Pinterest + Affiliate

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Во разговор со Ned Ted добив дозвола да го споделам неговиот метод на заработка со помош на Pinterest кој овој сајт стана премногу популарен а највеќе кај женската популација.

Ќе го копирам цел текст па така да доколку имате прашања слободно пишете подолу, исто така пошто Pinterest е моментално само со покани доколку ви треба покана пишете ми ПП со ваш мејл.

1. Ова е моја лична идеја што ми текна пред некој ден и решив да ја споделам со другите. Нема никаква посебна филозофија нити измислување на топла вода, поентата е додека е сеуште актуелен Pinterest и малку луѓе се свесни за овој систем да се искористи таа предност.

Време за чекање нема. The time is NOW.

2. Јас не сум одговорен доколку некој има било какви компликации или банирање на акаунт на било кој сервис од горенаведените, правете го ова на свој ризик.

3. Јас лично верувам дека овој систем може да ти донесе константен прилив на пасивни пари на најбрз начин со минимално познавање на интернет маркетинг.

4. За тие понапредните сигурно откако ќе ја увидат моќта на Pinterest верувам ќе смислат уште подобар и понапреден систем за правење пари !

5. Поради тоа што никој не ме плаќа за ова нити имам некоја корист а уште помалце слободно време, не се осеќам обврзан да објаснувам во детали на секој посебно, затоа го напишав овој текст за горе долу да се разјаснат работите повеќе.

6. Би ги замолил сите што ќе имаат добри совети поврзани со овој систем да коментираат на фејсбук страницата www.facebook.com/nedtedmk за да можат останатите да напредуваат и да го направат својот прв долар online.0. Може некој ќе ме праша зошто Pinterest ?

Повелете читајте зошто, сите што сакаат да напредуваат побрзо препорачувам да прочитаат:

Код:
http://at.nedted.com/wJ3rUU

http://at.nedted.com/wyqFrq

http://at.nedted.com/xfNSNA

http://at.nedted.com/xWu3aA
1. Првиот чекор е отварање на Pinterest акаунт

Потрудете се да најдете покани/invitations.

Би ги замолил тие што веќе имаат акаунти нека се пофалат на Welcome to Facebook - Log In, Sign Up or Learn More и нека им пратат покана на тие што им треба.

Отворете акаунт со американско име и презиме!2. Придобиј следачи:

Правила:

1. Сконцетрирај се на едно поле. Пример: "Оперема за планинарење"
2. Владеј го тоа поле и биди спремен да одговориш на секое прашање поврзано со тој пазар
3. Креирај соодветни "Boards/табели". Пример: "Hiking boots" - "Helmets" итн итн
4. Постирај/ Пинувај соодветни содржини за кои мислиш дека би се продавале во наведените Табели/Boards
5. Почни да следиш околу 20-50 луѓе
6. Почни да им коментираш на нивните пинови.
7. Кликни им лајк
8. Кога коментираш секогаш стави го знакот "@" пре името пример; @imeiprezime
9. Репинувај пинови, немој премногу


3. Отвори си Affliate сметки

Еве неколку Affiliate сервиси:

Код:
www.cj.com
www.clickbank.com
www.amazon.com ( скролај најдолу на страната кај што пишува Become an Affiliate )

Дајте предлог за уште сервиси !!!

За тие што не им се познати како функционираат affiliate сервисите и немале никакво искуство до сега, ве молам искористете го google за сите прашања, потрошете 3-4 часа да разберете како да го ископирате affiliate линкот, како да си поврзете сметката од банката и слично.


4. Отвори си бесплатен блог на Posterous.com или Tumblr.com


5. Како функционира системот:

Affiliate link --> Posterous.com блог ---> Pinterest

Целта е еден пин да ви достигне 200-400 репинови. Тоа значи сте направиле вирален Пин.


Напомена: Доколку се обидувате да ставите affiliate линк директно на Pinterest ништо не сте направиле. Pinterest имаат сервис за маскирање на сите линкови, просто кажано неместо вашиот генерички линк автоматски тие го вметнуваат нивниот линк таму каде што има affiliate програм.

Затоа е многу важно да си направите Posterous блог и таму да го ставите вашиот affiliate линк.

А секој Pin да го има линкот до вашиот блог на Posterous кој го содржи affiliate линкот !

423462_263963957011222_236853253055626_644432_1926754444_n.jpg
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Дали некој се обиде да го проба овој метод? Само сакам да кажам дека веќе има неколку кои се посветиле на методов и кои заработуваат.
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Дап, по 1000-2000 долари, Дневно, заработуваат.
 

Nikola

Нов член
Зачленет/а
19 декември 2011
Мислења
64
Реакции
1
Дали некој се обиде да го проба овој метод? Само сакам да кажам дека веќе има неколку кои се посветиле на методов и кои заработуваат.

Јас Аце почнав од пред 2 дена али сега за сега го полнам сајтот тро со содржина и после тоа планирам да почнам со промоција и се останато што следува!!! Па кога ќе ги има првичните резултати ќе пишам ;)
 

bagata

Нов член
Зачленет/а
16 јануари 2012
Мислења
85
Реакции
5
може некој да ми прати инвитејшн
 

Borce

Нов член
Зачленет/а
1 ноември 2011
Мислења
17
Реакции
1
А бидејќи женската популација под дифолт не размислува многу(секоја чест на исклучоците)... сега му е мајката! xD


EDIT: Фана некој нешто?
 

ZionPax

Активен член
Зачленет/а
16 јуни 2012
Мислења
54
Реакции
30
Корисни информации при планирање маркетинг кампања на Pinterest
28.1% од членовите на Pinterest заработуваат над $100,000 на годишно ниво.
Просечното време кое членовите го минуваат на сајтот е 15.8 минути што е речиси 4 минути подолго од она на фејсбук.
50% од членовите имаат дете
68% припаѓаат на понежниот пол
Повеќе од 1.36 милиони посети дневно.
Старосна граница на членовите
12-17: 4.1%
18-24: 17.3%
25-34: 27.4%
35-44: 22.1%
45-54: 17.9%
Не се нешто посебно информациите, само мала помош околу изборот на производите што сакате да ги промовирате.
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Па пишано ви е да му пратите и-мејл на аце по приватна порака ..
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Можете и на мене. Одамна сум зачленет на Pinterest. :)
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Ако не се лажам, можете и со фејсбук да се конектирате.. ма шо да не се лажам, можете ... јас така се конектирам..
 

Mario

Нов член
Зачленет/а
24 април 2013
Мислења
11
Реакции
1
Веб-страница
test.itcmacedonia.com
Го пробав овој метод пред 6 месеци е дефинитивно функционира и Affiliate i Addsense.
Поздрав и само напред :D
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
секако дека функционира, Pinterest во моментов е еден од најдобрите извори на таргетиран трафик, треба малце креативност.
 

FilipD

Активен член
Зачленет/а
4 мај 2013
Мислења
220
Реакции
77
Некој да ме покани во некој добри boards за мода, фешн ?
 

Depeche

Нов член
Зачленет/а
2 декември 2013
Мислења
11
Реакции
5
http://us.webgains.com/public/ Уште еден affiliate сервис + од тие што се наведени погоре, го пробувам сега за сега...не сум имала продажби. Некој ако има, нека сподели.
 

PowerSEO

Нов член
Зачленет/а
23 август 2014
Мислења
16
Реакции
14
Веб-страница
powerseoservice.com
Пинтерест е сеуште gold mine за таргетиран трафик.. Со CPA немам работено со пинтерест али имам работено на 2 проекти со во ЈВ за Adsense што сакам да го споделам искуството. Значи проектите одамна завршија заради немање доволно време и заради преокупираност со други обврски но до ден денеска сеуште добивам прилично добар трафик на страните од Пинтерест и од други страни кои што ја презеле мојата содржина и ми носат пасивен приход. Интересното во Пинтерест е што доколку објавувате стварно добра содржина тогаш вашата содржина ќе биде преземена и постирана и на други сајтови со линкови до вас при што ќе ви се прават природни беклинкови а воедно добивате и екстра трафик. Its a Win Win situation .. Затоа доколку се занимавате со Adsense убаво е да го разгледате и пинтерест :) Позз
 
На врв Дно