шерува на социалните мрежи.
   
  На LaFea му/ѝ се допаѓа ова.
 5. LaFea

  LaFea Член

  Зачленет:
  3 Ноември 2013
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  37

  од тоа ми е страв, да не ми поднесат тужба без претходна закана, затоа сакав да се информирам повеќе на темава. Американците, за разлика од нас сериозно си го сфаќаат нивниот copyright law.
   

Сподели: