Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Помош околу стартување вебсајт

Дискусија во форумот 'Веб страни' започната од nikola8, 3 Март 2014.

 1. nikola8

  nikola8 Член

  Зачленет:
  3 Март 2014
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  18
  Професија:
  Marketeer
  Здраво дечки,
  Прво-голема поддршка за форумов, едно од најдобрите и најкорисните нешта за мене на кои сум налетал на интернет во последно време! Браво! Многу се радувам што гледам што има толку луѓе со познавање и сите се спремни да помогнат :)
  Долго време истражувам, учам на интернет како да започнам вебсајт кој ќе се монетизира со AdSense.
  Сеуште не сум сигурен која ќе биде правилната нишка за мене, но сега за сега најдобрите опции што ги најдов за мене (со оглед и на моите интереси) се следниве:
  - Dogs
  - Car Design
  - Marketing (news, designs, campaigns, forum)

  Е, сега би сакал да чујам мислење од вас, поискусните за темиве - дали се добри, која е најдобра според вас? Гледам дека многу препорачуваат да купувам статии од луѓе кои имаат познавање во темиве (имам и јас некое:) ), но тоа ми се чини некако скапо ако треба секој ден да плаќам јас по 2ца (ако речеме 2, 3 пишувам јас, и уште 2 outsource).
  На што друго би требало да обрнам внимание на почетокот, како да ги привлечам првите посетители? (јас имам на ум microworkers, fiverr или нешто слично)
  Еве за SEO планирам да го ангажирам Горански, гледам по форумов он има доста познавање што го нуди за релативно ниска цена :) . Би имал ли некој друг да понуди нешто што би ми помогнало?
   
 2. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  412
  Допаѓања:
  184
  За нише искрено незнам никогаш не сум ни работел адсенсе. А за артикли јас сам си ги пишувам а кога ме мрзи ги купувам од fiverr. Доколку мислиш сам да ги пишуваш иди на гугл побарај како треба да изгледа еден пост (h1,h2, image tags, paragraphs etc..) а за трафик јас не би се брзал, првен собери добра содржина па после можеш да мислиш околу тоа. Прави на почеток по некое видео две.
   
 3. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  356
  Допаѓања:
  117
  Ако немаш буџет почни сам да пишуваш. Препорачливо е барем 1 статија неделно најмалце. За ничето, пошто сега почнуваш најдобро ти е да одбереш некое што би знаел да пишуваш.
   
 4. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  - Dogs - супер компетиција, не ти го препорачувам, кивордот е комерцијален и често пати се продава опрема за кучиња.
  - Car Design - Ова е интересно,
  - Marketing (news, designs, campaigns, forum) - тука можеш да најдеш добар суб ниш.

  за почеток концентрирај се на социални мрежи (Pinterest обавезно, Yahoo Answers)
   
 5. nikola8

  nikola8 Член

  Зачленет:
  3 Март 2014
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  18
  Професија:
  Marketeer
  па би сакал да инвестирам некои 200/300 евра што ги имам заштедено :). Ама пак не знам дали ќе се доста за доволно квалитетни статии?

  Знам дека за кучиња има компетиција, али го ставив зошто стварно ме интересира и би пишувал многу за тоа, а верувам дека е и профитабилна нишка и луѓе купуваат работи за миленициве по интернет a lot :D.
  За дизајн за коли гледам има некои предобри страни, но не се многу... Али сепак прејаки се :).
  За маркетинг - немав идеја за ниш туку да биде општо за маркетинг (пр. keywords: marketing mix, marketing news, ad designs...)
   
 6. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Тоа ти се ептен Broad киворди, нема да можеш лесно да ги рангираш. Барај киворди со најмалку 3 збора.

  Мој совет е да бараш Low-Competition киворди со најмногу 300-500 Exact Searches Per Month. Подобро е такви 10 да ги рангираш одколку 1 киворд со многу пребарувања кој нема да го рангираш.
   
  На MaximuSR, kon и nikola8 им се допаѓа ова.
 7. nikola8

  nikola8 Член

  Зачленет:
  3 Март 2014
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  18
  Професија:
  Marketeer
  Сега почна добро да ми иде на fiverr, и сакам на пример дел од средствата од таму - 60/70 долари месечно да ги одвојам за 'инвестирање' во страна која би ми носела приход некој...
  Муабетот ми е - сметате ли дека $70 месечно ми се доста да плаќам некој да ми помага со wordpress, со adsense, со пишување и слично. Да плаќам некој да го прави поголемиот дел од трудот околу сајтот...
  Можеби некој до тука сака да ми помогне?
  --- Надополнето, 3 Јуни 2014, Дата на објавување: 27 Мај 2014 ---
  Стварно никој нема да ми помогне? :(
   
 8. conArtist

  conArtist Член

  Зачленет:
  1 Февруари 2014
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  37
  Мислам дека ќе бидеш во минус долго време ако од старт почнеш да плаќаш луѓе за нај основни работи. А прашање е дали ќе ти се исплати подоцна. Јас би ти предложил да плаќаш само за пишување статии (доколку не знаеш перфектно англиски), другото можеш да го научиш сам, не е тешко воопшто.
   
 9. jassum20

  jassum20 Нов член

  Зачленет:
  17 Март 2014
  Мислења:
  51
  Допаѓања:
  7
  И јас пред 1 недела започнав со изработка на wordpress сајт кој ќе се однесува за храна, и по некое време сакам да го монетаризирам со AdSense. Сега од поискусните ме интересира што точно треба да содржи за да не бидеме одбиени. Знам дека треба да има стандардни мениа како: Privacy Policy, Terms and Conditions, XML Sitemap, Contact Us. Содржината ја провервам за плагијаторство на duplichecker, и секојдневно ја ажурирам страната. Имам поставено 3 backlinks. Сега ме интересира дали треба да чекам да кренам некој PR за да побарам реклами, и после колку време работа на сајтот може да се побара(имав прочитано дека морало да се има 40 уникатни артикли, и 3 дена пред да се побараат реклами да имаш 150 уникатни посети). Дали ова е вистина, и ако не споменав некои работи кои се потребни, доколку знаете од корист би ми било да ги објаснете, бидејќи велат дека еднаш ако те одбијат после е многу тешко да добиеш по втор или трет пат.
   
 10. xrt

  xrt Член

  Зачленет:
  11 Октомври 2013
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  10
  Нема врска посети или PR, гледај да ти е солидно среден сајтот со барем 10-на артикли и после 1, 1.5 месеци аплицирај за адсенсе.
   
 11. jassum20

  jassum20 Нов член

  Зачленет:
  17 Март 2014
  Мислења:
  51
  Допаѓања:
  7
  Napraviv strana i denes mi odobrija reklamite, sega gi postaviv pa cekam nekolku dena za da se pojavat. Me interesira dali ima nekoe pravilo od koja zemja kolku se plateni reklamite, i citam deka trebalo da se blokiraat nekoi reklami koi se malce plateni(toa se pravi otkako ke pocnat da se pojavuvaat, pa ke treba da izberam koi da se pojavuvaat?). I citav na forumot deka od nasata IP ne treba cesto da se posetuva stranata, ili ne treba cesto da se otvora AdSense akauntot?
  I posle kolku vreme mozam da go pobaram toj PIN-ot?
   

Сподели: