Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Помош [Adobe Photoshop CS4]

Дискусија во форумот 'Дизајн' започната од talevskiboss, 19 Октомври 2012.

 1. talevskiboss

  talevskiboss Активен член

  Зачленет:
  31 Јули 2012
  Мислења:
  341
  Допаѓања:
  172
  Имам мал проблем.
  Вака, ја правам сликата се како шо треба и позадината е gradient.Кога ќе ја зачувам сликата gradient-от излегва како поделен со бои, а во фотошопот тоа не ми го вадеше така туку беше како шо треба да е речам high-quality.
  Дали при зачувување или во опциите треба да сменам нешто незнам, кажете вие?
  И да, пробав и .png и .jpg да ја зачувам, пак исто. :/
   
 2. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Кажи ми, дали градиентот е црно-сиво ? Ако е така... кај мене на Илустратор го има тоа... појма немам зошто е тоа така... а го решавам со намалување на црната... користам cmyk ама ке се обидам со РГБ да ти кажам хекс за црната. Би рајт бек.

  #231F20 - еве ти smooth црна боја. Кога ке ставаш градиент, таа нека ти биде потемната.
   
 3. talevskiboss

  talevskiboss Активен член

  Зачленет:
  31 Јули 2012
  Мислења:
  341
  Допаѓања:
  172
  Јас се снајдов поинаку ама сакам да знам шо е проблемо.Црна со сивкаста нијанса е градиентот. :D
  Се снајдов така шо ко ја средив сликата не манав Save туку Print Screen и излезе како шо треба.
   
 4. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,995
  Допаѓања:
  834
  Ако ти прави проблем преку Save пробај да ја зачуваш сликата на слединов начин:
  File -> Save for Web & Devices и избери ја екстензијата од страна
  [​IMG]
   
  На talevskiboss му/ѝ се допаѓа ова.
 5. talevskiboss

  talevskiboss Активен член

  Зачленет:
  31 Јули 2012
  Мислења:
  341
  Допаѓања:
  172
 6. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Може и така... ама сепак помека е црната боја што ти ја дадов јас :)

  Хепи дизајнинг :D
   
  На talevskiboss му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: