Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Помош со јутуб и адсенс

Дискусија во форумот 'Youtube' започната од jackreacher, 12 Февруари 2016.

 1. Zerosec

  Zerosec Член

  Зачленет:
  3 Февруари 2015
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  20
  Професија:
  CEO
  Одговорот мој беше прецизен, бидјеќи долго време работам со ЈуТуб и знам која идеја би довела до успех. Ако си во можност објави неколку видеа види како ќе си течат работите, дозволено е се освен целосно објавување на книгата или директно нарушување на авторските права. Имам работено сличен проект како овај, но како content creator...
   
  На OuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. jassum20

  jassum20 Нов член

  Зачленет:
  17 Март 2014
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  7
  Во ред, ја сфатив твојата идеја, ама како искусен ме интересира да ми кажиш зошто да не успее бидејќи гледам многу канали што имаат такви видеа и заработуваат. Имам прочитано преку 30 книги па затоа сакав со тоа да почнам.
  Иначе што според тебе би се барало и дали има некои алатки со кои можам да проверам што се бара и ќе има успех, а што не.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 3. Canibal

  Canibal Нов член

  Зачленет:
  20 Декември 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  6
  Направи си канал со тоа што сакаш да го работиш и го познаваш. Гледај да бидеш квалитетен, можеби ничето не е популарно како канали за деца и fortnite, ама за почеток е добро да се запознаеш со Јутуб да го разбереш како функционира. Ти требаат 1000 subs i 10.000 прегледи за да можеш да аплицираш за монетизирање.
   
 4. OuttheWoRlD

  OuttheWoRlD Нов член

  Зачленет:
  19 Декември 2018
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  hehheehheh оди во америка и снимај некоја музика од еминем :)
  Одма 10к субс имаш
   
 5. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  "Channels will need 4,000 hours of annual viewing time and over 1,000 subscribers. YouTube is tightening therules around its partner program and raising the requirements that a channel/creator must meet in order to monetize videos." Така да веќе ова да важи, и овие 10к саати на преглед мора дасе во една година.

  Имам друго прашање. Гледам многу користат туѓи видеа пример видео од ТЕСЛА и само ќе стават watermark од тесла икона од каналот доле кај клипчето, ќе стават нивна музика во bаckground, нивно intro и outro, и на крај source во овој случај ТЕСЛА. А додека пак во fair use пишува дека ако немаш дозвоа од сопственик без разлика ти дали ќе дадеш credits to the owner се смета за плагијат. Но сепак, вакви канали има илјадници и сите се долго време. Да не има некоја финта за која не знаеме? Фала.
   
 6. Canibal

  Canibal Нов член

  Зачленет:
  20 Декември 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  6
  Со content id парите од рекламите може да одат кај сопственикот на авторските права, што незначи дека тој што го ставил видеото ги зима парите од рекламите. Имаш опција како автор на право да одбереш што понатака дали да стои видеоето и од рекламите парите идат кај тебе или да се тргне видеото со copyright strike za toj что ги нарушил, а и трето да му помине и да заработи некој денар додека ако авторот не е во машината за content id i маунелно не се замара да пријави.
   
  На dreamer му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Фала ти многу, што во превод значи, тешко дека ќе се замара некој со такви работи даа пријавува ова она. :D Најчесто ваквите јутуб а се почесто и инста канали се со еден видео template и едноставно слопуваат неколку клпчиња, додаваат текст даваат credist на крај и тоа е тоа. $$$
   
  На Canibal му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Zerosec

  Zerosec Член

  Зачленет:
  3 Февруари 2015
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  20
  Професија:
  CEO
  Убаво е да се пишува, ама дали имате нешто вие ваше? Од гледање возач не се станува... Еве една моја постара тема, ги имаш сите потребни информации за почетник...
   
 9. jassum20

  jassum20 Нов член

  Зачленет:
  17 Март 2014
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  7
  Зошто не го објавиш каналот да видиме што објавуваш?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 10. Zerosec

  Zerosec Член

  Зачленет:
  3 Февруари 2015
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  20
  Професија:
  CEO
  Си слушнал некогаш за заштита на идеја? Зошто да ја споделам мојата идеја која ми носи пари на тебе и да имам конкуренција?
   
 11. jassum20

  jassum20 Нов член

  Зачленет:
  17 Март 2014
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  7
  Хахахаха. Твое право. Ако јас не ти ја ископорам идеата може да ти ја ископира некој од твоите следачи. Јутјуб не е нешто од кое добиваш ако го криеш, мора да имаш посети


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На dreamer и Zerosec им се допаѓа ова.
 12. Zerosec

  Zerosec Член

  Зачленет:
  3 Февруари 2015
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  20
  Професија:
  CEO
  Токму на ова мислев, моите следачи цели 5 години ми ја немаат ископирано мојата идеја. А знаеш зошто? Затоа што тие не се искусни во тоа, немаат време и вештина да се занимаваат со тоа, едноставно несакаат да се замараат со тоа, за разлика од хиените кои вртат по вакви теми и чекаат на готово да им уловиш и тие да дојдат и да се нагостат :rolleyes:...
   
 13. Canibal

  Canibal Нов член

  Зачленет:
  20 Декември 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  6
  Да Момак, имам 2 награди Silver play button од Јутуб и преку 800к subscribers на два канали. И затоа мислам дека е ок да одговорам на некое прашање.
   
  На Аце му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Zerosec

  Zerosec Член

  Зачленет:
  3 Февруари 2015
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  20
  Професија:
  CEO
  Тие филмови ќе им ги возиш на дечкиве тука што не работат со ова. Културно прашав дали имате искуство, а не да се однесуваш вака "момак".
   
  На dreamer му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Canibal

  Canibal Нов член

  Зачленет:
  20 Декември 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  6
  Незнам зашто се осеќаш навредено? (Момак за мене е комплимент на пример за некој успешен млад човек ) гледам негативно си настроен. и не правам филмови еве ти една фотка од мене [​IMG]
   
  На Professor, Аце и Zerosec им се допаѓа ова.
 16. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Што е твое никој не ти го зема :D
   
  На Zerosec и jassum20 им се допаѓа ова.
 17. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,022
  Допаѓања:
  851
  @Canibal го разгледав каналот и само пофални зборови!! Добредојде на ИБиз. Чест е да имаме успешен Јутубер тука на форумов.
   
  На Canibal и jassum20 им се допаѓа ова.
 18. Canibal

  Canibal Нов член

  Зачленет:
  20 Декември 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  6
  Фала ти, не е само мој успех односно двајца сме јас и братот. Убаво искуство и им пожелувам на други !
   
  На jassum20 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: