Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Помош за blogger тука

Дискусија во форумот 'Блогирање' започната од Hristijan :), 14 Април 2012.

1. Hristijan :)

Hristijan :) Нов член

Зачленет:
    5 Април 2012
    Мислења:
    51
    Допаѓања:
    0
    Тука прашајте се што ве интересира за blogger

2. Dimemk

Dimemk Активен член

Зачленет:
    9 Април 2012
    Мислења:
    254
    Допаѓања:
    39
    Професија:
    Бизнис-Информатичар
    Па вака направив исто и блог за страната и првиот ден имав над 70 views, а до денес само уште 100+ а веќе можеби недела ипол е направен, па да не знае некој што е кварот (пошто чепкав у она сетингс) да не е нешто шекнато :)

3. Milton

Milton Истакнат член

Зачленет:
    17 Ноември 2011
    Мислења:
    360
    Допаѓања:
    133
    рачунај дека на почеток посетите ти доаѓаат од тоа дека ти е нов блогот и веројатно те имаат испромовирано на home page-от па дошле нешто посетители.. ама ете како и кај други блогови, ако немаш сработено асален SEO, SMM.. после одредено време ќе почнат да ти опаѓаат.

имаш направено калкулација на опсегот на пребарувања за keyword-ите на твојот блог?
    каков ти е keyword density, keyword in title, meta description, meta keywords...?
    има многу параметри што треба да се земат во предвид.

ама.

фактот останува.
    си отворил блог на free платформа.
    шансите за монетизација ти се ептен мали, освен ако не го врзеш блогот со некоја social network група, па од таму да ти доаѓаат посетители, зошто за free blogging платформите не можеш да рачунаш на органски traffic од search engine-ите.
    пробај.. facebook, twitter, linkedin..

не знам за што ти е блогот.. ама размислувај на тема: таргет група и монетизација (AdSense, Affiliate, CPA..)

тоа е..
    ако сакаш, сподели го твојот блог тука на форумов.. па добрите момци и девојки форумаши можеби ќе имаат некој интересен совет за тебе.

4. Dimemk

Dimemk Активен член

Зачленет:
    9 Април 2012
    Мислења:
    254
    Допаѓања:
    39
    Професија:
    Бизнис-Информатичар
    Ништо од тоа речиси не сум направил, пошто едноставно секој клик на блогот води на страната.

Код:
    Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.

5. TheHarrabed

TheHarrabed Нов член

Зачленет:
    30 Март 2013
    Мислења:
    65
    Допаѓања:
    5
    Здраво момци
    Мене ми треба помош во врска со template, значи симнав темплејт го едитирав изменив тотално се како што треба за да не испадне како копија е сега заглавив со
    Код:
    © 2013 Designed by MMK Tricks
    ако некој знае и ми помогне како да го остранам и да пишам по мој избор би било добро, инаку барав во Template -> EDIT HTML со клучни зборови како designed, by, MMK, Tricks и слични работи но неможам.

Еве го блогот на страната па коментирајте негативни и позитивни коментари.
    Код:
    Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
    Аплицирав за AdSence и од таму ме одбија дека едниствен проблем е тоа што немам доволно содржина, но ќе пробувам се додека не ме прифатат(после 2 месеци ќе пробам) и се надевам дека кога ќе направам некој денар ќе си купам едно .com доменче.

И би било добро ако некој ми помогне тотално да го изменам дизајнот(јас изменив тоа што можам затоа што не се разбирам во овие работи многу) затоа што многу ми се свиѓа темплејтот

Поздрав :)

6. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    леми
    Зошто не си купиш еден домејн и најди некој на форумов ке ти даде хостинг за евтини пари, домејн те кошта 23 денари, инсталирај си WP користи си Firebug и нема да имаш вакви проблеми, јас ке ти пратам добри туториал видеа за Firebug и задолжително користи SUBLIME TEXT, тоа е многу моќен девелопер текст едитор.

Adsense, нема никогаш да те примат со photo-blog, мој предлог е да си купиш 3 артикли(hirewrites или iWriter) и нов домејн, исто ти фали About Us легална страна а таа Terms of Use не ти треба за Adsense, тоа ти треба ако продаваш нешто.

На TheHarrabed му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TheHarrabed

TheHarrabed Нов член

Зачленет:
    30 Март 2013
    Мислења:
    65
    Допаѓања:
    5
    Фала многу на советите, инаку планирам овој месец да земам хостинг во вредност околу 300 денари(месечно) со оглед на стандардите во Македонија па ако има добар ефтин хостинг би било добро да ми препорачата некој.
    Е и уште нешто која веб платформа е подобра?
    WorldPress?
    Joomla?
    Или пак препорачајте некоја друга за која мислите.

Едит : И ова Firebug чуда прави, па прати некој туториали преку ПП:thumbsup:

8. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    wordpress ти испратив ПП за хостинг. ке ти испратам утре туторијали за FireBug.

9. nenad247

nenad247 Нов член

Зачленет:
    2 Октомври 2013
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Дали некој знае (се занимава) што е разликата меѓу .html и .xml? Зошто ми е потребно, па планирам да купам веб хостинг па секако различни пакети од хостинг подржуваат различни јазици на дизајни (темпјелти, css...). Па кога ќе купувам сакам да знам под кое име да барам (Wordpress, Joomla, PHP...).??

10. Ilishev

Ilishev VIP

Зачленет:
    11 Јули 2013
    Мислења:
    393
    Допаѓања:
    238
    Професија:
    SEO Consultant
    1.XML е јазик за означување и е дизајниран за опис на податоци ... Сличен е на HTML но не е негова замена туку е негово надокнадување. XML е предвиден да ги опишува податоците со задршка на тоа што се податоците, додека HTML е предвиден за приказ на податоци со задршка на тоа како тие ќе бидат прикажани.

2.Wordpress и Joomla ти се CMS. Доколку купуваш хостинг 90% содржат веб-сајт билдери кои со претискање на 1 копче ти инсталира вордпрес или Јумла.

3.PHP ти е програмски јазик со отворен код .... Да не ја тупам уште толку .... Ask google if you have more questions about PHP :)

11. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    ако користиш PHP/MySql, ке ти треба Linux Hosting, ако користиш ASP ке ти треба Windows. А за HTML можеш кој било од овие два.

Сподели: