Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Помош со јутуб и адсенс

Дискусија во форумот 'Youtube' започната од jackreacher, 12 Февруари 2016.

 1. jackreacher

  jackreacher Нов член

  Зачленет:
  29 Ноември 2015
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  1
  1. Пред 2 месеци направив AdSense акаунт и го поврзав со јутуб, наеднаш парите на јутуб што ги гледав на dashboard ги снемуваше цело време и незнаев зошто, денес ми стигна писмо од гугл за потврда на адреса и кога отворив AdSense ме чекаа 215 долари од јутуб, сега одбрав чек да ми стига, имам прашање дали автоматски стига чекот? и ако е автоматски кога стига отприлика? каде можам тој чек да го кеширам и дали ке ми земат банкиве данок и други работи?
  2. Зошто кога идам во performance reports не гледам нитуеден ден пари направено, и зошто деновиве имав 15 долари на јутуб акаунтот и наеднаш ги снема дури и во analytics нема колку сум направил денес ниту во channel не ми е енејблнат монетајзингот и кога пробувам ми прави некој ерор? во јануари се приклучив на друг партнер али 0 долари имам на нивната страница уште незнам од кај ми се тие 160 долари направени во јануари од јутуб кога не ми ги давало ниту во аналитикс ниту на партнер странат
   
 2. Zerosec

  Zerosec Член

  Зачленет:
  3 Февруари 2015
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  20
  Професија:
  CEO
  1. Youtube не исплаќа пари, ти треба партнер.
  2. Си имал лажни гледачи (бот/скрипта/впн и така натаму).


  Најди си добар партнер, ако сакаш убава заработка...
   
 3. jackreacher

  jackreacher Нов член

  Зачленет:
  29 Ноември 2015
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  1
  а тие 215 долари што ми седат на адсенс нема да ми бидат исплатени?
   
 4. Мане

  Мане Член

  Зачленет:
  6 Февруари 2014
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  18
  Предлог добар партнер?
   
 5. Zerosec

  Zerosec Член

  Зачленет:
  3 Февруари 2015
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  20
  Професија:
  CEO
  Добар партнер, тешко прашање но еве според неколку добри мрежи и мали објаснувања.

  Не се подредени по редослед ваш е изборот.

  VSP Group (https://youpartnerwsp.com/)
  Е Руска компанија, која во последен период многу се дигна со своите добри понуди. Но најмногу поради големиот број на опции за исплата а тоа се: PayPal, Payoneer, Yandex, Webmoney, Unistream и Visa + Mastercard. Каналот мора да има минимум 50 претплатници и мора да не содржи копирани материјали (vines, fails, музика без лиценца и се што не е во твоја сопственост). Исплаќањето зависи од многу причини (ако сте почетници немате теоретски шанси да рипнете од 70% а тие нудат 70-80-85%). Имаат некој минимален договор за ненапуштање на мрежата.

  FreedomTV! (https://www.freedom.tm/via/ki4ence ако сакате да ми помогнете + одговор на се што не ви е јасно или - https://www.freedom.tm/)
  Според мене најдобри за почетници, за сите кои немаат сопствени материјали на каналот едноставно компанијава е рај... Начин на исплата им е само Paypal и исплаќаат онолку колку што ќе направиш односно еден долар, еден долар ти го исплаќаат. Побарувањата му се ниски или во превод ги нема иако пишува 33 гледачи дневно. Задржувањето му е на ниво од 60% – 95%, и е многу лесно да се стаса до 90% ако сте навистина мотивирани и имате цел. Немате договор, кога сакате си одите.

  Creative Nation една од најдобрите но од друга страна и една од најлошите... (http://cnation.co/)
  Зошто така, затоа што имаат голема репутација. Не одобруваат канали кои имаат копирана содржина, имаат побарување од 80 гледачи дневно. Соработуваат со многу поголеми канали и за малите канали до 300/400 прегледи дневно не им е грижа. Јас имам +7000 прегледи дневно и бев одбијан плус чекав 4 дена за одговор иако пишуваат максимум 48 часа... Начин на исплата им е PayPal, Bank transfer и western union и доколку добиете пристап односно ако навистина вредите ќе добивате 90% од заработката...


  --- Надополнето, 14 Февруари 2016, Дата на објавување: 14 Февруари 2016 ---
  Тие 215 долари случајно да не се Ad Rates? Ако е заработка не се секирај ќе ти ги испратат следниов месец. Чековите се носат во банка било која (Комерцијална банка работи со чекови, ама не уште долго).
   
 6. jackreacher

  jackreacher Нов член

  Зачленет:
  29 Ноември 2015
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  1
  јас сум со freedom уште од декември 0 долари иам напраено... еве слика од заработка што сеуште незнам од кај сум ја напраил :p немам користено никакви фејк гледачи и скрипти ова она имам пола милион гледаност
   

  Прикачени податотеки:

  • Screenshot_66.png
   Screenshot_66.png
   Големина на датотека:
   22.2 KB
   Прегледи:
   0
 7. Zerosec

  Zerosec Член

  Зачленет:
  3 Февруари 2015
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  20
  Професија:
  CEO
  Тука треба да ти бидат парите, пиши им на support-от од гугл најдобро ќе ти објаснат они.
  [​IMG]
   
 8. jackreacher

  jackreacher Нов член

  Зачленет:
  29 Ноември 2015
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  1
  тука ми беа парите на почеток но одкога се приклучив на freedom ги снема па од поново се пунеа али изглеа тие пари ко што гледам ми биле префрлени на adsensot а другите 150 долари направени во јануари не ми ги покажуваше на јутуб, на јутуб имав 18 долари деновиве и сеа ми снема и revenue и плус неможам да активирам monetizing

  EDIT: и ако не е тајна колку видеа прикачуваш па што имаш ваква заработка и по колку гледаност имаш просечно?
   
 9. Мане

  Мане Член

  Зачленет:
  6 Февруари 2014
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  18
  Ај ако може ако сакате да напишете кој работе со јутјуб какви видеа ставате колку видеа како добивате вјус како рекламирате како добивате субс месечно колку пари вадите ??
   
 10. Zerosec

  Zerosec Член

  Зачленет:
  3 Февруари 2015
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  20
  Професија:
  CEO
  https://ibiz.mk/threads/Како-до-успешен-youtube-канал.1549/

  За се останато, само доколку си регистриран преку мене. Не сум некое копиле да не сакам јавно да споделам, ама ја вреднувам сопствената работа труд и време кое сум го потрошил за да научам нешто плус...
   
 11. vlatkom

  vlatkom Нов член

  Зачленет:
  4 Април 2014
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  2
  Дали има некој заинтересиран за изработка на видео? ќе му платам одредена сума, се што треба да направи е да креира видео кое ќе трае 2-3 мин, за останатите инструкции во порака :)
   
 12. jackreacher

  jackreacher Нов член

  Зачленет:
  29 Ноември 2015
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  1
  пиши ми детали во порака
   
 13. vlatkom

  vlatkom Нов член

  Зачленет:
  4 Април 2014
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  2
  Тоа потврдата за адреса google како ти ја испраќа???
   
 14. jackreacher

  jackreacher Нов член

  Зачленет:
  29 Ноември 2015
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  1
  ми стигна у сандаче ама не ја очекував дека незнаев дека ќе ми пратат, сега чекам чек и рекоа за 5-6 дена а пројдоа 2 недели :(
   
 15. vlatkom

  vlatkom Нов член

  Зачленет:
  4 Април 2014
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  2
  Se prodava you tube kanal so nad 3500 poseti,najgolema posetenost e od Holandija, USA, Germanija i Brazil.
  :D
   
 16. Мане

  Мане Член

  Зачленет:
  6 Февруари 2014
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  18
  Цена?
  Пиши ми порака прати ми го каналот
   
 17. vlatkom

  vlatkom Нов член

  Зачленет:
  4 Април 2014
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  2
  IMAS PP
   
 18. jassum20

  jassum20 Нов член

  Зачленет:
  17 Март 2014
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  7
  Сакам да направам канал на јутјуб каде што ќе правам рецензии на книги, па ме интересира што е дозволено да ставам за да можам да ги монетаризирам, пример можам да ставам слика или видео од книгата каде што ја држам и разлистувам, некои исечоци од книгата, или само раскажано со мои зборови. Некој искуство?
   
 19. Zerosec

  Zerosec Член

  Зачленет:
  3 Февруари 2015
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  20
  Професија:
  CEO
  Оваа идеја нема да има успех, барем ако ти е намерата да заработуваш од монетизација... Тешко се рангира, а уште помала има заинтересираност :notwork:
   
 20. jassum20

  jassum20 Нов член

  Зачленет:
  17 Март 2014
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  7
  Во ред, ама прашањето ми беше што е во рамките на дозволено.
  Според тебе што да се објавува за да успее?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

Сподели: