Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Помош за почетен бизнис со градење линкови

Дискусија во форумот 'BlackHat дискусија и техники' започната од stefan_v, 20 Февруари 2012.

 1. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Вака:
  Сакам да почнам со бизнис на градење линкови или нешто за интернет маркетинг.
  Купена Конфигурација:
  Код:
  OS Templates: Windows 2003 Standard Edition R2 x64
  IPs: 3
  CPU: 6 x 2.1GHz Xeon
  Memory(RAM): 8.5 GB
  Disk Space (GB): 300
  Port Speed (Mbps): 109 Mbps
  Локација: Германија
  Сакам да заработувам барем од Fiverr со нудење на услуги, секако може и друго(и тоа нешто имаше правеле пари со link weel-така нешто или некои пирамиди).
  Дали мислите дека ова е доволна конфигурација за старт и што софтвер да ставам(Xrumer, ScrapeBox, SEnuke, BookmarkDemon) или друг? Софтверот ќе го купам колку и да е. Кој е најдобар?
  Поздрав!
   
 2. CofD

  CofD Активен член

  Зачленет:
  5 Декември 2011
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  28
  Вака што имам читано на странскиве форуми за беклинкови најдобар софтвер е ScraрeBox, ама зависи секој си има различна примена. :juggling:
   
 3. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Планирам и јас со тој да одам, ама чекам некој поискусен да каже што најмногу вреди.
  Башка дали со конфигурацијава ќе терам работа?
   
 4. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Мислам дека не ти е лоша конфигурацијата иако би имал многу подобро резултати со 1 gbps. :) Инаку ако си заинтересиран за соработка можам да ти помагам во продажба на беклинкс, ќе се договориме за %. Пиши ми ПП ако си заинтересиран.
   
 5. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  stefan, добра ти е идејата...
  само добро размисли за трошоците.

  не знам колку ќе те кошта серверскава конфигурација...
  ама ете ScrapeBox на пример кошта 97$ и тоа само да го купиш, а камо ли да го поставиш како што треба.. а дефинитивно ќе треба да поминеш едно месец дена за да го научиш да го користиш... па ќе ти требаат и proxy-ја и еден куп други глупости..

  е сега... ако имаш еден трошок од 97$ за ScrapeBox и под претпоставка дека серверот ќе те кошта околу 20 долари месечно, ќе треба секој месец да имаш по минимум 7-8 gigs за да си на нула во првата година.

  а да не збориме на fiverr дека веќе има еден катабиљон backlinker-и кои веќе имаат солидна репутација.. (се надевам имаш добра стратегија како да се пробиеш) :)

  е сега.. од друга страна, пред некој ден ми стигна еден мејл во кој ми нудат VPS (Virtual Private Server) кој го има следново:

  1. Article Builder (Worth $300 HOT!!!)
  2. Ultimate Demon (The Best Social Marketing Tools! HOT!)
  3. Article Marketing Robot (The Best Article Marketing Tool! HOT!!!)
  4. Scrapejet (Promote Your Website on Autopilot HOT!)
  5. SEnuke X Pro (Very Hot!! - Worth $147 Every Month)
  6. Facebook Friend Adder Pro (Worth $500 Automate All Your Facebook Needs = HOT!!!)
  7. Scrapebox (Your Swiss Knife with Fast Server Speed)
  8. Wiki Pro (Get More Edu and Gov Link Power on Autopilot)
  9. Ubot Studio (Automate All Your Ideas. Period)
  10. Keyword Research Pro
  11. The Best Spinner
  12. Instant Article Wizard
  13. Tweet Attacks Pro
  14. No Hands SEO
  15. Tweet Attacks AC
  16. Get Article Pro
  17. Team Viewer
  18. Yella Bot
  19. Facebook Blaster Pro
  20. Profile Link Robot
  21. Scrapeboard
  22. Tube Thumper
  23. TubeFool
  24. Dropbox
  25. Market Samurai
  26. Tutorials and Support!
  27 And Over 100+ Tools More!

  + A Special Bonus:
  1. Free 1 Month Access SEOMOZ Premium Account To Analyze & Outrank Your Competitor Worth $99
  2. Free Bing Vouchers Worth $25.
  3. Free Google Adwords Vouchers Worth $80
  4. A Way To Get Free .Co.Uk Domain For Free Worth $15+.

  *** All Seo Tools Run On Your VPS 24/7 and a Powerful Bandwith of 1000 Mbps ***

  и се ова за 25 долари месечно.
  :)

  па сеа ти удри си ја математиката.
   
 6. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,020
  Допаѓања:
  848
  Bookmarking Demon инсталирај си и продавај Bookmarks како за почеток да извадиш парите од хостот, ова е најлесно за работење.
   
 7. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Видете(@Milton), хостов го земав за 4 и пол долари, ако ви се верува, а вреди 465 долари, барем така требаше да платам. Башка тоа што ти го понудиле премногу е добро да биде вистина, едноставно тој хост(сервер) троши струја, интернет, а каде е цената(барем да се вратат парите) од купениот сервер. Може да е некоја промоција, а за цело време, тоа сигурно не е. Знам да го оценам ова бидејќи и јас имав хостинг компанија, ама поради преголемиот влог, презаситениот пазар ќе ми остане малку ако не и ништо, само да останам на 0, и поради тоа се откажав.
  Значи да ми нарачаат два гига на Fiverr ќе си ги повратам парите. Засега ќе почнам со SEnuke X, барем така планирам, додека тргне бизнисот. Доколку некој мисли дека ќе може да ми понуди нешто подобро(линковите да се продаваат поскапо), нека повели(нека каже и колку).
  А за Bookmarking Demon неможев да најдам “бесплатна верзија“. Ако некој има нека даде.
   
 8. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  вау.. 4 долари...
  stefan, you lucky bastard :)
  терај ондак.. и со лесно нека ти е.

  а за ова со VPS-от.. не е измама. има многу луѓе што го користат и до сега не се пожалиле, бар не на форумот кај што го пратам сево ова.
  е сега, колку нив им се исплати кој да ги знае.
  ама 100 души по 25 долари... не ќе да е лоша сума.
  а да не прајме муабет за 1000 души :)

  моја препорака ти е дур се бафташ со fiverr, ако имаш време, да почнеш активно да придонесуваш на некои помалку познати SEO форуми. изгради си репутација со тоа што ќе правиш добар муабет и ќе даваш фини совети за луѓето и од време на време убацувај си само-реклама за тоа како си имал клиент и си му помогнал со конкретни дејствија. (добро сеа, не мора 100% да си искрен) (wink)
  гледај да се спријателиш со членови на форумот.. па и дури и да им завршиш некоја работа бесплатно, па они да те препорачаат итн. во секој случај, можеш да им наплатиш многу подобро отколку кога би заработувал од fiverr. можеш да им наплатиш од саат или по дејствие итн.

  а ако па имаш и уште мааалце повеќе време.. направи си блог во кој ќе си ги промовираш услугите и стај си линк во потписот по форумите и блоговите по кои ќе коментираш.
  а и на крај краева, ако го загосподариш SENuke-от.. ова со backlink-увањето ќе ти биде боза.

  јбг.. си бара работа :)

  ---------- Објавено во: 12:50 PM ---------- Претходниот пост е постиран во: 12:38 PM ----------

  @stefan_v
  еве ти нешто што ќе ти се најде за SENuke X
  -------------------------------------------------------------------------------------------------
  Got SENukeX ?
  Completley baffled by all the options?
  Wasting your monthly subscription because you have no idea how to use it????

  Let's face it, SENuke is the most powerful SEO software in the world, but it is incredibly difficult to understand!

  If you did know how to use it, you could easily:

  Promote local business websites and sell them within weeks (site flipping)
  Find and promote affiliate products within weeks rather than months
  Create thousands of quality backlinks easily and within days rather than months
  Promote off-line businesses and have them paying you monthly for your skills

  BUT SENUKEX IS STOPPING PEOPLE DOING THIS BECAUSE IT IS SO DIFFICULT TO UNDERSTAND!!!!

  What about the SENukeX Manual that comes with it???

  -------------------------------------------------------------------------------------------------

  линк за download:

  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
  симни го од вториот линк.. verzend.be иде ко муња :)

  со среќа учење и користење.. па ко ќе оствариш успех.. сподели го искуството со другарчињата :)
   
 9. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Овие даваа 100 машини(каква сакаш машина со 99% попуст). Со дополнување, се на попуст!
  Од кога купив веднаш ставив на it.com.mk/forum, ама никој не пишал дали купил. Требаше овде да ставам ама заборавив.
   
 10. CofD

  CofD Активен член

  Зачленет:
  5 Декември 2011
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  28
  Ама ова само за првиот месец така?
  гледам многу лоши ревјуа има пишувано за нив :Ѕ
   
 11. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,020
  Допаѓања:
  848
  4$ а зашто не пиша тука за оваа промоција, ќе се караме :)
   
 12. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Знам дека ќе ви завршеше работа и тоа како, ама ми текна неколку часа после промоцијата(најверојатно беше завршена).
  Инаку како компанија сакаат да те зезнат, ама ако знаеш како да играш - ти можеш да ги зезнеш ептен. И добиваш унлимитед Shared хостинг. Така јас си имам за 5 денари месечно(1 долар годишно) хостинг. ;)
  Може имаат лоши ревјуа ама хостингот им е добар(во германија зборам). Веќе една година сум со нив и добри се. Едноставно ми даваат нешто што никој не го дава.
   
  На 6 членови им се допаѓа ова.

Сподели: