Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Помош!

Дискусија во форумот 'Кафе Муабет' започната од dreamer, 6 Јануари 2013.

 1. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Само што купив лаптоп се беше во ред се до сега, приклучен ми е кабелот за напојувбање(за полнење) и ми вика pluged in, not cargeing па на гугл има 300 работи дали вие имате искуство да го носам на сервис да му ја заменат батеријата или има некое друго решение. Инсталирано е Windows 7 Home Premium.
   
 2. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Можда е пун ? :)
   
 3. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Хм, ова може да е од повеќе фактори, ти треба да испробаш.
  1. Направи Uninstall на драјвер. После ова исклучи го твојот лап топ, извади ја батеријата и повторно стави ја, и вклучи го повторно.
  2. Пробај преку Safe Mode дали ќе полни. (Ова го пишав во случај да некој софтвер ти прави проблем).
  3. Доколку овие 2 чекора не ти помогнаа спакувај го твојот лаптоп и однеси го во маркетот каде што го купи.

  3.1 Ти имаш право:
  Доколку нема поминато 15 денови од кога си го купил можеш да побараш замена за лап топ друг или парите назад.

  Патем дали кога ќе го исклучиш твојот лап топ батеријата се полни или воопшто не реагира?
  Што лап топ имаш?
  Пробај ги овие 2 чекори ако ништо оди на 3.
   
  На dreamer му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Забегана работа, исклучив се', па повторно го уклучив лаптопов и го вклучив пак на полнач се си е во ред. Пред тоа кога ми се појавуваше тоа дека неќе да се полни ми беше ставен на стенд бај, којзнае дали тоа нешто придонесло за да неможе да се полни. Сега ќе видм како ќе биде па ако пак се појави нешто вакво нешто ќе видам што ќе направам.
   
 5. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Исто ваков сличен проблем и чуден проблем со лаптоп го имав јас.
  Причината беше фаза на струја. Смени штек и види понатака. Имаш 15 дена да го смениш без никакво објаснување(например сакаш поскап или поефтин).
  Кај мене ако се уклучеше на одреден штек(пробав и на друг штекови) и секаде каде беше таа една фаза тачпадот заебаваше. Укчучив на друг штек - нормално е. Одам на тој - Нечини. Одам на друг добро е. И на крај проблемот го решив со продужен кабел. :)
   
 6. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Стефан не е ова проблем со тачпадот. Иначе откако ќе деинсталирам тоа драјверот па после ќе исклучам лаптопов па пак ќе исклучам и ќе стиснам тоа кај драјверите десен клик па search for hardwere или така нешто и во ред си е. Дали да го замеанм лаптопов или?
   
 7. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Епа ако не сакаш да се замараш можеш слободно. А и препорачливо е.
   
 8. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Некако се управи батеријава а и ќе видам како ќе биде батеријава во наредниве неколку месеци(батеријата има 6 месеци гаранција а лаптопот 2год) туку да ве прашам дали е во ред батеријава ми трае околу 3 саати? Btw вакво машинче имам.
   
 9. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Со убаво да си го служиш. Претпоставувам дека го имаш со и3 сенди, со вградена графичка, а си платил околу 400 евра, горе доле бидејќи само од нив најдов по продавнициве во Македонија. Извини ако грешам. Јас имам Asus K55A - со алуминиум и i3 од новите - ivy bridge (и со графичкa HD 4000). Гледам твоето е со i3 sandy bridge(постара серија) и графичка која е со HD 3000(40% HD 4000 е појака од HD 3000), додека i3 ivy e 10% подобар од i3 sendy.
  Чудно ми е што е во буквално истиот ценовен ранг(26 000). Извини ако грешам - само не ти го знам точниот модел.
  Мојот држи при вклучен нет и глеање клипчина на јутуб минимум 4 или 5 саати(без јутуб). Со пуштен Full HD филм 2 и пол, скоро 3. Знам пошто вчера го гледав Taken 2. :)
  Некако малце е тоа ако имаш просечна искористеност. Што највеќе користиш?
   
 10. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Е па вака го земав 23 и 500, ама јас изгледа се зафркнав не знаев дека пред употреба треба 24 саати да се полни или нема врска? 3 саати ми траеше батеријата а јас за тоа време ми беше уклучено фб то по форуми, скајп, клпчиња нешто, игрици малце на миницлип(колку да видам колку ќе издрижи) и уште му ја мислам дали да отидам пак до нептун...
   
 11. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Епа треба како телефонот, полниш целосно 12 саати(нема врска дали седиш на него), само да не играш 3д игри(нешто што многу го замара), и после да играш игри на него(да го испразниш се додека сам не се исклучи), после полнење 12 саати, па трошење, па полнење 12 саати, па трошење, и после веќе како сакаш користи го(секако ќе треба да се наполни али ти колку сакаш).
  Барем еднаш месечно испразни ја и наполнија 12 саати и после што ќе праиш со него прави.
  Прочитав на нет за ова, а беше и потврдено од стручни лица. Јас така првиот што го земав го терав како тебе, али после го вратив. Најарно ќе ти е да си го вратиш и да си земеш нов али да инсистираш на законот и да ти дадат чичка нов и да не го “поправаат“.
  Ако ти речат што му е - речи нешто, а и не мораш пошто можеш и да се предомислиш(рецимо не ти треба лаптоп), и да не му е ништо они имаат обврска да ти дадат нов или да ти ја вратат во пари целата вредност. :)
  Се надевам дека се ќе биде во ред. :)
   
  На dreamer му/ѝ се допаѓа ова.
 12. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Ахам, е па изгледа така ќе направам, ќе го заменам за некој друг лаптоп со слична цена, ќе речам дека на пр. не ми се свиѓаат преформансите. Е сеа дали треба на нешто посебно да внимавам кога ќе ја вршам размената или само "сакам да го заменам лаптопот, знам дека имам законско право до 15 дена да го заменам или да ми ги вратите парите." Фала многу Стефан.
   
 13. kiko

  kiko Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  278
  Допаѓања:
  106
  Глеј да не те убедат да те препраќаат по сервиси зш требало да ти дадат лаптоп што работи целосно, значи не е твоја вина што не работи и затоа ќе им кажеш сакам ганц нов и тачка зошто според закон имаш такво право...позз и пиши што направи :)
   
 14. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Да внимаваш да не те заебават. Не оди со законот веднаш туку само објасни дека сакаш замена.
  Можеш да го смениш за кој било, затоа што тоа(15 дена) се вика ТЕСТ ПЕРИОД. Значи ти кажав не мора да се објаснуваш. Ако они гледаш дека те заебаваат, слободно јави се на пазарен инспекторат, бројот го имаш на врата на секој дуќан.
  Пази само да не ти го “поправаат“, значи во тие 15 дена слободно можеш да се премислуваш. Значи не во сервис, еве ако им кажеш за батеријата дека многу слабо држи(малце ќе претераш да биде убедливо, речи пола саат) или нешто друго да не се расправаш многу и да не те маткаат на сервиси да идеш да ти мењаат батерија. Значи речи им сакам нов. Имам право на тоа и толку.
  Кога ќе ти дадат нов, пази да е чичка нов. Значи асус налепницата(сите производители имаат налепници) да не е скината на кутијата(ако го отвараат пред тебе). Значи за да со отвори кутјата со лаптопот треба таа да се скине, обично близу рачката е. Пази најмногу на тоа.
  Ако треба помош или објснување тука сме. :)
   
 15. FiliP.D

  FiliP.D Активен член

  Зачленет:
  24 Септември 2012
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  79
  @dreamer јас ти препорачувам да го истрошиш скрос дури сам не се исклучи и да го полниш 24 сати три пати така.Јас така направив пошто вујко ми ми кажа, а и тоа му е и работа :)
   
 16. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Хмм.. па сеа се мислам дали да одам да барам друг затоа што прашав двајце тројца другари и и тие рекоа дека отрилока толку им држи батеријата 3 саати. Иначе филип, дали баш скрос 0% да дојде батеријата ич да неможе да се исклучи пша да го пунамн 24 часа или тоа кога ќе се исклучи на 5%? Иначе на упатството пишува ПРЕД употреба да се пуни 24 часа ама финтата е што јас го приметив тоа отпосле дека го закачиле заедно со гарантиниот лист :S
   
 17. FiliP.D

  FiliP.D Активен член

  Зачленет:
  24 Септември 2012
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  79
  Треба да хибернира самиот да се исклучи и после да го наполниш.А ако ти беше празен од прво тогаш треба 24 сати да си го наполниш...А иначе ова полнењето е само за да се конфигурира батеријата за поќе да држи..И е доста препорачливо.И кај мене гаранцијата на лаптопот е 2 год, а на батеријата само 6 месеци затоа што многу брзо се расипваат и треба само на полнач после да стој :S
   

Сподели: